فناوری اطلاعات

چین خواستار لغو محدودیت‌های صادراتی ژاپن در حوزه نیمه‌رسانا شد

منبع: پیوست
وانگ ونتائو، وزیر بازرگانی دولت چین، از ژاپن خواست تا محدودیت‌های صادرات نیمه‌رسانا به این کشور را لغو کند. در این بیانیه که روز دوشنبه (۲۹ مه) منتشر شد، ونتائو اقدام ژاپن را «تخلف» و «نقض جدی» مقررات بین‌المللی تجارت و بازرگانی خواند.
 
 
وانگ روز ۲۶ ماه در صحبت‌های خود با یاسوتوشی نیشیمورا، وزیر تجارت ژاپن در کنفرانس همکاری اقتصادی آسیا-اقیانوسیه (APEC) نیز محدودیت‌های صادراتی را محکوم کرد.
 
به نقل از رویترز، ژاپن و هلند در ماه ژانویه در توافقی متعهد شدند که محدودیت‌هایی مشابه آمریکا را برای فروش ابزارهای ساخت چیپ برای چین در نظر بگیرند و ژاپن براساس همین توافق صادرات ۲۳ نوع تجهیزات تولید نیمه‌رسانا را به همسایه خود ممنوع کرده است.
 
آمریکا سال گذشته محدودیت‌هایی را برای کاهش سرعت چین در توسعه ابرکامپیوتر‌هایی که در سیستم‌های هسته‌ای و سیستم‌های هوش مصنوعی کاربرد دارند اتخاذ کرد.
 
گفتنی است که ژاپن در بیانیه محدودیت‌های صادراتی خود چین را هدف قرار نداده و می‌گوید هدف انجام وظیفه برای کمک به ثبات و صلح جهانی است.
 
بیانیه روز دوشنبه وزارت بازرگانی چین همچنین می‌گوید که چین «حاضر است برای ترویج همکاری علمی در نواحی اقتصادی و بازرگانی با ژاپن همکاری کند.»
 
نیشیمورا روز جمعه با گینا ریموندو، وزیر بازرگانی ایالات متحده نیز دیدار کرد و برسر افزایش همکاری پیرامون تحقیق و توسعه چیپ‌های پیشرفته و تکنولوژی‌هایی همچون رایانش کوانتومی و هوش مصنوعی توافق کردند.
 
وانگ نیز با ریموندو و کترین تای، نماینده تجاری ایالات متحده در این مراسم دیدار کرد و از سیاست‌های اقتصادی و تجاری ایالات متحده نسبت به چین، از جمله چارچوب اقتصادی هند-اقیانوسیه که چین را مستثنی کرده و آمریکا را جایگزین این کشور می‌کند، انتقاد کرد.
 
ایالات متحده، ژاپن و دیگر اعضای گروه هفت (G7) کشور پیشرفته جهان این ماه برسر «ریسک زدایی» از چین نیز به توافق رسیدند.

​​