فناوری اطلاعات

January 25, 2023
14:54 چهارشنبه، 5ام بهمنماه 1401
کد خبر: 142637

دبیر شورای عالی فضای مجازی: بخش خصوصی حوزه افتا بازوی اجرایی امنیت فضای مجازی کشور است

شرکت های فعال بخش خصوصی کشور در حوزه امنیت فضای تولید وتبادل اطلاعات در نشستی صمیمانه با دبیر شورای عالی فضای مجازی و قائم مقام مرکز ملی فضای مجازی به بررسی موانع و مشکلات توسعه این حوزه پرداختند.
به گزارش روابط عمومی مرکز ملی فضای مجازی، سید ابوالحسن فیروزآبادی – دبیر شورای عالی و رئیس مرکز ملی فضای مجازی در این نشست با تاکید بر اهمیت امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات در کشور گفت: بخش خصوصی بازوی اجرایی امنیت فضای مجازی کشور است و حفظ امنیت این فضا به عنوان زیرساخت حیاتی در کشور جزو اولویت هاست.
 
وی با اشاره به تشکیل کارگروه بررسی این موانع و ارایه راهکار در آن، افزود: دنیا در این حوزه به دلیل تنوع، پیچیدگی و نو بودن مسائل و همچنین بازار رو به توسعه آن با مشکل مواجه است و ایران نیز به دلیل افزایش حجم حملاتی که نسبت به سایر کشورها با آن مواجه است، در این حوزه باچالش بیشتری روبرو بوده و برهمین اساس باید با بازتعریف اصول حکمرانی در یک نظام شبکه ای و ایجاد نقش برای ذی نفعان در آن، بتوانیم با بخش خصوصی تعامل دو سویه داشته باشیم.
 
فیروزآبادی تاکید کرد: مرکزملی فضای مجازی آمادگی دارد این تعامل را در سطح کلان در کشور ایجاد کند. این در حالی است که در سال های اخیر کمیسیون عالی تنظیم مقررات مرکز ملی فضای مجازی از سازمان نظام صنفی به دلیل اهمیت به این نقش برای مشارکت در کمیسیون دعوت کرده و اخیرا نیز به دلیل ارتقای سطح اختیارات این کمیسیون به عنوان بالاترین نهاد تنظیم گر در کشور امیدواریم بتوانیم این تعامل را بیشتر کنیم.
 
دبیر شورای عالی فضای مجازی کشور با اشاره به این که بازار امنیت فضای مجازی، یک بازار نامحدود است، تصریح کرد: بخش خصوص در بسیاری از کشورها طراح بازار است و برهمین اساس باید طراحی بازار در حوزه امنیت فناوری اطلاعات کشور توسط این بخش ترسیم شود.
وی با بیان این که اولین وظیفه حکومت تامین امنیت در تمامی دولتهاست، افزود: برای مقابله با حملات سایبری در کشور به همفکری و تعامل با بخش خصوصی نیاز است. همچنین باید با مشارکت بخش خصوصی در این بازار، نظام مدیریت امنیت در کشور راه اندازی شود که مرکزملی فضای مجازی از ارایه طرح دراین حوزه استقبال خواهدکرد.
 
رئیس مرکز ملی فضای مجازی با تاکید بر راه اندازی بیمه سایبری و امنیت الکترونیکی صنعتی در کشور، گفت: تامین امنیت اقتصاد دیجیتال در کشورحائز اهمیت بوده و پایداری فعالیت شرکت های خصوصی ارایه دهنده خدمات وسیع اجتماعی در فضای مجازی از اولویت های حاکمیت است که بخش خصوصی برای حفظ و ساماندهی آن باید تلاش کند. برهمین اساس شورای عالی فضای مجازی مصوبه ای برای پاسخگویی و مسئولیت بالاترین شخص هر سازمان در این حوزه دارد که در صورت اختلال هر خدمت اجتماعی رئیس هر سازمان باید در دستگاه های قضایی کشور پاسخگو باشد.
 
وی همچنین درباره نظام آموزشی در این حوزه اعلام کرد: مرکز ملی فضای مجازی با سازمان فنی حرفه ای کشور مذاکراتی داشته تا آموزش های امنیت فناوری اطلاعات در کشور توسعه یافته و دوره های لازم در موسسات آموزشی شکل بگیرد.
 
در ادامه این جلسه، مجتبی جعفری – قائم مقام و معاون امنیت مرکز ملی فضای مجازی با اشاره به ارایه طرح با سطوح مختلف بازدهی و اختصاص بودجه در این حوزه برای توسعه این بازار، تاکید کرد: حاکمیت سیاست های لازم برای ساماندهی این بازار مصوب و اجرا کرده و نیاز است تا بخش خصوصی، کیفیت محصولات و خدمات داخلی را ارتقا دهد تا بتواند با محصولات و خدمات خارجی رقابت کرده و بازار داخلی را تصاحب کند.
وی درخصوص اهمیت نیروی انسانی در حوزه امنیت فضای تولیدو تبادل اطلاعات در کشور افزود: حفظ نیروی انسانی و نقش آفرینی در این حوزه وظیفه بخش خصوصی و توسعه بازار برای ایفای نقش در آن وظیفه حاکمیت است.
 
جعفری با بیان این که نظارت بر واردات، اعمال قوانین ومقررات لازم در حوزه های مختلف همچون شفاف سازی قراردادها و تسهیل گری برای ورود به بخش بین الملل از وظایف حاکمیت و تخصیص سهم مناسب از بازار وابسته به توانمندی بخش خصوصی است، تصریح کرد: بخش خصوصی راهکار عملیاتی برای رفع موانع و مقابله با انحصارگرایی ارایه کرده و مرکز ملی فضای مجازی با تاکید بر شکل گیری اقتصاد این حوزه، آمادگی دارد تا سیاست های لازم را مصوب کند.
  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.