تحلیل بازار

تلفن همراه

December 25, 2022
14:42 یکشنبه، 4ام دیماه 1401
کد خبر: 141561

ضریب سودآوری فروشندگان موبایل برای محاسبه مالیات نصف شد

براساس پیگیری‌های انجام شده و با پیگیری‌های یکی از اتحادیه‌ها ضریب سودآوری فروشندگان موبایل برای محاسبه مالیات کاهش یافته است.
براساس اعلام سازمان امور مالیاتی و نامه‌ای که رییس کل این سازمان به کلیه ادارات کل ابلاغ کرده است، ادارات می‌توانند براساس اسناد و مدارکی که مودیان ارائه می‌کنند، ضرایب مالیاتی و یا درآمد مشمول مالیات آنها را کاهش دهند.
 
اگر مودی اسنادی ارائه کند مبنی بر اینکه بخشی از رقم دریافت شده از طریق درگاه‌های پرداخت یا دستگاه‌های کارتخوان درآمدی نبوده است و یا اینکه سودآوری مودی کمتر از ضرایب تعیین شده باشد امکان تعدیل مالیات‌ها وجود خواهد داشت.
 
البته این موارد زمانی رخ می‌دهد که مودی اظهارنامه ارائه کرده باشد اما اسناد هزینه‌ای قابل قبولی به سازمان امور مالیاتی ارائه نکرده باشد که در غیر این صورت سازمان از ضرایب سود برای محاسبه مالیات استفاده خواهد کرد.
 
در این میان و براساس پیگیری‌های انجام شده یکی از اتحادیه‌های صنفی با ارائه اسناد و مدارک ضریب سود کلیه فعالان این صنف را کاهش داده است. بر این اساس ضریب مربوط به سود فروشندگان موبایل کاهش یافته است. طی سال گذشته نیز ضرایب سود مربوط به مودیان تبصره 100، پس از ساماندهی دستگاه‌های کارتخوان نصف شد.
 
مدیرکل دفتر حسابرسی مالیاتی در این خصوص گفته است که در بحث موبایل فروشی‌ها، اتحادیه مربوطه مبلغ را با ضرایب سود پایین‌تر اعلام کرده است که این موارد قطعا مورد توجه قرار گرفته است.
 
با توجه به اتفاقات چند ماه اخیر و بحران کرونا که تا پیش از این وجود داشت، شاهد کاهش سودآوری مشاغل در صنوف مختلف بودیم، با این وجود این سوال وجود دارد که سازمان امور مالیاتی در مورد اصنافی که اتحادیه قدرتمندی دارند چه رویکردی را اتخاذ خواهد کرد.
 
معمولا اتحادیه قدرتمندتر با پیگیری مداوم می‌توانند بر روی ضرایب سودآوری و یا ضرایب بخشودگی مذاکره کرده و امتیازات بیشتری کسب کنند این در حالی است که سایر صنوف نمی‌توانند از چنین امتیازاتی برخوردار شوند.
 
این مسئله خود به عنوان یک چالش مطرح است چرا که صنوف ضعیف‌تر باید به صورت موردی با در دست داشتن اسناد مدارک به سازمان امور مالیاتی مراجعه کنند که این موضوع خود باعث بار اضافه برای سازمان و مودیان خواهد شد.
  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.