فناوری اطلاعات

August 6, 2023
14:08 یکشنبه، 15ام مردادماه 1402
کد خبر: 148236

تشخیص سریع سرطان ریه با ربات ممکن می شود

سرویس سلامت ملی انگلیس(NHS) برای نخستین بار از ربات ها برای انجام بیوپسی استفاده کرد و امیدوار است این فناوری تشخیص سرطان ریه را ارتقا دهد.
 
 
به گزارش تلگراف، آزمایش برونکوسکوپی رباتیک در بیمارستان سن بارتلمی لندن با استفاده از فناوری آغاز شد که نرخ ردیابی بیماری را بیش از یک چهارم بهبود می دهد.
 
نرم افزار و کاتتر رباتیک همراه آن به مشاور درمانی کمک می کند مسیری را طراحی و به طور دقیق تومور را ردیابی کند تا بیوپسی هایی را از سرطان ریه احتمالی بردارد. این فناوری می تواند نرخ ردیابی سرطان را از حدود ۶۹ به ۸۷ درصد برساند.
 
مشاوران بهداشتی همیشه برای نمونه برداری از ریه به خصوص لایه خارجی آن دچار مشکل بوده اند. این درحالی است که از هر ۱۰ مورد سرطان ریه، در ۷ مورد تومور در همین بخش قرار دارد.
 
درهرحال جدید ترین نوآوری Ion نام دارد و توسط یک شرکت آمریکایی توسعه یافته که نقشه ای ۳ بعدی از ریه فراهم می کند و مسیر برونکوسکوپی را برای هدف گرفتن منطقه مورد نظر در ۶۰ ثانیه برنامه ریزی می کند.
 
در مرحله بعد انیمیشن ریه ها در کنار برونکوسکوپی به صورت همزمان پخش می شود و پزشک با استفاده از آن مشخص کند کدام یک از برونش ها و برونشیول های متعدد با کاتتر مفصلی ۱۸۰ درجه( که از راه دور کنترل می شود) به سمت پایین حرکت می کند.
 
این تحقیق در ماه آوریل آغاز شد و اکنون اجازه استفاده از آن در آمریکا صادر شده زیرا داده های آزمایش نشان داد فناوری مذکور در تشخیص ۸۳ تا ۸۷ درصد موارد موفقیت آمیز عمل کرده است.
  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.