رسانه‌های اجتماعی

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس: اینستاگرام و واتس‌اپ نماینده‌ای معرفی نکردند

منبع: آی‌تی‌من
رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی‌با بیان اینکه اینستاگرام و واتساپ در ایران محدود نمی‌شود، گفت: اما همچنان جمهوری اسلامی‌ایران بر قانونمند شدن این پلتفرم‌های خارجی تاکید جدی دارد.
 
 
مرتضی آقا تهرانی در حاشیه جلسه شورای اداری فرهنگ و ارشاد اسلامی‌مازندران که در محل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی‌شهرستان آمل برگزار شد، گفت: به هرحال باید نماینده‌ای از این پلتفرم‌های خارجی به کشور ما معرفی شوند که تاکنون این امر محقق نشده است.
 
او افزود: حتی اکنون در کشور آمریکا برای واتساپ، اینستاگرام و تویئتر ۲۷۰ قانون بازدارنده و شرایط استفاده و حد و حدود برای آن‌ها وضع کردند، یا در اروپا که خیلی قوانین سختگیرانه‌تر هست.
 
رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی‌اضافه کرد: به هرحال باید این شرایط در گذشته و قوانین مربوط به استفاده از پلتفروم‌های خارجی در کشور تصویب می‌شد، اما به هر دلیلی نشد، اما اکنون این قوانین در قالب تنظیم مقررات و مدیریت فضای مجازی کشور به صورت کمیسیون مشترک درحال بررسی است.
 
رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی‌با بیان اینکه همه جای دنیا برای کاربران فضای مجازی شرایط و محدودیت‌های خاصی وجود دارد، گفت: البته ما هم خواهان همان قوانین اروپا وآمریکا هستیم که ترجمه آن را به ما بدهند که در کشور خودمان هم استفاده کنیم.
 
حجت الاسلام آقاتهرانی اضافه کرد: ما بخاطر استقلال و امنیت کشورقطعا باید قوانین مربوط به فضای مجازی را داشته باشیم تا در آینده اگر با اشتباه چند نفر، کل کشور با محدویت مواجه شوند.
 
وی اضافه کرد: به همین خاطر اکنون در کمیسیون فرهنگی وکمیسیون مشترکی به شکل مبنایی درحال کار هستند و روند کار نیز به خوبی درحال انجام است.
 
آقاتهرانی با بیان اینکه فضای مجازی اکنون موضوعی درحال رشد است و باید به روز باشد، گفت: به خاطر همین نمی‌توان قانون دائمی‌بست که تا چه زمانی باشد، گفت: به خاطر همین ما اینستاگرام و واتساپ وتوییتر را درایران محدود نمی‌کنیم.
 
رییس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی‌با بیان اینکه الان به جرات می‌توان گفت که زیرساخت‌ها برای پلتفرم‌های داخلی خیلی با گذشته فرق کرده وبهتر شده است، گفت: سروش و بله تا چند سال قبل با چند سرور کار را شروع کردند، اما در مقابل با نمونه‌های خارجی آن که ۵ تا ۶ هزار سرور داشتند، قابل رقابت و مقاومت نبودند.
 
آقاتهرانی افزود: البته با شرایطی که در این چند ماه به واسطه محدودیت‌ها ایجاد شده، شرایط پیام رسان‌های داخلی خیلی بهتر شده و قطعا بهتر از این هم خواهد شد.
 
وی با بیان اینکه تا چند سال قبل مسیریاب‌های" ویز" روی گوشی‌ها که می‌گفتن اسرائیلی هست، حالا مخاطبان داخلی از مسیریابی‌های اشتباه آن شاکی شده بودند، گفت: خوشبختانه مسیریاب‌های داخلی " نشان و بلد" کاملا ایرانی، عملکرد خوب و مسیریابی درست توانسته نظر کاربران خود را جلب کند و قطعا دیگر پیام رسان‌های داخلی بهتر ازاین هم خواهند شد.

​​