فناوری اطلاعات

صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان کشور به یک میلیارد دلار رسید

منبع: ایرنا
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رئیس‌جمهور گفت: آماری که تاکنون از صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان در سال جاری داریم نزدیک به یک میلیارد دلار است و برآورد می‌شود رشد ۲۰ تا ۲۵ درصدی داشته باشیم.
 
روح‌الله دهقانی فیروزآبادی روز گذشته در جمع خبرنگاران در دانشگاه صنعتی اصفهان اظهار کرد: این میزان صادرات با وجود همه محدودیت‌های موجود اتفاق افتاده است.
 
وی با بیان اینکه آمار صادرات برای دو بخش شرکت‌های دانش‌بنیان و محصولات دانش‌بنیان متفاوت است، اظهار کرد: آماری که تاکنون از صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان در سال جاری داریم نزدیک به یک میلیارد دلار است و آمار دقیق محصولات دانش‌بنیان با اطلسی که در حال تهیه آن هستیم مشخص می‌شود.
 
دهقانی فیروزآبادی همچنین از دو برابر شدن تعداد شرکت‌هایی که امسال دانش‌بنیان شدند، خبر داد و گفت: نزدیک به ‌هزار و ۶۰۰ شرکت در سال جاری به عنوان دانش‌بنیان ثبت شدند درحالی‌که پارسال این تعداد بین ۷۰۰ تا ۸۰۰ شرکت بود.
 
وی با بیان اینکه هنوز تا هدف‌گذاری که رهبر معظم انقلاب داشته‌اند فاصله داریم، افزود: با حدود هشت هزار شرکت دانش‌بنیان در کشور ظرفیت عظیمی وجود دارد که اگر مدیریت و به زنجیره ارزش واقعی متصل شوند می‌توانند حرکت بزرگی ایجاد کنند.
 
وی با اشاره به اینکه امسال سال شروع توجه واقعی به دانش‌بنیان‌ها به عنوان یکی از کلیدهای اصلی حل مساله در کشور بود، اظهار کرد: تا ۱۰ سال آینده توجه جدی به اقتصاد دانش‌بنیان را به ویژه در برنامه هفتم توسعه خواهیم داشت.
 
دهقانی‌فیروزآبادی با تاکید بر اینکه امسال اتفاق‌های خوبی در این عرصه در کشور افتاد، گفت: بزرگ‌ترین اتفاق، تصویب قانون جهش تولید بود که همه آیین‌نامه‌های آن تصویب شده و اگر ۱۰ سال به‌طور قوی و محکم اجرا شود بخش قابل توجهی از اقتصاد ما دانش‌بنیان می‌شود. وی اضافه کرد: ۶۰ تا ۷۰ درصد حمایت‌های معنوی و مادی معاونت علمی و فناوری ریاست‌جمهوری از طرح‌های مبتنی بر نیازهای واقعی کشور است تا به زنجیره ارزش بالادست متصل شوند.

​​