فناوری اطلاعات

شکایت چین از آمریکا به دلیل ممنوعیت تراشه

منبع: تسنیم
وزارت بازرگانی چین اعلام کرد که این کشور شکایت رسمی خود را به سازمان تجارت جهانی (WTO) به دلیل محدودیت‌های صادرات تراشه که اخیراً توسط آمریکا اعمال شده، ارائه کرده است.
به گزارش راشاتودی، وزارت بازرگانی چین روز دوشنبه اعلام کرد که این کشور شکایت رسمی خود را به سازمان تجارت جهانی (WTO) به دلیل محدودیت‌های صادرات تراشه که اخیراً توسط آمریکا اعمال شده، ارائه کرده است.
 
بر اساس این بیانیه، اقدامات واشنگتن برای کنترل صادرات تراشه آمریکا، منافع شرکت های چینی را تهدید می‌کند.
 
این وزارتخانه در بیانیه ای اعلام کرد: چین به عنوان راهی ضروری برای رسیدگی به نگرانی‌های ما از طریق راه‌های قانونی و دفاع از حقوق و منافع مشروع ما در چارچوب سازمان تجارت جهانی شکایت کرد.
 
این بیانیه در ادامه تاکید کرد که ممنوعیت واشنگتن عیله پکن ثبات زنجیره‌های تامین صنعت جهانی را تضعیف می‌کند.
 
آمریکا ممنوعیت جدیدی علیه صنعت تراشه چین اعمال کرد
وزارت بازرگانی چین در بیانیه خود گفت: ایالات متحده... از اقدامات (مرتبط با) کنترل صادرات سوء استفاده می‌کند و مانع از تجارت عادی بین المللی محصولاتی مانند تراشه می‌شود و نظم اقتصادی و تجاری بین المللی... که یک رویه معمول حمایتی تجاری است، تضعیف می‌کند.
 
وزارت بازرگانی ایالات متحده در اوایل اکتبر امسال مجموعه جدیدی از اقدامات کنترل صادرات را برای تراشه‌ها و قطعات نیمه رسانا تصویب کرد.
 
این اقدامات برای جلوگیری از دستیابی چین به فناوری پیشرفته ایالات متحده که می تواند برای اهداف نظامی استفاده شود، طراحی شده‌اند. چین بارها این اقدامات را ناعادلانه خواند و هشدار داد که ممکن است برای شرکت های آمریکایی نتیجه معکوس به همراه داشته باشد.
 
واشنگتن دریافت "درخواست مشاوره" از سوی پکن در سازمان تجارت جهانی را که اولین گام برای حل و فصل هر گونه اختلاف تجاری در داخل این سازمان است، تایید کرد.
 
آدام هاج، سخنگوی دفتر نماینده تجاری ایالات متحده، تأکید کرد که این سازمان کنترل های صادراتی مورد بحث را موضوع امنیت ملی می داند و سازمان تجارت جهانی نهاد مناسبی برای بحث در مورد مسائل مربوط به امنیت ملی نیست.

​​