فناوری اطلاعات

December 4, 2022
14:52 یکشنبه، 13ام آذرماه 1401
کد خبر: 140989

پرینتر سه بعدی مفصل انگشت را شخصی سازی می کند

محققان آلمانی با استفاده از پرینتر سه بعدی مفاصل مصنوعی انگشت را برای افراد به طور شخصی چاپ می کنند که عملکرد آن نسبت به نمونه های فعلی بهتر است.
به گزارش نیواطلس، تاکنون اخبار زیادی درباره زانو و لگن مصنوعی منتشر شده اما ساخت مفاصل مصنوعی انگشتان کمی عجیب به نظر می رسد. هرچند این مفاصل ساخته شده اند اما تناسب آنها با انگشت فرد و همچنین قابلیت عملکردشان محدود است.
 
درهمین راستا گروهی از محققان موسسه فرانهوفر آلمان مفاصل مصنوعی انگشتی ابداع کرده اند که به طور خاص برای هر بیمار با کمک چاپگر سه بعدی ساخته می شود.
 
بیشتر اوقات هنگامیکه مفصل یک انگشت به دلیل آرتروز یا جراحت به طور غیرقابل درمان آسیب می بیند، پزشکان فقط قسمت های آسیب دیده مفصل را بهم جوش می دهند. این امر قابلیت عملکرد آن را کاهش می دهد.
 
مفاصل مصنوعی انگشت هر روز فراگیرتر و به طور معمول از سیلیکون یا ایمپلنت های استاندارد ساخته می شوند.اما به گفته محققان موسسه فرانهوفر آلمان ایمپلنت های سیلیکونی از استخوان انگشت جدا می شوند و باید با جراحی دوباره متصل شوند. از سوی دیگر ایمپلنت های استاندارد نیز فقط در اندازه های خاصی ساخته می شوند و به همین دلیل کل حرکات فرد احیا نمی شود.
 
با توجه به این محدودیت ها، زیر مجموعه های این موسسه آلمانی مشغول توسعه پروژه «FingerKlt» هستند. در بخشی از این پروژه سیستمی ابداع شده که در آن نخست عکس اشعه ایکس از انگشت آسیب دیده بیمار گرفته می شود. در مرحله بعد یک نرم افزار هوش مصنوعی معمول تصاویر دوبعدی را تحلیل می کند و با استفاده از اطلاعات به دست آمده یک مدل سه بعدی از مفصل مصنوعی به طور خاص برای آن انگشت می سازد.
 
سپس مدل مذکور به یک چاپگر سه بعدی هدایت می شود که نمونه واقعی از ایمپلنت تیتانیومی را می سازد. در فرایند چاپ، ایمپلنت مذکور به طور لایه به لایه و با استفاده از یک پیوند دهنده مایع به پودر ذرات تیتانیوم ساخته می شود. این روند سبب می شود شی با دقت بالایی ساخته شود اما شکننده باشد. به همین دلیل ایمپلنت در معرض فرایند کلوخه سازی قرار می گیرد و در نتیجه ذرات بهم پیوند خورده آن به یک ماده جامد مقاوم تر تبدیل می شوند.
 
کلوخه سازی در حقیقت سخت شدن فرایند به هم چسبیدن فلز یا پودرهای دیگر با فشار سرد به شکل دلخواه و سپس حرارت دادن آن برای تشکیل جسم چسبیده سخت است.
 
همچنین می توان این ایمپلنت ها رااز سرامیک ساخت. درهرحال تخمین زده می شود با این روش ایمپلنت ها ۶۰ درصد سریع تر از روی های معمول برای بیماران نصب شود زیرا مفاصل پس از ثبت تصویر اشعه ایکس و در محل چاپ می شوند.
 
موسسه فرانهوفر هم اکنون به دنیال شرکای تجاری است تا این فناوری را در بازار عرضه کند.
  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.