فناوری اطلاعات

استفاده از فناوری آبیاری چینی‌ در جام‌جهانی قطر

منبع: ایسنا
قطری‌ها در جام جهانی ۲۰۲۲ فناوری‌های بسیاری را در جای جای کشور خود به کار بردند که برخی از این فناوری‌ها توسط چینی‌ها توسعه یافته است.
 
به گزارش چاینادیلی، کشور عربی قطر، امسال میزبان بازی‌های جام‌های جام جهانی است و مراسم افتتاحیه جام جهانی ۲۰۲۲ نیز روز یکشنبه در این کشور انجام شد. پس از آغاز جام جهانی افراد شاهد به کار گیری فناوری‌های بسیاری در این کشور  بودند که برخی از این فناوری‌ها را چینی‌ها توسعه داده‌اند. فناوری آبیاری و نگهداری چمن از دانشگاه نینگ‌شیا چین از جمله این فناوری‌ها است.
 
برخلاف روش‌های آبیاری(اسپری و قطره‌ای) فناوری آبیاری به کار رفته در زمین فوتبال جام جهانی امسال از نیروی باد و خورشید برای بالا بردن و انتقال آب به زیر زمین استفاده می‌کند و از اینترنت اشیا برای تحقق کنترل هوشمند آبیاری استفاده می‌کند.
 
فناوری دقیق‌تر که در دهه گذشته توسط دانشگاه نینگ‌شیا در منطقه خودمختار نینگ‌شیا هویی توسعه یافته است، ضایعات آبی را که همراه با آبیاری سنتی است، کاهش می‌دهد.
 
در اوت ۲۰۲۰، این دانشگاه با دولت قطر در مورد این فناوری صحبت کرد و پس از آن توافق نامه‌ای را به جهت همکاری امضا کردند.
 
بر اساس این توافق، محققان این دانشگاه در پروژه‌های مربوط به مواد غذایی، حفاظت از محیط زیست و جنگل‌کاری و کشاورزی کم مصرف با قطر همکاری کردند.
 
در سال‌های اخیر، دانشگاه نینگ‌شیا همکاری خود را با کشورهای عربی در زمینه فناوری صرفه جویی در مصرف آب گسترش داده است. به عنوان مثال، این دانشگاه دو آزمایشگاه تحقیقاتی اختصاصی را برای توسعه فناوری‌های آبیاری و صرفه جویی در آب در عمان و مصر ایجاد کرد.

​​