فناوری اطلاعات

جریمه یک میلیون یورویی دادگاه فرانسوی برای اپل

منبع: ایسنا
دادگاه تجاری پاریس، شرکت آمریکایی اپل را به دلیل تعیین شروط تجاری سودجویانه برای طراحان اپلیکیشن فرانسوی به منظور دسترسی به فروشگاه اپ استور، یک میلیون یورو (۱.۰۶ میلیون دلار) جریمه کرد.
 
در حکم این دادگاه که توسط رویترز مشاهده شده، آمده است: نیازی نیست به اپل دستور داده شود شروط اپ استور را تغییر دهد زیرا قانون بازارهای دیجیتال اتحادیه اروپا، در هر صورت این تغییر را الزامی خواهد کرد.
 
اگرچه این جریمه در مقایسه با درآمدی که اپل دارد، ناچیز است اما جریمه دادگاه پاریس، نشانه دیگری از فشار حقوقی است که اپل برای تغییر سیاست‌های انحصارگرایانه خود در اپ استور با آن روبروست. اپ استور تنها دروازه برای دسترسی طراحان اپلیکیشن به کاربران دستگاه‌های اپل است.
 
سخنگوی اپل اعلام کرد: این شرکت آمریکایی، حکم مذکور را مرور خواهد کرد و بر این باور است که بازارهای رقابتی و پویا جایی هستند که نوآوری، امکان شکوفایی پیدا کند. از طریق اپ استور، ما به طراحان فرانسوی کمک کردیم شور و خلاقیت خود را با کاربران در سراسر جهان به اشتراک بگذارند و مکان امن و مطمئنی برای مشتریان فراهم کردیم.
 
تصویب قانون جدید اتحادیه اروپا که دروازه‌بان‌های دیجیتالی آنلاین (شرکت‌های فناوری که استفاده از پلت‌فرمها و نرم افزار آنها برای شرکت‌های دیجیتالی کوچکتر، غیرقابل اجتناب مانده است) را هدف می گیرد، شرکت اپل را با تشدید تحقیقات ضد انحصارطلبی درباره شیوه‌های مرسوم تجاری خود روبرو کرده است.
 
قانون بازارهای دیجیتال، اپل و همتایانش شامل گوگل را وادار خواهد کرد، فضا را برای فعالیت فروشگاه‌های اپلکیشن دیگر در سیستم‌های عامل iOS و اندروید، فراهم کنند.
 
بر اساس گزارش رویترز، قانون بازارهای دیجیتال از اول نوامبر به اجرا گذاشته شده و اکنون یک مرحله اجرای شش ماهه دارد و سپس از دوم ماه مه سال ۲۰۲۳، اعمال می شود.

​​