فناوری اطلاعات

نماینده مجلس گردش مالی 50 هزار میلیارد تومانی فیلترشکن‌ها را دهن‌کجی به مردم خواند

منبع: دیجیاتو
سعیدی بر مبنای اصل 9 قانون اساسی به رئیس‌جمهور تذکر داد تا به قید فوریت نسبت به رفع محدودیت از پلتفرم‌های فضای مجازی اقدام کند.
 
 
 
نماینده مردم چابهار در مجلس طی تذکری شفاهی به رئیس‌جمهور خواست تا پلتفرم‌هایی که از پاییز فیلتر شده‌اند، رفع فیلتر شوند. سعیدی گردش مالی 50 هزار میلیارد تومانی فیلترشکن‌ها را یک فاجعه و دهن‌کجی به مردم دانست.
 
«معین‌الدین سعیدی» در نشست علنی امروز مجلس شورای اسلامی خطاب به رئیس‌جمهور گفت: «بستن پلتفرم‌های فضای مجازی در شرایط پرالتهاب پاییز 1401 بود. اکنون با گذر از آن شرایط، ادامه محدودیت‌ها به چه معناست؟»
 
او با بیان اینکه گردش مالی 50 هزار میلیارد تومانی فیلترشکن‌ها یک فاجعه و دهن‌کجی به مردم است، اظهار داشت: «نمی‌شود شما به‌عنوان رئیس‌جمهور و من به‌عنوان نماینده به‌دنبال تیک آبی اینستاگرام باشیم و ملت را از کسب‌وکار مجازی خود محروم کنیم.»
 
سعیدی در پایان سخنان خود، بر مبنای اصل 9 قانون اساسی به رئیس‌جمهور تذکر داد تا به قید فوریت نسبت به رفع محدودیت از پلتفرم‌های فضای مجازی اقدام کند.
 
این چندمین بار است که نمایندگان مجلس از گردش مالی پنجاه هزار میلیارد تومانی فیلترشکن‌ها طی هفته‌های اخیر صحبت می‌کنند. پیش‌تر دیگر نماینده مجلس، «جلال رشیدی کوچی» نیز اعلام کرده بود که این بازار در دست افرادی خاص است:
 
«عملاً ما شاهد این هستیم که بازار پرسود و مکاره‌ای پشت‌پرده فیلترینگ شکل گرفته است که متأسفانه گردش مالی سنگینی (40 تا 50 هزار میلیارد تومان) هم در آن اتفاق می‌افتد و ما هم از لحاظ فنی و هم از لحاظ روانی می‌توانیم این موضوع را بررسی کنیم.»
 
«محمدحسن آصفری»، عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شورا‌های مجلس نیز اواخر اردیبهشت‌ماه اعلام کرد درآمد و گردش مالی کاسبان فیلترینگ در سال بیش از 50 هزار میلیارد تومان است.
 
او با طرح این سؤال که آیا وزیر ارتباطات اطلاع دارد چه کسانی VPN و فیلترشکن می‌فروشند و وابسته به کجا هستند؟ گفت: «درآمد و گردش مالی کاسبان فیلترینگ در سال بیش از 50 هزار میلیارد تومان است و یک ریال هم مالیات نمی‌دهند. چطور دولتی که می‌تواند فیلتر کند، نمی‌تواند این‌ها را نیز مجدداً فیلتر کند؟ به‌نظر می‌رسد کاسبان فیلترینگ در برخی مجموعه‌ها نفوذ دارند و اعتقاد دارم این موضوع باید مدیریت شود.»

​​