اینترنت و شبکه

فناوری اطلاعات

February 7, 2023
14:33 سه شنبه، 18ام بهمنماه 1401
کد خبر: 142941

وزیر ارتباطات: ارائه اینترنت با سطوح دسترسی متفاوت موضوع جدیدی نیست

زارع‌پور اعتقاد دارد یک سری اقشار نیاز به دسترسی‌های خاصی دارند که البته نمی‌توان اسم آن را اینترنت طبقاتی گذاشت.
62451gbdf363.jpg
وزیر ارتباطات گفت ارائه اینترنت با سطوح دسترسی متفاوت، موضوع جدیدی نیست و پیش از این نیز وجود داشته است. زارع‌پور معتقد است برخی اقشار به یک دسترسی‌های خاص نیاز دارند که نمی‌توان اسم آن را اینترنت طبقاتی گذاشت.
 
«عیسی زارع‌پور»، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در حاشیه رونمایی از ماهواره‌های جدید در پاسخ به چرایی ارائه اینترنت طبقاتی گفت: «برخی سایت‌ها تحریمی هستند و برای دسترسی به آن‌ها باید از فیلترشکن استفاده کرد. ما درحال تهیه ابزار دسترسی هستیم تا نیازی به فیلترشکن برای استفاده از این سایت‌ها نباشد. این مسیر کلی است که آن را دنبال می‌کنیم.»
 
او با تأکید بر اینکه در وزارت ارتباطات هیچ تبعیضی در دسترسی به اینترنت قائل نیستند، اظهار داشت وظیفه دارند تا برای همه مردم این دسترسی را به‌شکل یکسان فراهم کنند: «البته یک‌سری اقشار نیاز به دسترسی‌های خاصی دارند که نمی‌توان اسم آن را اینترنت طبقاتی گذاشت و علیه آن شبهه جدیدی ایجاد کرد. این مسئله جدیدی نیست و قبلاً هم بوده است.»
 
وزیر ارتباطات ارائه اینترنت با دسترسی خاص به برخی خبرگزاری‌های دولتی و سازمان‌ها را مثال زد و گفت:
 
«مگر پیش از این به برخی اقشار اینترنت با دسترسی متفاوت نمی‌دادند؟ آیا اسم آن طبقاتی است؟ برخی موارد خاص هم به ما گفته می‌شود دسترسی‌هایی برای برخی سایت‌ها فراهم شود. مثل خبرنگاران که دسترسی به یک‌سری سایت‌ها دارند. این به‌معنای اینترنت طبقاتی نیست.»
 
زارع‌پور پیش از این نیز با تبعیض در دسترسی به اینترنت مخالفت کرده و درباره ارائه اینترنت با دسترسی خاص به اساتید گفته بود این موضوع مصوبه کارگروه تعیین مصادیق بوده و وزارت ارتباطات مکلف به اجرای آن شده است: «براساس مصوبه‌ کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، به ما تکلیف شده است برای اساتید محترم دانشگاه ابزاری فراهم کنیم تا به برخی از سایت‌هایی که ایران را تحریم کرده‌اند یا فیلتر شده‌اند، دسترسی یابند تا بتوانند کارشان را انجام دهند. این سایت‌ها عمدتاً برای دانلود مقالات علمی و کارهای پژوهشی است.»
  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.