تلفن همراه

گوشی

December 27, 2022
12:27 سه شنبه، 6ام دیماه 1401
کد خبر: 141665

اطلاعات مهم درباره گوشی آیفون ۱۴؛ فروش آیفون ۱۴ قانونی است؟

رئیس اتحادیه فروشندگان دستگاه های صوتی و تصویری، تلفن همراه و لوازم جانبی تهران اعلام کرد: قرار است دولت مساعدت‌های لازم برای رجیستر کردن آیفون ۱۴ که مسافران با خود وارد کشور کرده اند را انجام دهد.
۳ ماه پیش که خبر آمدن آیفون ۱۴ به بازار جهانی همه جا منتشر شد هیچ کس فکرش را هم نمی کرد که ورود این کالای لوکس به کشور تا این اندازه برای خریداران دردساز شود. شهریور ماه بود که وزارت صمت ورود این گوشی همراه آمریکایی را به دلیل ارز بری بالای ممنوع اعلام کرد و هشدار داد که در صورت ورود غیرقانونی، آن را ریجیستری (شناسنامه کردن گوشی ها) نخواهد کرد.
 
همچنین سامانه همتا بیانیه داد که هیچ مدلی از آخرین سری آیفون، رجیستر نشده و همگی قاچاق هستند. این ممنوعیت و ریجستری نشدن تلفن همراه گران قیمت در حالی در دستور کار وزارتخانه قرار گرفت که برخی از منتقدان در فضای مجازی، انتقادات شدیدی را در خصوص پیامدهای منفی عدم واردات مدل‌های تلفن همراه اپل مطرح کردند. به عقیده مخالفان، هرگونه ممنوعیت در ورود تلفن همراه، سبب افزایش قیمت، قاچاق، سرقت و غیره خواهد شد و مشکلات بیشتری را برای مردم ایجاد خواهد کرد و این پیش بینی ها نیز درست از آب درآمد.
 
در حال حاضر، انواع مدل‌های آیفون ۱۴ در بازار موجود است اما به دلیل بسته بودن سامانه همتا برای این نوع گوشی، امکان رجیستری وجود ندارد و فروشندگان با دادن اطمینان واهی به خریداران با این عنوان که "محصولات شان تحت گارانتی بوده و نگرانی دراین‌خصوص وجود ندارد" در حال فروش مدل های آیفون ۱۴  هستن. همین موضوع موجب شده برخی از خریداران که اطلاعی از ممنوعیت واردات و خرید و فروش این مدل از آیفون از سوی دولت ندارند، پول زیادی را برای خرید آن هزینه کنند غافل از اینکه هیچ یک از این گوشی‌ها نه تنها گارانتی نداشته بلکه آنتن آنها نیز به دلیل واردات غیرقانونی، پس از گذشت ۳۰ روز از روشن شدن، قطع خواهد شد.
 
تا لحظه تنظیم این خبر آیفون ۱۴ در کشور رجیستری نشده است. البته برخی می‌گویند آیفون ۱۴ قابلیت وصل شدن به استارلینک را دارد که البته کسی صحت این موضوع را تایید نکرده است.
 
محمدرضا رمضان، رئیس اتحادیه فروشندگان دستگاه های صوتی و تصویری، تلفن همراه و لوازم جانبی تهران در گفت و گو با همشهری آنلاین در خصوص تعیین تکلیف دارندگان آیفون ۱۴ و رجستری کردن این گوشی لوکس بعد از  کش و قوس های فراوان گفت: خبر مسرت بخشی در آینده نزدیک برای دارندگان آیفون ۱۴ که این کالای لوکس را به صورت مسافری وارد کرده اند، خواهیم داشت. در جلسه ای که با اعضای دولت و مسئولان وزارت صمت خواهیم داشت قرار است مساعدت های لازم برای رجیستر کردن آیفون ۱۴ که مسافران با خود وارد کشور کرده اند صورت بگیرد. ما راه‌حلی برای این موضوع اتخاذ خواهیم کرد که کسانی که به صورت مسافری آیفون ۱۴ وارد کردند مشکل شان حل شود.
 
