اینترنت و شبکه

فناوری اطلاعات

July 18, 2023
15:52 سه شنبه، 27ام تیرماه 1402
کد خبر: 147685

وزیر ارتباطات عنوان کرد؛ پیشرفت ۷۵ درصدی شبکه ملی اطلاعات تا پایان سال

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: شبکه ملی اطلاعات در حال حاضر ۶۳ درصد رشد داشته و تا پایان سال این رشد به ۷۵ درصد می رسد.
 
عیسی زارع پور در آئین معرفی برگزیدگان نهمین جشنواره ملی فاوا که امروز ظهر در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد با اشاره به طرح اینترکانکشن پلتفرم‌ها گفت: بسیاری از کشورها از جمله کشورهایی که در اجلاس اکو حضور داشتند درخواست ایجاد طرح اینترکانکشن داشتند که در حال رایزنی برای ایجاد این طرح و ارتباط پلتفرم‌های ایرانی با کشورهای دیگر هستیم.
 
وی با اشاره به یکی از محورهای اصلی جشنواره فاوا یعنی شبکه ملی اطلاعات گفت: شبکه ملی اطلاعات در ابتدای دولت سیزدهم ۲۴ درصد پیشرفت داشت و در حال حاضر به ۶۳ درصد رسیده است.
 
وزیر ارتباطات گفت: معیار اعلام این پیشرفت‌ها مشخص است چرا که مرکز ملی فضای مجازی ناظر شبکه ملی اطلاعات است و ۱۲۰ شاخص قابل سنجش برای این منظور وجود دارد که به راحتی می‌توان این پیشرفت را ارزیابی کرد.
 
زارع پور ادامه داد: چارچوب مشخصی برای پایاش شبکه ملی اطلاعات مشخص شده و من طبق پایشی که هر هفته از شبکه ملی اطلاعات دارم می گویم در حال حاضر پیشرفت ۶۳ درصد است و تا پایان سال ۷۵ درصد پیشرفت خواهد داشت.
 
وی با اشاره به برگزاری این جشنواره بعد از ۴ سال گفت: امیدوارم امسال این جشنواره محل نمایش دستاوردها و توانمندی‌های ارتباطی در یک سال گذشته شود این وقفه کمک کرد و امیدواریم این عقب ماندگی‌ها را جبران کنیم وفراخوان جشنواره دهم زودتر صادر شود و در سال آینده یعنی ۲۲ تیر ماه سال آینده جشنواره دهم برگزار شود.
 
وزیر ارتباطات با تاکید به دائمی شدن دبیرخانه جشنواره تصریح کرد: دبیرخانه باید یک دبیرخانه دائمی داشته باشد که دائم در حال ارزیابی است و حرکت های بزرگ را در کشور شناسایی و هرسال از طریق جشنواره آن را به مردم معرفی کنند و محلی برای تبلیغ و ترویج و معرفی دستاورد ها باشد.
 
وی افزود: ویژگی که امسال تاکید کردم این بود که حتما از ظرفیت بخش خصوصی در داوری های جشنواره فاوا استفاده شود که اتفاق افتاد و همه مشارکت داشتند.
 
زارع پور به پروژه فیبر نوری اشاره کرد و افزود: در حال حاضر نزدیک به سه و نیم میلیون خانوار در ۱۰۰ شهر تحت پوشش فیبر نوری قرار گرفته‌اند و این امکان وجود دارد که ظرف یک ماه سرویس فیبر نوری برای آنها فراهم شود این اتفاق خیلی مهمی هست که تا پایان دولت برای همه رخ خواهد داد و همه شهرها تحت پوشش فیبر نوری قرار خواهند گرفت.
 
وی افزود: در حال حاضر ۸۰ درصد شهرها تعیین تکلیف شدند یعنی اپراتور آنها مشخص شده و علاوه بر مخابرات، ۸ اپراتور دیگر امروز برای سرعت‌های چند صد گیگابایتی مردم تلاش می‌کنند.
 
زارع پور عنوان کرد: با محدودیت های پیش آمده ظرفیت های پیام رسان داخلی افزایش پیدا کرد، به گونه ای که سکوهای داخلی ماهانه ۴۰ میلیون کاربر و روزانه ۲۰ میلیون نفر از آنها استفاده می کنند. در نمایشگاه اجلاس کشورهای عضو سازمان اکو برخی ۶۰ شرکت حضور داشتند که برای آنها جالب توجه بود و پس از دو محدودیتی که سال گذشته براساس دستور نهادهای ذی صلاح ایجاد شده ظرفیت های پیام رسان داخلی افزایش پیدا کرد، به گونه ای که سکوهای داخلی ماهانه ۴۰ میلیون کاربر و روزانه ۲۰ میلیون نفر از آنها استفاده می کنند.
 
وی همچنین گفت: در نمایشگاه اجلاس کشورهای عضو سازمان اکو ۶۰ شرکت حضور داشتند که برای آنها جالب توجه بود و برخی از آنها ابراز تمایل کردند که از برخی سکوها در کشور خود استفاده کنند. 
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت :در حوزه دولت هوشمند با اتحاد وزارت ارتباطات و سازمان اداری و استخدامی اقدامات خوبی در این زمینه شده است که می توان به پنجره ملی خدمات دولت هوشمند اشاره کرد.  درحال حاضر ۲۰ میلیون کاربر احراز هویت شده اند و درحال حاضر ۹۸ درصد دستگاه ها به این پنجره متصل شده اند و ۳۰۰۰ خدمت از این طریق به مردم ارایه می شود.
 
زارع پور در ادامه گفت: در بخش فضایی درتلاش هستیم از ظرفیت های بخش خصوصی استفاده کنیم و فضا را برای ورود بازیگران بخش خصوصی فضایی ایجاد کنیم. در یک دهه ۷پرتاپ داشتیم اما در ۲۰ ماه گذشته ۷ پرتاب داشتیم که قابل تقدیر است.
  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.