فناوری اطلاعات

کارکنان ناراضی آیفون سیتی برای بازگشت دستمزد ویژه می‌گیرند

منبع: ایسنا
فاکسکان که بزرگترین تولیدکننده قراردادی محصولات اپل است، برای برگرداندن کارکنان کارخانه ژنگژو و افزایش تولید آیفون، پرداخت ویژه دیگری را به آنها پیشنهاد کرد.
 
طبق اطلاعیه‌ای که در سرویس شبکه اجتماعی وی‌چت ارسال شده است، گروه فاکسکان تکنولوژی، به کارکنانی که مجتمع ژنگژو را در فاصله اول اکتبر تا ۱۰ نوامبر ترک کردند، ساعتی ۳۰ یوان (۴.۲۰ دلار) علاوه بر دستمزد معمول در ژانویه و دسامبر و همچنین ۵۰۰ یوان پاداش بازگشت می‌دهد. آنها می‌توانند پس از ۳۰ روز ماندن، ۳۰۰۰ یوان دریافت کنند و اگر در ژانویه ۲۳ روز یا بیشتر کار کنند، ۶۰۰۰ یوان دیگر پاداش می‌گیرند.
 
فاکسکان و اپل پس از اعتراضات خشونت آمیزی که علیه قرنطینه کوید ۱۹ در این کارخانه معروف به آیفون سیتی به وقوع پیوست، مشوق‌ها و پرداخت‌های بیشتری را به کارکنان پیشنهاد کرده‌اند. این دو شرکت آخر هفته گذشته اعلام کردند در دسامبر و ژانویه به کارکنان تمام وقت که از ابتدای نوامبر یا قبل از آن وارد این کارخانه شده اند، حداکثر ۱۳۰۰۰ یوان در ماه پرداخت خواهند کرد.
 
اپل به دلیل مشکلات تولید در چین، با کمبود مدل‌های آیفون ۱۴ پرو در فصل مهم خرید تعطیلات روبروست. این دو شرکت برآورد کرده‌اند که مشکلات در ژنگژو، تولید مدل‌های پرو که پرتقاضاترین مدل‌های آیفون ۱۴ هستند را شش میلیون دستگاه کاهش می‌دهد. قیمت این مدل‌ها از حدود ۱۰۰۰ دلار شروع می‌شود که به معنای حداقل شش میلیارد دلار ضرر در درآمد است.
 
میزان کمبود به این بستگی خواهد داشت که فاکسکان چقدر سریع می‌تواند کارکنان را پس از اعتراضات اخیر، به خطوط تولید برگرداند.
 
مجتمع ژنگژو در اوج فصل تولید، میزبان ۲۰۰ هزار کارگر است. با این حال، هزاران نفر پس از این که فاکسکان به کارگران جدید، پرداخت ۱۴۰۰ دلار پاداش برای خاتمه دادن به اعتراض آنها پیشنهاد کرد، این کارخانه را ترک کردند.
 
زمان انتظار برای دریافت مدل‌های آیفون ۱۴ پرو با اختلالات پیش آمده در مجتمع ژنگژو، طولانی‌تر شده است. طبق بررسی شرکت تحقیقاتی کانترپوینت، مشتریان آمریکایی که امسال قصد خرید گرانترین مدل‌های آیفون ۱۴ را دارند، باید ۳۷ روز منتظر بمانند که بسیار طولانی‌تر از زمان انتظار برای مدل‌های خانواده آیفون ۱۳ است. زمان انتظار برای مدل‌های آیفون ۱۴ پرو و پرو مکس در همه بازارها به شکل قابل ملاحظه‌ای افزایش پیدا کرده است.
 
بر اساس گزارش بلومبرگ، مدل‌های امسال آیفون پرو از هر سالی برای اپل مهم‌تر هستند زیرا تقاضای ضعیف برای مدل‌های خانواده آیفون ۱۴ را جبران می‌کنند. زمان انتظار برای مدل آیفون ۱۴ از زمان عرضه به بازار، اندک مانده و کمتر از سه روز است. اپل اوایل ماه میلادی جاری، برنامه‌های تولید مدل‌های پایین‌تر آیفون ۱۴ را به دلیل تقاضای ضعیفتر از حد انتظار، کاهش داد.

​​