فناوری اطلاعات

January 24, 2023
19:10 سه شنبه، 4ام بهمنماه 1401
کد خبر: 142622

گزارش مرکز آمار از شاخص قیمت مصرف‌کننده: بیش از ۸ درصد تورم سالانه ارتباطات

گزارش مرکز آمار از تورم دی ماه نشان می‌دهد که قیمت خدمات ارتباطات نسبت به دی ماه سال قبل ۱۲.۸ درصد افزایش داشته است.
آخرین گزارش مرکز آمار از شاخص قیمت مصرف‌کننده برای کالاها و خدمات نشان از تورم بالا دارد که تقریبا تمام گروه‌ها را شامل می‌شود. به طور کلی نرخ تورم سالانه به ۴۶.۳ درصد رسیده که در گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» ۶۵ درصد و در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» ۳۵.۹ درصد بوده است.
 
نرخ تورم ماهانه گروه ارتباطات ۲.۷ درصد گزارش شده و مقایسه قیمت این خدمت در دی ماه امسال با دی ماه سال ۱۴۰۰ نشان از تورم ۱۲.۸ درصدی در بخش ارتباطات دارد. یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین برای این خدمت ۱۲.۸ درصد بیشتر از دی ماه سال گذشته هزینه کرده‌اند. نرخ تورم سالانه این بخش هم ۸.۸ درصد گزارش شده است.
 
تورم ماهانه گروه ارتباطات برای خانوارهای شهری برابر با ۲.۹ و تورم سالانه در این مناطق ۱۳.۵ گزارش شده است. همچنین در مناطق روستایی خانوارها به طور میانگین ۲ درصد بیشتر از ماه قبل و ۹ درصد بیشتر از دی ماه ۱۴۰۰ برای این خدمت هزینه کرده اند.
 
چند ماه است که مخابرات با اضافه کردن مبلغی به عنوان حداقل هزینه نگهداری تلفن ثابت رقم قبض تلفن مشترکان را افزایش داده است. اقدامی که اگرچه مخالفانی در شورای رقابت و سازمان بازرسی کل کشور داشته اما همچنان ادامه دارد.
 
همچنین خرداد امسال تعرفه‌های پستی بین ۶۷ تا ۱۱۰ درصد افزایش پیدا کرد. در زمینه اینترنت هم کاربران امسال هم با گران شدن بسته‌ها و هم کاهش حجم بسته‌ها و حذف بسته‌های اینترنتی ارزان مواجه شدند.
  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.