فناوری اطلاعات

August 20, 2023
10:29 یکشنبه، 29ام مردادماه 1402
کد خبر: 148692

کاهش پیامد گرمایش جهانی ناشی از پروازها توسط هوش مصنوعی

گوگل می‌گوید در هوش مصنوعی به پیشرفت‌های بزرگی دست یافته است و می‌تواند اثر آب‌وهوایی پرواز هواپیماها را کاهش چشمگیری دهد. به گزارش ایندیپندنت، گوگل با یک شرکت هواپیمایی و عرضه‌کننده داده‌ برای ساختن یک سیستم هوشمند مصنوعی جدید همکاری کرده است که هدفش کاهش مقدار پس‌دمه هواپیماها است.
 
 
 
پس‌دمه یا ابر خطی همان خطوط دراز و سفید‌رنگی‌ است که در پشت هواپیما دیده می‌شود و گاهی هم آسمان را ابری جلوه می‌دهد. پس‌دمه زمانی تشکیل می‌شود که دوده خارج‌شده از اگزوز هواپیما به یخ تبدیل می‌شود. وقتی این دو به هم می‌پیوندند، گرما را در جو نگه می‌دارند و زمین را گرم می‌کنند. بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، بیش از یک‌سوم گرمایش زمین ناشی از پرواز به‌علت همین رد‌های سفید است. با این حال، اگر هواپیما‌‌ها بتوانند از پرواز در مناطقی پرهیز کنند که سبب ایجاد پس‌دمه می‌شود، میزان گرمایش زمین را می‌تواند کاهش داد. اگر بتوان جلوی این ابرهای ساخت دست بشر را گرفت، می‌توان اثر گرمایش آنها را کم کرد. محققان گوگل در تلاش برای رسیدن به این هدف، تصاویر ماهواره‌ای، آب‌وهوا، و داده‌های مسیر پرواز را جمع‌آوری و آنها را در سیستم هوش مصنوعی وارد کردند. سپس از این اطلاعات برای تعیین مسیرهایی برای خلبانان استفاده کردند که از تولید پس‌دمه جلوگیری می‌کنند. به گفته گوگل، خلبانان خطوط هواپیمایی آمریکن در مسیرهایی که هوش مصنوعی تعیین کرده بود در حدود ۷۰ پرواز آزمایشی در یک دوره شش ماهه انجام دادند. محققان سپس تصاویر ماهواره‌ای را بررسی کردند و دریافتند که پس‌دمه‌های تولیدشده تا ۵۴ درصد کاهش یافته است.
 
گوگل گفت: «این نخستین گواه است که پروازهای تجاری قطعا می‌توانند از تولید این پس‌دمه پرهیز کنند و در نتیجه، اثر آب‌وهوایی آنها را کاهش دهند.» این شرکت همچنین خاطرنشان کرد که این پروازها دو درصد سوخت اضافی مصرف کردند، اگرچه به نظر گوگل، این پروازها ممکن است دل‌بخواه انتخاب شده باشند. گوگل در بیانیه‌ای اعلام کرد که «در سراسر صنعت هوانوردی کار خواهد کرد تا از هوش مصنوعی برای تحقق اجتناب از تولید پس‌دمه در سال‌های آینده استفاده کند.» این شرکت می‌گوید که هوش مصنوعی این ظرفیت را دارد که راه‌حلی مقرون‌به‌صرفه و قابل توسعه برای کاهش اثر پروازها بر آب‌وهوا باشد.» اما امروزه خطوط هوایی برای اثری که روی آب‌وهوا می‌گذارند جریمه نمی‌شوند همچنین هیچ نشانه‌ای وجود ندارد که آنها از مسیرهایی که منجر به کاهش گرمایش جهان می‌شود، استفاده کنند.
  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.