تلفن همراه

رئیس سازمان سنجش از قطع اینترنت به صورت نقطه‌ای در روز کنکور خبر داد/خواستار قطع موقت امکان ارسال عکس و فایل شدیم

 
 
وی درباره قطع اینترنت در زمان برگزاری کنکور گفت: ما می‌خواهیم امکان ارسال عکس و فایل وجود نداشته باشد. دوربین‌هایی وجود دارد که به اندازه دکمه لباس هستند. اگر اینترنت محدود نشود، شاید امکان ارسال عکس وجود داشته باشد. برای جلوگیری از پیش آمدن مشکل در این زمینه، شورای امنیت کشور درباره قطع اینترنت به صورت نقطه‌ای تصمیم گرفته است؛ تا آخرین حلقه امنیت کنکور یعنی اینترنت تکمیل شود. اینطور نیست که اینترنت به صورت ۱۰۰ درصدی مسدود شود یا به طور کامل رها شود. وزارت ارتباطات درباره مسائل فنی تصمیم می‌گیرد و این تصمیم می‌تواند قطع اینترنت یا کاهش پهنای باند باشد، تا یک پوشش امنیتی خوب برای برگزاری کنکور ایجاد شود.
 
دکتر پورعباس در پاسخ به این پرسش "شیوه برگزاری کنکور تا چه میزانی با روح عدالت آموزشی سازش و تضاد دارد" گفت: افراد با توجه به میزان امکاناتی که در اختیار دارند باید از خود انتظار داشته باشند. عدالت آموزشی هیچگاه مساوات نداشته است و داوطلبان بدانند که تحصیل در رشته پزشکی به معنای تحقق همه چیز نیست. دکترای رشته ریاضی هم به همان اندازه تحصیل در رشته پزشکی اهمیت دارد. پیشرفت در علوم بر عهده علوم پایه است و صِرف تحصیل در رشته پزشکی نباید به یک ارزش تبدیل شود.
 
وی ادامه داد: گاهی پزشک شدن به یک ارزش تبدیل می‌شود و گاهی قاضی شدن. عدالت آموزشی باید در مواجهه با جامعه هدف و برمبنای میزان ارزش‌ها مشخص شود. کنکور همانند یک مسابقه است و داوطلبان با توجه به آمادگی خود، در این آزمون موفق می‌شوند. از سوی دیگر شاید تمام امکانات در اختیار یک فرد باشد اما استعدادی نداشته باشد. 
 
رئیس سازمان سنجش گفت: سوابق تحصیلی دوران دبیرستان داوطلبان در کنکور ۴۰ درصد تاثیر دارد و داوطلبان می‌توانند با برنامه‌ریزی بهتر به موفقیت بیشتری برسند. بهره‌مندی از امکانات نمی‌تواند یک معیار صفر و صد باشد. کما اینکه نفر اول یکی از گروه‌های آزمایشی کنکور ۱۴۰۱ اهل کهگیلویه و بویراحمد بود که امکانات این استان از متوسط امکانات تهران کمتر است.
 
وی ادامه داد: همچنین مناطق ۲،۱ و ۳ در کنکور درنظر گرفته شده و داوطلبان این مناطق با یکدیگر رقابت می‌کنند. به طور مثال یک داوطلب منطقه ۳ با داوطلب دیگری که در منطقه ۳ است، رقابت می‌کند. با توجه به ظرفیت و جمعیت هر منطقه، ظرفیتی برای پذیرش درنظرگرفته‌ایم.  

​​