فناوری اطلاعات

رییس سازمان فضایی: توجه به اقتصاد فضا جزو چشم اندازهای مهم صنعت فضایی ایران است

رییس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه حوزه فضا عامل ایجاد ثروت برای کشور هاست و باید این موضوع به جد دنبال شود، گفت: اقتصاد فضا و کم کردن تدریجی وابستگی آن به سرمایه‌گذاری های دولتی از جمله مواردی است که در دستور کار قرار دارد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، حسن سالاریه رئیس سازمان فضایی ایران در آیین گشایش یازدهمین نمایشگاه بین‌المللی هوافضایی ایران که سه شنبه صبح ‌در کیش برگزار شد، با مروری بر توانمندی‌های صنعت فضایی کشور و برنامه‌ای که برای توسعه و قدرتمند‌تر شدن این صنعت در دست اجرا‌ست، گفت: آغاز به کار صنعت فضایی در ایران به بیش از 40 سال گذشته باز می گردد و آنچه به عنوان صنعت بومی از آن یاد می شود و متکی بر دانش بومی است، کمتر از دو دهه است که با توسعه صنعت پرتابگر و مخابرات در کشور شکل گرفته است.
 
وی با اشاره به دو ویژگی مهم صنعت فضایی ایران افزود: در درجه اول بومی بودن و تکیه بر دانش و توانمندی های متخصصان داخل کشور افتخاری برای ما محسوب می شود، همچنین تنوع صنعت فضایی ایران در ساخت انواع ماهواره، پرتابگر، کپسول های حوزه زیست فضا با قابلیت تست زیست مداری ویژگی دیگری می باشد که در این زمینه ها به نتایج مطلوبی دست یافتیم.
سالاریه در خصوص قابلیت ساخت ماهواره توسط متخصصان داخلی اظهار کرد: پلتفرم‌ها با دقت و قابلیت‌های مختلف، ماهواره‌ها با کلاس‌های متفاوت از جمله سبک، میکرو و مینی در کشور قابل ساخت است و تمام تجهیزات آن با افتخار تمام توسط شرکت های دانش بنیان، پژوهشکده ها صنعت بومی کشور تامین و ساخته شده است.
 
وی افزود: ما به توانمندی ساخت موتورهای سوخت جامد و مایع که به نوعی از صنعت دفاعی به صنعت فضایی ما سر ریز شده و قابلیت حمل تا 200 کیلوگرم محموله در ارتفاع 500کیلومتری و مدارهای ماهواره های سنجشی و مخابراتی سبک را دارد دست یافته ایم.
رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به چند چشم انداز مهم در صنعت فضایی بیان کرد: توجه به اقتصاد فضا و کم کردن تدریجی وابستگی آن به سرمایه‌گذاری های دولتی از جمله مواردی است که در دستور کار قرار دارد، چراکه حوزه فضا عامل ایجاد ثروت برای کشور ها است و باید این موضوع به جد دنبال شود.
 
وی ادامه داد: با کمک نهادهای همکار، توسعه اقتصاد مبتنی بر خدمات سنجشی همچنین خدمات ارتباطات و ناوبری مبتنی بر دانش بومی، حمل و نقل و پرتاب داده های فضایی و در نهایت بهره مندی از منابع ارزشمند فضایی از دیگر مسائلی است که در چشم انداز ما دیده شده است.
سالاریه بر دو موضوع تقویت بخش خصوصی برای ثروت آفرینی با صنعت فضا را که موجب افزایش بهره وری و جذب و نگهداشت نیروی انسانی نخبه می شود همچنین توجه به تجاری سازی محصولات صنعت فضایی که سرعت رشد اقتصادی را بالا می برد تاکید کرد.
 
رئیس سازمان فضایی ایران در پایان این نمایشگاه و نشست های تخصصی و بین المللی آن را رویدادی مثبت برای دستیابی به اهداف دولت در توسعه زیرساخت های پرتاب، آزمایشگاه ها و مراکز صنعتی ساخت ماهواره و حرکت به سمت حرفه ای شدن در صنعت فضا برشمرد.
‌بنا به این گزارش، یازدهمین نمایشگاه بین المللی صنایع هوایی و هوانوردی ایران با حضور 80 شرکت داخلی و 10 شرکت خارجی با ارائه آخرین دستاوردهای خود در زمینه صنعت هوایی در فضای نمایشگاهی 6000 مترمربع در جزیره کیش از سه شنبه 22 آذر آغار به کار کرده تا جمعه 25 آذر ادامه خواهد داشت.

​​