فناوری اطلاعات

August 21, 2023
10:12 دوشنبه، 30ام مردادماه 1402
کد خبر: 148744

رئیس سازمان فضایی ایران: پرتاب کپسول‌های زیستی به‌زودی از سر گرفته می‌شود/ ایران به قطب پرتاب‌ ماهواره در منطقه تبدیل می‌شود

حسن سالاریه گفت: در دولت سیزدهم به‌دنبال توسعه بخش کپسول‌های فضایی هستیم، در دهه ۸۰ پرتاب‌های کپسول موفق و ارزشمندی را داشتیم و به‌زودی پرتاب این کپسول‌ها از سر گرفته می‌شود و این موضوع برای صنعت فضایی کشور بسیار مهم است.
 
 
حسن سالاریه در مراسم راه‌اندازی سرویس ویژه اخبار فضا و نجوم خبرگزاری تسنیم، با اشاره به تصویب برنامه 10ساله صنعت فضایی در دولت سیزدهم اظهار کرد: قدمت صنعت فضایی در ایران در بخش طراحی و ساخت ماهواره و پرتابگر دو دهه است، البته بهره‌برداری از این صنعت بیش از 50 سال قدمت دارد.
 
وی ابراز کرد: در حوزه سنجش از دور تجربه زیادی داشتیم و مرکز ما در ماهدشت نخستین تصاویر ماهواره‌ای را دریافت می‌کرد که برای مدیریت کلان کشور استفاده می‌شد.
 
رئیس سازمان فضایی ایران گفت: عمر بهره‌برداری از صنعت فضایی به‌دلیل جنگ تحمیلی کوتاه بود و در اصل از اواخر دهه 70 و اوایل دهه 80 احیای صنعت فضایی با رشد و پیشرفتی بلندپروازانه که ناشی از پیشرفت‌هایی بود که در حوزه صنعت پرتابگر در بحث دفاعی رخ داده بود، شروع شد.
 
سالاریه اظهار کرد: ما از ساخت انواع لانچرهای سبک، پرتاب ماهواره‌های سبک با دقت‌های نسبتاً زیاد چند صد و چند 10 متر شروع کردیم و به این مرحله رسیدیم.
 
وی بیان کرد: در زمان حاضر توان طراحی و ساخت ماهواره سنجشی با وزن 200 کیلوگرم را توسط دانش داخلی و به‌صورت کاملاً بومی داریم، ماهواره‌ای با دقت تصویربرداری 5 متر هم سال گذشته رونمایی شد.
 
فرایند ساخت مدرن‌ترین و دقیق‌ترین ماهواره‌ ایرانی با نام «پارس3» آغاز شد
رئیس سازمان فضایی افزود: این مهم ادامه پیدا کرد و درحال توسعه طراحی و ساخت ماهواره‌ها با دقت بسیار بالاتر هستیم. قبلا‌ً وعده‌هایی درباره ساخت ماهواره‌های سنجشی با دقت بالا داده بودیم و امروز با افتخار اعلام می‌کنم که سازمان فضایی ایران گام بسیار مهمی در حوزه طراحی و ساخت ماهواره‌های سنجشی بومی با دقت بسیار خوب برداشته است و در این زمینه طراحی و ساخت دو پروژه مهم به‌نام‌های ماهواره "پارس"2 و ماهواره "پارس3" رسماً آغاز شده است.
 
سالاریه ادامه داد: ماهواره پارس2 در واقع یک پروژه ساخت ماهواره سنجشی با دقت تصویربرداری 4 متر است که فرآیند طراحی و ساختش آغاز شده است.
 
وی گفت: ماهواره پارس3 هم با دقت تصویربرداری حدود 2 متر، مدرن‌ترین و دقیق‌ترین ماهواره تصویربرداری ایران است که این پروژه هم مراحل طراحی و ساختش آغاز شده است.
 
رئیس سازمان فضایی تأکید کرد: در حوزه ماهواره‌های مخابراتی هدف‌گذاری ما در دو حوزه است؛ نخستین حوزه ماهواره‌های مخابراتی با ارتفاع پایین است که به‌دلیل زمان کوتاه گردش در دور زمین و عدم ثبات نسبت به سطح زمین به‌طور منظومه‌ای استفاده می‌شود.
 
طراحی و ساخت ماهواره مخابراتی ناهید3 ابلاغ شده است
سالاریه اضافه کرد: ما پیش از این ماهواره‌ ناهید1 را داشتیم، سال گذشته نیز ماهواره مخابراتی ناهید2 را رونمایی کردیم که امسال نمونه پروازی‌اش عملیاتی و آماده پرتاب می‌شود.
 
وی گفت: همچنین ناهید3 هم که جدیدترین پروژه مخابراتی ایران است به‌جهت طراحی و ساخت ابلاغ شده است. این ماهواره قابلیت‌های بالاتر و کیفیت بهتری دارد و می‌تواند پلت‌فرم مبنایی برای منظومه ماهواره‌های مخابراتی کشور باشد.
 
وی گفت: در حوزه پرتابگر اخبار خوبی داریم و تا پایان سال پرتاب‌های متعددی را خواهیم داشت که پتانسیل ما در مدار 500 کیلومتر به تثبیت برسد، همچنین برای اوزان و اجرام بالاتر نیز برنامه داریم.
 
سالاریه گفت: هدف‌گذاری دوم ما، ماهواره‌های مخابراتی "زمین‌آهنگ" هستند که اجرام بسیار بالاتری دارند و در مدارات بالاتر قرار می‌گیرند، برنامه توسعه آنها هم به‌موازات در حال پیگیری است و می‌خواهیم به جایی برسیم که پرتاب آنها را به‌صورت کاملاً بومی و با پرتابگرهای داخلی انجام دهیم.
 
