فناوری اطلاعات

ایجاد گنبد آهنین سایبری علیه ایران

منبع: آی‌تی‌من
رژیم اسراییل به همراه سه کشور بحرین، امارات و مغرب به دنبال ایجاد ساز و کاری برای دفاع سایبری مشترک برای مقابله با آن‌چه هکرهای ایرانی عنوان شده، هستند.
 
شبکه اسراییلی آی ۲۴ نیوز اعلام کرد تل آویو و سه کشور یاد شده اخیرا نشستی را برای بررسی اجرایی کردن طرحی موسوم به گنبد آهنین سایبری برگزار کرده‌اند.
 
این شبکه اعلام کرد این نشست به دلیل افزایش تهدیدات فزاینده سایبری ازسوی ایران برگزار شده است.
 
گابی پرتنوی رییس سازمان اینترنت اسراییل در این باره به آی24 نیوز گفت: این نشست تاریخی به مثابه اعلامیه‌ای از سوی همه طرف‌های حاضر برای همکاری در حوزه اینترنت علیه دشمنان مشترک بود.
 
او نام این طرح را گنبد آهنین سایبری در اشاره به سامانه پدافندی گنبدآهنین اعلام کرد و مدعی شد که اسراییل در حوزه فناوری امنیت سایبری بسیار پیشرفته است و در اواخر ماه نوامبر گذشته اقدام به برگزاری کنفرانسی برای نمایش فناوری سایبری خود با حضور 65 شرکت برگزارکرده است.
 
همچنین در اوایل ماه دسامبر، اسراییل و ایالات متحده آمریکا یک رزمایش سایبری مشترک برای مقابله با تهدیدات سایبری ایران انجام دادند.
 
این رزمایش که هفتمین تمرین الکترونیکی مشترک به شمار می‌رفت، برای اولین بار در مرکز سایبری جورجیا واقع در ایالت جورجیا آمریکا انجام شد.
 
وبسایت القدس العربی، اما در این باره نوشت: ادعای برتری اسراییل درزمینه امنیت سایبری و برخورداری از فناوری لازم برای آن، با حملات سایبری که هر از گاهی توسط گروه‌های هکر از چندین نقطه جهان از جمله ایران و غزه انجام می‌شود، زیر سؤال رفته است. به ویژه که این حملات توانسته چندین موفقیت را به ثبت برساند و به سایت‌های مهم اسراییل نفوذ کند ونهادهای امنیتی و سایر نهادهای حیاتی مرتبط با خدمات رسانی را مختل کند.
 
به گزارش این سایت، هکرهایی که گمان می‌رود ایرانی باشند، قبلاً نیز به یکشرکت اینترنتی بزرگ اسراییلی نفوذ کرده و باعث فلج شدن کامل سایت‌ها شده‌اند.
 
در ماه اگوست گذشته، منابع خبری اسراییل فاش کردند که هکرهای مرتبط باایران که خود را دست‌های باز می‌نامند، موفق شدند به تلفن دیوید بارنیا رییس موساد نفوذ کنند و در آن زمان تصاویری از دندان‌های او را همراه باتوصیه‌های پزشکی در مورد نیاز به دو بار مسواک زدن در روز منتشر کردند.
 
این دومین باری بود که همین گروه از هکرها در عرض چند ماه به پرونده‌های رییس سرویس اسراییلی موساد نفوذ می‌کردند، زیرا در ماه مارس گذشته نیز همین گروه اطلاعات شخصی دیوید بارنیا را منتشر کرد که شامل فرم مالیات مربوط به سال 2022 و همچنین شامل اطلاعاتی در مورد حقوق و پس انداز و مستمری وی بود.
 
این گروه هکری همچنین یک کلیپ ویدئویی را پخش کرد که شامل تصاویر شخصی رییس موساد، بلیط هواپیما، اسناد مالیاتی او و اعضای خانواده و تصویر ماهواره‌ای از خانه او می‌شد.
 
در ماه ژوئیه نیز سازمان حفاظت از حریم خصوصی اسراییل اعلام کرد که هکرهای ایرانی توانسته‌اند اطلاعات بیش از 300 هزار اسراییلی را از طریق هک سایت‌های معروف رزرواسیون به دست آورند.
 

​​