فناوری اطلاعات

August 20, 2023
16:28 یکشنبه، 29ام مردادماه 1402
کد خبر: 148740

مدیرعامل مایکروسافت: هوش مصنوعی «موج جزر و مدی» پس از اینترنت است

مدیرعامل مایکروسافت و OpenAI با حضور در برنامه هفتگی امیلی چانگ، در رابطه با اتفاقات اخیر شرکت‌های خود گفت‌وگو کردند. در این مصاحبه، سم آلتمن، رابطه بین OpenAI و مایکروسافت را عالی توصیف کرد.
 
 
امیلی چانگ، در رویداد این هفته(The Circuit with Emily Chang) با ساتیا نادلا و سم آلتمن گفت‌وگو داشت.
ساتیا نادلا، مدیرعامل مایکروسافت در این برنامه بیان کرد که معتقد است هوش مصنوعی به اندازه اینترنت که در سال ۱۹۹۵ مهم جلوه کرد، اهمیت دارد.  او همچنین گفت که یادداشت بیل گیتس در آن سال در رابطه با فراگیری اینترنت و پذیرش وب۲ به کارمندان خود برای من تداعی‌گر چنین احساسی درباره هوش مصنوعی است.
 
در این یادداشت به «موج جزر و مدی اینترنت» تاکید شده و اینترنت را  عامل اصلی رشد مایکروسافت دانسته‌اند. در این یادداشت چنین استدلال شده که اینترنت هر روزه نحوه تعامل افراد با یکدیگر و سبک کاری کسب‌وکارها را تغییر می‌دهد.
 
نادلا، در رابطه با استفاده از هوش مصنوعی در ساز و کار مجموعه خود گفت:« مایکروسافت برای تحقق چشم‌انداز خود در دموکراتیزه کردن (استفاده منصفانه) هوش مصنوعی، با OpenAI همکاری کرده است.
 
این فناوری چت‌بات بینگ مایکروسافت و سایر محصولات هوش مصنوعی را توانمندتر می‌کند. در ازای این بهره‌مندی، OpenAI از زیرساخت گسترده مراکز داده مایکروسافت برای پیشنهادات خود استفاده می‌کند.
 
سم آلتمن، مدیرعامل OpenAI با حضور در این گفت‌وگو گفت:« عموما شرکت‌های بزرگ حوزه فناوری با یکدیگر همکاری و رابطه خوبی ندارند و اغلب از این روابط نتایج خوبی حاصل نمی‌شود. اما رابطه بین شرکت OpenAI و مایکروسافت نمونه‌ای از عملکرد و همکاری بسیار خوب است. ما از این بابت بسیار سپاسگزاریم.»
او در ادامه افزود:« این همکاری با وجود این شرایط مطلوب، با چالش‌ها و بحث‌هایی نیز مواجه شده است.»
ایلان ماسک و سم آلتمن با هم شرکت OpenAI را تاسیس کرده بودند اما ماسک به دلیل اختلاف نظر در رابطه با هدایت این مجموعه و ایجاد یک بازوی دفاعی این شرکت را ترک کرد و به همکاری با آلتمن خاتمه داد. 
آلتمن درباره این اتفاقات اتهامات ماسک را رد کرده و گفت که OpenAI برای فروش نیست. او همچنین ادعا کرد که در حال حاضر OpenAI توسط مایکروسافت کنترل می‌شود.
مدیرعامل این شرکت در نهایت گفت که ما به عنوان متخصصان کلاسیک این حوزه بیش از حد چیزی را تحت فشار قرار می‌دهیم. چیزی که به من انگیزه می‌دهد این است که می‌خواهم از این فناوری برای انجام کاری از آن استفاده کنم که استفاده از فناوری را دسترس‌پذیرتر می‌کند.
  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.