وی ادامه داد: ورود آیفون فقط به عنوان کالای مسافری مجاز است و واردات به هر شکل دیگر ممنوع است و نباید خرید و فروشی صورت بگیرد. لذا اتحادیه مسئولیتی در قبال هر گونه خرید و فروش این کالا از سوی کسبه بر عهده ندارد و تکلیف این دسته از خریداران روشن است. وقتی می دانند که کالایی قاچاق است نباید آن را بخرند. 
 
رئیس اتحادیه فروشندگان دستگاه های صوتی و تصویری، تلفن همراه و لوازم جانبی تهران در خصوص ورود آیفون ۱۴ از طریق مسافر توضیح داد: دولت از مسافرانی که آیفون ۱۴ با خود وارد کشور کرده اند، حق گمرکی نگرفته است. طبق قانون هر کالایی که از طریق رویه مسافری وارد شود، اگر در گمرکات اظهار شده باشد، می‌تواند رجیستر شود، اما اگر اظهار نشده باشد، غیرقانونی است و رجیستر هم نمی‌شود. لذا اگر دولت بخواهد گوشی این افراد را رجیستر کند از آنها حق گمرک خواهد گرفت. معمولا زمانی که مسافری وارد کشور می شود دولت به احترام ورود مسافر به مدت یک ماهی که در کشور است، اجازه می دهد گوشی این افراد در شبکه اپراتورهای موبایل کشور قابل استفاده باشد. البته دولت تاکنون برای مساعدت با مسافران این مورد را برای ۳ ماه تمدید کرده و وارد ماه چهارم شده ایم.
 
طبق اطلاعیه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره رجیستری، ثبت و فعال‌سازی گوشی‌های مسافری براساس چارچوب ابلاغی توسط گمرک اقدام می‌شود. گوشی تلفن افرادی که به عنوان مسافر و یا گردشگر وارد کشور شده و یا رومینگ خارجی دارند به مدت ۳۰ روز در کشور فعال است.
 
رمضان در ادامه افزود: مسافر حق ندارد موبایلی که به عنوان کالای مسافری وارد کرده است به فروش برساند چون از او حق گمرکی مسافری گرفته می شود نه حق تجاری. دولت به دنبال این است که راهکاری پیدا کند تا این گوشی هایی که به صورت مسافری به دست مردم رسیده و برخی بدون اطلاع از ممنوعیت خرید، اقدام به خرید آن کرده اند را رجیستری کند. 
 
طبق گفته رئیس اتحادیه فروشندگان دستگاه های صوتی و تصویری، تلفن همراه و لوازم جانبی تهران تا یک ماه پیش حدود ۸ هزار و ۲۵۰ گوشی آیفون ۱۴ از طریق مسافر وارد کشور شده است. وی گفت: دولت به دنبال راهکار است. ما نیز پیشنهاد داده ایم دولت مساعدت کند و آیفون ۱۴ را با هر عنوانی ریجستری کند. احتمال دارد برای مسافری که گوشی وارد کرده به نام خود شخص سیم کارت بدهد که امکان فروشش را نداشته باشد یا حداقل تا یک سال حق فروش نداشته باشد تا بتواند از این طریق راه های سواستفاده و تجاری شدن آن را بگیرد. این راهکار به شکل دقیق هفته آینده مشخص می شود. به هر حال برخی ها که قانون را نمی دانستند آیفون ۱۴ را از طریق مسافری وارد کرده اند و چون به پول احتیاج پیدا کرده اند آن را فروخته اند. ما می دانیم این کار تخلف است اما می گوییم چون تعدادشان بسیار محدود است دولت برای آن چاره اندیشی کند گرچه ما برای دولت تعیین تکلیف نمی کنیم. 
 
طبق قانون، کالایی به صورت قانونی از رویه مسافری وارد شده باشد، اجازه استفاده تجاری ندارد و نباید خرید و فروش شود. اما در این زمینه خلاء قانونی وجود دارد و این کالاها در بازار فروخته می‌شوند. بنابراین باتوجه به اینکه تاکنون هیچ گوشی آیفون ۱۴ به صورت قانونی وارد کشور نشده است، کلیه‌ گوشی‌های موجود در بازار از این نوع، غیرقانونی بوده و امکان رجیستر شدن را ندارند؛ با این حساب کلیه خدمات اپراتوری به این گوشی‌ها ظرف ۳۰ روز مهلت قانونی، قطع خواهد شد؛ موضوعی که ممکن است به ضرر خریداران تمام شود.
 
