فناوری اطلاعات

August 20, 2023
11:57 یکشنبه، 29ام مردادماه 1402
کد خبر: 148700

نیویورک تایمز از چت جی پی تی شکایت می کند

ممکن است نشریه نیویورک تایمز از چت بات جی پی تی به دلیل استفاده از مقالاتش برای تولید محتوا شکایت کند.
 
 
به گزارش اینترستینگ انجینرینگ، به گفته منابع آگاه این روزنامه از اینکه اوپن ای آی (مالک چت جی پی تی) برای استفاده از محتوای آن مبلغی پرداخت نمی کند، ناراضی است و بیم آن دارد که چت بات مذکور با فراهم کردن پاسخ هایی براساس گزارش های آن، ترافیک آنلاین نشریه را کاهش دهد.
 
نیویورک تایمز و اوپن ای آی اکنون چند هفته است که برای دستیابی به یک توافق مشغول مذاکره هستند امابه نظر می رسد مذاکرات به بن بست رسیده و اکنون نشریه مشغول بررسی گزینه های حقوقی است.
 
شکایتی از سوی نشریه نیویورک تایمز نقطه عطفی در حوزه هوش مصنوعی مولد به شمار می رود که محتوای نوین براساس داده های موجود تولید می کند. چت جی پی تی یکی از پیشرفته ترین نمونه های این فناوری است و می تواند با استفاده از مخزن عظیمی از داده که از اینترنت استخراج شده، متونی هماهنگ و مرتبط درباره موضوعات مختلف تولید کند.
 
با این وجود داده های مورد استفاده شامل میلیون مقاله و گزارش نیویورک تایمز و نشریات دیگر هستند که احتمالا بدون اجازه ناشر کپی می شوند. تایمز مدعی است این امر حقوق مالکیت معنوی آن را نقض می کند و چت جی پی تی با استفاده از گزارش های آن به عنوان منبع اطلاعات با ژورنالیسم رقابت می کند.
 
این نشریه به خصوص نگران آن است که اگر کاربران بتوانند براساس گزارش هایش از چت جی پی تی پاسخ دریافت کنند، انگیزه کمتری برای بازدید از وب سایت و خواندن مقالاتش خواهند داشت. این امر به درآمد و شهرت روزنامه آسیب می زند.
 
از آنجا که هیچ سابقه ای برای چنین شکایتی وجود ندارد، نمی توان پیامدهای حقوقی برای هوش مصنوعی مولد در این زمینه را مشخص کرد. با این وجود کارشناسان معتقدند نشریه تایمز اگر بتواند ثابت کند چت جی پی تی قوانین کپی رایت را نقض کرده، پرونده قدرتمند علیه شرکت خواهد داشت.
  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.