لبه تکنولوژی

یک شارژر برای کاوشگرها به ماه ارسال می‌شود

منبع: ایسنا
ماه‌نورد «برج انرژی»(Power tower) در سال ۲۰۲۵ روی ماه فرود خواهد آمد تا به کاوشگران حاضر در قمر زمین نیرو برساند.
 
به گزارش اسپیس، این ماه‌نورد، ربات‌هایی را که در حال کاوش دهانه‌های دائما در سایه ماه هستند، به صورت بی‌سیم شارژ می‌کند.
 
این ماه‌نورد «شارژر» که می‌تواند انرژی ربات‌هایی را که در حال کاوش دهانه‌های در سایه قطب ‌جنوبی ماه هستند، تامین کند، تا سال ۲۰۲۵ به زیرساخت‌های در حال گسترش ماه خواهد پیوست.
 
آژانس‌های فضایی جهان برنامه‌های بزرگی برای اکتشاف ماه توسط ربات‌ها و انسان‌ها دارند. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، تا پایان این دهه، یک ایستگاه فضایی در مدار قمر زمین مستقر می‌شود و مدت کوتاهی پس از آن یک پایگاه دائمی در نزدیکی قطب جنوبی ماه ساخته خواهد شد.
 
دهانه‌های دائما در سایه‌ در مجاورت قطب جنوب ماه مورد توجه دانشمندان هستند زیرا فضای داخلی بکر آنها ممکن است حاوی شواهدی از گذشته منظومه شمسی باشد.
 
اما از آنجایی که پرتوهای خورشید هرگز به داخل این دهانه‌ها نمی‌رسد، هر ماه‌نوردی که آنها را کاوش می‌کند باید به توان محدود باتری‌های خود اتکا کند. برای کمک به تأمین منبع ثابت انرژی این ماه‌نوردان، یک استارت آپ مستقر در تورنتو به نام "STELLS SPACE"، قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ یک ماه‌نورد «تامین کننده نیرو» را روی ماه فرود بیاورد.
 
استارت‌آپ "STELLS" در بیانیه‌ای گفت: مشهود است که بقا در سطح ماه به دلیل شرایط محیطی نامناسب، دشوار است. همه ماموریت‌های آینده به ماه با یک محدودیت بزرگ روبرو هستند و آن انرژی است.
 
این ماه‌نورد، یک «مکعب شارژر» را در داخل دهانه ماه قرار می‌دهد، سپس روی لبه دهانه پارک می‌کند و صفحات خورشیدی خود را در برابر خورشید قرار می‌دهد. برق تولید شده، از طریق یک کابل به مکعب شارژر داخل دهانه ارسال می‌شود و در آن‌جا ماه‌نوردهای کاوشگر می‌توانند به صورت بی‌سیم به آن متصل شوند و انرژی مورد نیاز خود را دریافت کنند.
 
این ماه‌نورد متحرک انرژی‌بخش، ربات‌های کاوشگری را که سیم‌پیچ بی‌سیم سبک وزن "STELLS" را نصب کرده‌اند یا یک سیم‌پیچ متعلق به یک شرکت ثالث را دارند، شارژ می‌کند. هدف این پروژه برداشتن گامی مهم به سوی هدف نهایی اکتشافات در ماه یعنی حضور بلندمدت در این قمر است.
 
این شرکت قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ کاوشگر ۶۶ پوندی(۳۰ کیلوگرمی) خود را روی سطح ماه قرار دهد.
 
این شرکت افزود که شارژ بی‌سیم در محیط خلاء فضا به خوبی کار می‌کند. برای افزایش اعتبار این فناوری، این شرکت از اجزای توسعه یافته برای سطح‌نوردها، ماهواره‌های زمین ثابت و کاوشگرهای فضایی عمیق استفاده می‌کند.
 
سایر شرکت‌های خصوصی و همچنین آژانس‌های فضایی در حال توسعه فناوری‌هایی هستند که به ایجاد یک اکوسیستم زیرساختی دائمی در ماه و اطراف آن برای اکتشاف ساده انسان و رباتیک کمک می‌کند.
 
به عنوان مثال، در سال ۲۰۲۰، ناسا قراردادی را به شرکت فنلاندی "NOKIA" برای راه‌اندازی یک سیستم ارتباطی LTE/۴G در ماه اعطا کرد.

​​