لبه تکنولوژی

تحول در حرکت پهپادها به کمک طراحی بدن پرندگان

منبع: سیناپرس
اگر چه فناوری توانسته است انسان را قادر به پرواز و ساخت اشیا پرنده کند اما هنوز تقلید بسیاری از توانایی های پرندگان مانند فرود آمدن روی زمین و دور زدن در هوا برای اشیا پرنده ساخت انسان غیر ممکن است.
به تازگی دانشمندان موفق به طراحی یک پهپاد بالدار با الهام از بدن پرندگان شده اند که می تواند به دقت مانند یک پرنده در هوا چرخیده و به موانع در محیط های متراکم شهری و جنگلی برخورد نکند.
 
اگرچه پهپادهای بالدار از نظر آیرودینامیکی و انرژی پروازهای کارآمدتری نسبت به هواپیماها دارند اما  پهپادهای بالدار برای چرخش و دور زدن به فضای بیشتری نیاز دارند که این موضوع استفاده از آنها را در محیط های متراکم مانند شهرها محدود می کند.
 
برای بهبود عملکرد چرخشی و دور زدن پهپادهای بالدار، داریو فلورئانو و همکارانش یک پهپاد الهام گرفته از پرندگان طراحی کردند. این پهپاد که از پلاستیک های تقویت شده با الیاف مصنوعی ساخته شده است، ظاهری شبیه به پرندگان داشته و حداکثر طول بال های آن یک و نیم متر و وزن آن ۷۱۱ گرم است.
 
این پهپاد جدید دارای دو بال و یک دم است که از نظر ظاهری شبیه به بال پرنده بوده و روی آن پرهای مصنوعی نصب است. گفتنی است بال های این پهپاد می تواند مانند پرندگان، باز و بسته شود.
 
طراحان این پرنده هدایت پذیر، آزمایش ‌های تونل باد و پرواز را برای ارزیابی تأثیر حرکات بال و دم بر روی سرعتی که پهپاد می ‌تواند در آن غلت بزند و ناحیه‌ ای که باید بچرخد، انجام دادند. آنها دریافتند که کج کردن هر بال در زوایای مختلف، پهپاد را قادر می ‌سازد تا بیش از چهار برابر سریع ‌تر از زمانی که بال‌ ها در زوایای مشابه کج می ‌شوند، دور بزند، در این شرایط یک از بال ها کشیده شده و دیگری جمع می شود.
 
دانشمندان همچنین دریافتند که این پهپاد قادر است با دراز کردن بال ‌ها و دم به سمت بیرون با شعاع ۴.۹ متر بچرخد. در حال حاضر رکورد فضای دور زدن توسط پهپادها دارای شعاع گردش ۱۲.۱ متری است.
 
در خاتمه سازندگان این پهپاد خاص، پیشنهاد می ‌کنند که یافته‌ های آن ‌ها می ‌تواند به توسعه پهپادهای بالدار جدیدی که قادر به پرواز در مسافت‌ های طولانی و در محیط‌ های متراکم هستند کمک کند.
 
شرح کامل این تحقیقات در آخرین شماره مجله تخصصی  Communications Engineering ارائه شده است.

​​