وی افزود: این ماهواره‌ها با توجه به عمر طولانی و توان تشعشعی بالا به سوخت بالایی نیاز دارند و در نتیجه به پرتابگرهای سنگین‌تری نیاز داریم.
 
ساخت ماهواره سنجشی با دقت یک متر بر پایه توانایی دانشمندان بومی کاملاً در دسترس است
رئیس سازمان فضایی با یادآوری اینکه حوزه اقتصاد فضا محل بهره‌برداری از داده‌ها و تصاویر است، گفت: سال گذشته پرتاب ماهواره خیام را داشتیم که با دقت یک متر تصویر می‌گیرد و بنا داریم تا پایان دولت سیزدهم پروژه‌های دیگری را برای رسیدن به دقت یک متر به‌صورت کاملاً بومی عملیات کنیم و در سال‌های آتی این خبر را بدهیم که "ساخت ماهواره بومی با دقت یک متر را انجام دادیم".
 
سالاریه ادامه داد: این مهم به‌هیچ‌وجه دور نیست و در دانشمندان ما با توجه به اینکه صنعت فضایی ما کاملاً بومی است، توانایی بسیار بالایی در رسیدن به این هدف و اهداف بزرگتر وجود دارد.
 
وی اظهار کرد: با پرتاب خیام خون تازه‌ای در صنعت سنجش از دور ما در کشور جاری شد و این صنعت که نیاز به تصاویر و داده‌های مهم دارد، می‌تواند از آن استفاده کند. این ماهواره بخش زیادی از کشور ما را تصویربرداری کرده است و چند ماه آینده اولین تصاویر و نقشه‌های کامل و جامع از سطح کشور را خواهیم داشت که این داده‌ها تحت کنترل ماست و نقشه‌های موقعیت مکانی ما در کشور را به‌روز می‌کند.
 
وی گفت: این ماهواره همچنین در بخش کشاورزی، برآورد سطح زیرکشت، برآورد میزان آب پشت سد و… کاربرد دارد. خیام در زمان حاضر در حوزه کشاورزی، موقعیت مکانی و نقشه‌برداری و… در حال ارائه خدمات است.
 
پرتاب کپسول‌های فضایی به‌زودی از سر گرفته می‌شود
سالاریه گفت: در دولت سیزدهم به‌دنبال توسعه بخش کپسول‌های فضایی هستیم، در دهه 80 پرتاب‌های کپسول موفق و ارزشمندی را داشتیم و به‌زودی پرتاب این کپسول‌ها از سر گرفته می‌شود و این موضوع برای صنعت فضایی کشور بسیار مهم است.
 
وی با اشاره به منابع مهمی که در فضا وجود دارد، گفت: با توجه به اینکه منابع نیاز صنعت هستند و منابع سطح و زیر زمین محدود شده است، منابع موجود در فضا اهمیت زیادی دارد و کشورهای اطراف ما به‌دنبال منابع خارج از جو هستند، بسیاری از کشورها برنامه‌های مهمی در این حوزه دارند و ما هم برای اینکه عقب نمانیم و کشورهای دیگر جای ما را نگیرند، باید برنامه‌ریزی خوبی داشته باشیم.
 
رئیس سازمان فضایی تأکید کرد: صنعت فضایی در دولت سیزدهم با جدیت دنبال می‌شود و اخبار خوبی در این حوزه به گوش هموطنان خواهد رسید.
 
بدون کمک بخش خصوصی صنعت فضایی پیش نمی‌رود‌
سالاریه نقش بخش خصوصی در حوزه فضا را بسیار مهم تلقی و اعلام کرد: برنامه ویژه‌ای برای توسعه اکوسیستم بخش خصوصی داریم‌؛ در کشور ما سال‌هاست که توسعه توسط دولت انجام شده است و این درحالی است که در دنیا بخش خصوصی به‌صورت جدا به بحث توسعه ورود می‌کند و بخش‌های مختلف را تقویت می‌کند.
 
سالاریه متذکر شد: بدون توجه به این تفکر صنعت فضایی ما پیش نمی‌رود‌ و کشورهایی در حوزه فضایی موفق هستند که از بخش خصوصی غافل نشده‌اند‌‌، البته نقش حمایت دولت هم به‌ویژه در بحث توسعه زیرساخت‌ها بسیار مهم است.
 
وی ادامه داد: در سال جاری 2 قرارداد بزرگ با بخش خصوصی برای تأمین تصاویر سنجشی 5 متر و توسعه ماهواره‌هایی با اینترنت اشیاء داشتیم که قرارداد اولی بسته شده است و دومی در شرف انعقاد قرارداد است.
 
ایران به قطب پرتاب ماهواره در منطقه تبدیل می‌شود
سالاریه توضیح داد: بحث دیگر ما، پایگاه‌ پرتاب است که برای آن برنامه داریم، این پایگاه قابلیت پرتاب ماهواره‌ها در شیب‌های مختلف را دارد و ما نمی‌توانیم بدون داشتن پایگاه این صنعت را پیش ببریم.
 
وی اضافه کرد: تلاش برای ساختن پایگاه پرتاب از قبل از دولت سیزدهم شروع شده است و ما تلاش داریم که تا پایان این دولت بخش‌هایی از این پایگاه را که قابلیت بهره‌برداری دارد، افتتاح کنیم و با افتخار به یکی از مراکز و هاب‌های پرتاب ماهواره به فضا، در منطقه تبدیل شویم.
 
رئیس سازمان فضایی خاطرنشان کرد: برنامه‌های صنعت فضایی با جدیت و مستقل از حمایت‌های مستقیم دولتی ادامه پیدا می‌کند و امیدوارم که همه ما شاهد پیروزی‌های چشمگیر کشور در این حوزه باشیم.
  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.