تلفن همراه

برنامه اپل آمریکا برای دور زدن چین

منبع: تسنیم
شریک و مونتاژ کننده اصلی اپل یعنی شرکت فاکسکان اعلام کرد که یک کارخانه جدید بزرگ در ویتنام تأسیس خواهد کرد و این به این معنی است که سازنده گوشی‌های هوشمند آیفون در حال انتقال کارخانجات تولیدی خود از چین و دور زدن این کشور است.
به گزارش راشاتودی، شریک و مونتاژ کننده اصلی اپل یعنی شرکت فاکسکان روز سه‌شنبه اعلام کرد که یک کارخانه جدید بزرگ در ویتنام تأسیس خواهد کرد و این به این معنی است که سازنده گوشی‌های هوشمند آیفون در حال انتقال کارخانجات تولیدی خود از چین و دور زدن این کشور است.
 
بر اساس این گزارش، فاکسکان قراردادی به ارزش 62.5 میلیون دلار در زمینی به مساحت 45 هکتار در یک شهرک صنعتی در استان باک گیانگ ویتنام امضا کرده است.
 
این کارخانه باید «نیازهای عملیاتی و توسعه ظرفیت تولید» را برآورده کند و انتظار می‌رود 30000 کارگر که معادل 300 میلیون دلار سرمایه‌گذاری است، به ویتنام وارد کند.
 
طبق گزارش ها، این غول فناوری مک‌بوک‌ها را در کارخانه جدید خود در ویتنام مونتاژ خواهد کرد. شهرک صنعتی باک گیانگ مرکز کارخانه‌های بزرگ فناوری است و فاکسکان در حال حاضر ایرپاد، اپل واچ و آی‌پد را در این مکان تولید می‌کند، که همچنین محل استقرار تامین‌کنندگان و مونتاژکنندگان قطعات اپل و سامسونگ است.
 
اپل سال گذشته میلادی به دنبال اختلالات عمده در کارخانه آیفون در ژنگژو، جایی که صدها کارگر در اعتراضات مربوط به مقررات سختگیرانه کووید-19 چین در تظاهرات شرکت کردند، اعلام کرد که قصد دارد از چین به سمت بازارهای نوظهوری مانند ویتنام و هند حرکت کند.
 
در اوایل ماه جاری میلادی، تیم کوک، مدیر عامل شرکت اپل، هشدار داد که این مشکلات به طور قابل توجهی بر عرضه آیفون تاثیر گذاشته و بر دوره فروش مهم این شرکت در تعطیلات کریسمس تاثیر گذاشته است.
 
این غول فناوری بزرگترین کاهش درآمد سه ماهه در طول 5 سال گذشته و اولین کاهش فروش سالانه از سال 2019 را ثبت کرد.
 
بر اساس این گزارش، درآمد آیفون از 71.6 میلیارد دلار به 65.8 میلیارد دلار در سال کاهش یافته است.

​​