در استعلام اصالت سامانه همتا، قاچاق بودن این گوشی‌ها اعلام می‌شود. استعلام اصالت از طریق ارسال شناسه ۱۵ رقمی IMEI به سامانه همتا از درگاه‌های کد دستوری #۷۷۷۷*، سایت hamta.ntsw.ir و اپلیکیشن همتا امکان‌پذیر است.
شناسه IMEI با شماره‌گیری کد دستوری #۰۶#* روی دستگاه یا از روی جعبه قابل ملاحظه است. همچنین، قاچاق بودن این گوشی‌ها به محض قرار دادن سیم‌کارت در قالب پیامک از طرف سامانه همتا اعلام می‌شود.
 
آیفون ۱۴ مسافران همچنان فعال است
مهدی عبقری، دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی کشور نیز در گفت و گو با همشهری آنلاین در خصوص بحث رجیستری آیفون ۱۴ گفت: در بحث تجاری، تا امروز هیچ گونه اقدامی برای واردات آیفون ۱۴ عملیاتی نشده است. همچنان گمانه زنی هایی وجود دارد ولی ما پیگیر هستیم که ببینیم ثبت سفارش این گوشی انجام می شود یا خیر؟ بنابراین در بحث تجاری همچنان واردات آن بلاتکلیف است.
 
وی در خصوص ورود گوشی از کانال مسافری افزود: ۳ ماه از ورود آیفون ۱۴ از طریق مسافر گذشته و وارد ماه چهارم شده ایم. ورود آیفون واقعی مسافری از سوم مهرماه شروع شد تا ۱۰ مهرماه ثبت شد که دربرگیرنده حدود ۸ هزار گوشی بود که مسافران توانستند در مبادی ورودی کشور این گوشی ها را به ثبت برسانند و کد بگیرند.
 
این مسئول گفت: آنتن دهی برای این افراد چند ساعتی قطع می شود که ربطی به آیفون ۱۴ ندارد و اختلال مربوط به سامانه های ارتباطی است. چرا که وقتی مهلت یک ماهه به پایان می رسد خود به خود سامانه آنتن را قطع می کند. بعد از پایان ماه سوم آیفون ۱۴ مسافران چند ساعتی قطع شد و مجددا وصل شد. در این مدت مسافران بدون پرداخت حتی یک ریال هزینه رجیستری از امکانات گوشی استفاده می کنند و گوشی شان فعال است.
 
عبقری در خصوص گوشی هایی که از طریق قاچاق وارد شده اند نیز گفت: گوشی هایی که به صورت قاچاق و غیر قانونی وارد کشور شده کم کم در حال غیر فعال شدن هستند. چرا که این گوشی ها نه از طریق مسافری وارد شده نه تجاری که دولت بخواهد ریجیستری کند. 
 
دبیر انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی کشور در خصوص مدت زمان ریجستری آیفون ۱۴ برای مسافران اظهار کرد: تنها کالایی که به جهت عدم قیمت گذاری گمرکی و فعالیت ریجستری مشمول تمدید می شود آیفون ۱۴ است. به این دلیل که سامانه گمرک این کالا را به اصطلاح هنوز رام نکرده است و قیمت گذاری آن انجام نشده است خود به خود به خاطر اینکه در حق مسافران واقعی که کد گرفتند اجحاف نشود، ماه به ماه تمدید می شود. هیچ زمان بندی فعلا وجود ندارد و تمدید کردن ها وارد ماه چهارم شده است. البته این کار به نفع مسافران است چون باید ۱۵ میلیون تومانی هزینه می دادند اما هنوز هیچ هزینه ای پرداخت نکرده اند وهنوز مسئولان در این زمینه به جمع بندی نهایی نرسیده اند. 
  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.