تلفن همراه

سامسونگ ظاهراً روی تراشه اگزینوس 2500 با چهار هسته قدرتمند Cortex-X کار می‌کند

منبع: دیجیاتو
سامسونگ ظاهراً می‌خواهد در این تراشه از 10 هسته پردازشی شامل چهار هسته قدرتمند Cortex-X5 استفاده کند.
 
 
 
 
درحالی‌‎که منتظر معرفی اگزینوس 2400 به‌عنوان تراشه پرچمدار بعدی سامسونگ هستیم، گزارشی جدید اطلاعاتی درباره نسل بعدی آن در اختیارمان قرار می‌دهد. این چیپ که ظاهراً اگزینوس 2500 نام دارد، توسط Dream Team سامسونگ توسعه می‌یابد و هم‌اکنون آزمایش‌های خود را پشت سر می‌گذارد.
 
طبق شایعه‌ای که توسط یکی از منابع دنیای فناوری به نام OreXda در توییتر منتشر شده است، سامسونگ برای اگزینوس 2500 از چهار هسته قدرتمند Cortex-X استفاده می‌کند که آن را حداقل درحال‌حاضر از تمام تراشه‌های موبایل موجود در بازار متمایز می‌کند.
 
اگزینوس 2500 با چهار هسته Cortex-X5
به گفته این منبع، سامسونگ برای تراشه پرچمدارش از چهار هسته Cortex-X5 استفاده می‌کند که فرکانس یکی از آن‌ها در محدوده 3.2 تا 3.3 گیگاهرتز قرار دارد. سه هسته دیگر با فرکانس پایین‌تر 2.3 تا 2.5 گیگاهرتز فعالیت خواهند کرد. همچنین در این تراشه از 2 هسته Cortex-A730 و 4 هسته Cortex-A520 استفاده خواهد شد که البته هیچ کدام از آن‌ها هنوز از سوی ARM معرفی نشده‌اند.
 
 
 
به نظر می‌رسد سامسونگ می‌خواهد با تولید تراشه‌ای فوق قدرتمند، اگزینوس را به‌گونه‌ای احیا کند که دیگر کاربران تفاوتی میان آن و چیپ‌های کوالکام احساس نکنند. البته در کنار قدرت بالا، کره‌ای‌ها باید روی مصرف انرژی و همچنین مدیریت گرما هم کار کنند.
 
طبق شایعات قبلی، سامسونگ روی یک پردازشگر گرافیکی اختصاصی هم کار می‌کند که احتمالاً مبتنی بر فناوری AMD خواهد بود. البته درحال‌حاضر اطلاعی از نام این GPU و همچنین مشخصات دقیق آن نداریم.
 
انتظار می‌رود اگزینوس 2500 برای گوشی‌های سری گلکسی S25 در نظر گرفته شده باشد، یعنی دو سال دیگر از راه می‌رسد. در آن زمان پرچمدارهای اندرویدی به اسنپدراگون 8 نسل 4 مجهز خواهند شد؛ تراشه‌ای که ظاهراً با هسته‌های کاملاً جدید Oryon از راه می‌رسند. بنابراین باید منتظر رقابتی جذاب باشیم.
 
اگزینوس ۲۵۰۰ احتمالاً با نسل دوم فرایند 3 نانومتری GAA سامسونگ به تولید می‌رسد. درنهایت باید بگوییم که تمام اطلاعات منتشرشده، در حد شایعه هستند و نمی‌توانیم چندان به آن‌ها اعتماد کنیم.

​​