تلفن همراه

اریکسون میگوید 5G FWA سریعتر از حد انتظار رشد می‌کند!

ICTna.ir - غول تولید تجهیزات مخابراتی اریکسون اعلام کرد به پیش‌بینی اخیر خود در خصوص اینکه تعداد مشتریان 5G تا پایان سال از مرز 1 میلیارد خواهد گذشت پایبند است، اما پیش‌بینی خود را در خصوص روند رشد اشتراک‌های دسترسی بی‌سیم ثابت (FWA) افزایش داد.
 
iStock-1295727219-1-770x285.jpg
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) از اینفورما، تعداد مشتریان 5G FWA امسال نسبتاً پایین خواهد ماند. به گفته این فروشنده سوئدی تجهیزات مخابراتی، این شرکت به چیزی بیش از 30 میلیون اشتراک چشم دوخته است. با این حال، کل اشتراک های جهانی FWA طی دوره 2022 تا 2028 سالانه 19 درصد رشد خواهد کرد و تا سال 2028 به بیش از 300 میلیون نفر خواهد رسید که اکثریت قریب به اتفاق آن بر اساس 5G خواهد بود.
 
Ericsson-Nov-22-FWA.jpg
 
استفاده از FWA برای پهنای باند خانگی و حتی تجاری به عنوان یک کارکرد اصلی استفاده اولیه 5G، به ویژه در مناطقی که بازار پهنای باند ثابت وجود ندارد، تثبیت شده است. اریکسون در جدیدترین نسخه گزارش خود اشاره می کند که رشد FWA تا حدی توسط هند هدایت می شود و در سایر بازارهای نوظهور نیز ادامه خواهد یافت. داده‌های این گزارش نشان می‌دهد که تقریباً 40 درصد از پیاده سازی های 5G FWA در سال گذشته در بازارهای نوظهور انجام شد، با خدماتی که اکنون در کشورهای پرجمعیت مانند مکزیک، آفریقای جنوبی و فیلیپین ارائه می‌شود.
 
اریکسون میگوید: «به دنبال حراج طیف 5G در هند در ماه ژوئیه، یک ارائه دهنده خدمات بزرگ هدف خود را برای ارائه خدمات به 100 میلیون خانه و میلیون ها کسب و کار با خدمات 5G FWA تبین کرده است. البته که در مورد Reliance Jio صحبت می شود، اگرچه مشخص نیست که چرا اریکسون تصمیم گرفت در این گزارش، نام این شرکت را نبرد.
 
این وندور مخابراتی در بیانیه خود افزود: «حجم‌های بالاتر 5G FWA در کشورهای بزرگ با رشد بالا مانند هند، پتانسیل ایجاد صرفه‌جویی در مقیاس بالا برای اکوسیستم کلی 5G FWA را دارد که در نتیجه CPE مقرون‌به‌صرفه است و تأثیر مثبتی در بازارهای کم‌درآمد خواهد داشت».
 
5G به تازگی در هند به بازار آمده است. اپراتورهای بزرگ آن خدمات خود را در اوایل اکتبر راه اندازی کردند. اما اپراتورها با سرعت زیاد این فناوری را عرضه می کنند و با کاهش قیمت گوشی های هوشمند 5G، تعداد مشتریان افزایش می یابد. اشتراک 5G در منطقه هند - شامل نپال و بوتان - باید تا پایان سال جاری به 31 میلیون و تا پایان سال 2028 به 690 میلیون برسد که بیش از نیمی از کل اشتراک های تلفن همراه - 1.3 میلیارد - تا آن تاریخ را تشکیل خواهد داد. 
 
اریکسون پیش‌بینی می‌کند که با وجود چالش‌های اقتصادی که بیشتر جهان با آن مواجه است، در سطح جهانی، تا پایان سال ۲۰۲۸ تعداد اشتراک‌های ۵G به ۵ میلیارد خواهد رسید.
 
ارائه دهندگان خدمات مجموعاً 110 میلیون اشتراک 5G را در دوره ژوئیه تا سپتامبر اضافه کردند که مجموع اشتراک جهانی را به حدود 870 میلیون رساند. با این نوع جذب، رقم 1 میلیارد تا پایان سال به راحتی قابل دستیابی به نظر می رسد و دو سال زودتر از همان نقطه عطف پس از راه اندازی 4G خواهد آمد. اریکسون گفت که رشد به دلیل در دسترس بودن دستگاه، کاهش قیمت ها و استقرار در مقیاس بزرگ در چین رو داده است.
 
این موسسه افزود که شمال شرق آسیا به طور کلی و آمریکای شمالی شاهد رشد قوی 5G هستند و نفوذ در این بازارها احتمالاً تا پایان سال جاری به حدود 35 درصد خواهد رسید. با توجه به اینکه اولین راه اندازی 5G جهان در سال 2019 در ایالات متحده و کره انجام شد، منطقی است که این مناطق از نظر جذب پیشرو هستند.
 
 

​​