فناوری اطلاعات

August 23, 2023
12:43 چهارشنبه، 1ام شهریورماه 1402
کد خبر: 148827

وضعیت بازار و فرصت های سرمایه گذاری زیرساخت های اطلاعاتی کشور تبیین شد

در نشست های تخصصی کنفرانس زیرساخت های اطلاعاتی کشور که با حضور فعالان بخش خصوصی و دولتی این حوزه برگزار شد وضعیت بازار و فرصت های سرمایه گذاری و چالش های پیش رو این حوزه مورد بررسی قرار گرفت.
 
 
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، احسان آریانیان رییس پژوهشکده فناوری اطلاعات پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره برگزاری نشست های تخصصی در کنفرانس زیرساخت اطلاعاتی کشور با اشاره به اهمیت خدمات ابری در این حوزه، گفت: در این کنفرانس نشست برنامه توسعه سرمایه گذاری در خدمات ابری با طرح سند راهبردی توسعه رانش ابری ایران و همچنین بازار و فرصت های سرمایه گذاری خدمات ابری مورد بررسی قرار گرفت.
 
وی با اشاره به اینکه خدمات ابری در ۳ حوزه عمومی، پیام رسان ها و دولت تقسیم شده، افزود: در این بخش نیز برنامه کلان وزارت ارتباطات در این حوزه و میزان سرمایه گذاری و مدل اجرا در حوزه دولت و روش های همکاری با بخش خصوصی و همچنین پروژه ابر ایران و ابر پیام رسان ها و برنامه سازمان فناوری اطلاعات ایران برای تامین خدمات مورد نیاز پیام رسان ها ارائه و مطرح شد.
 
رییس پژوهشکده فناوری اطلاعات با بیان اینکه سیاست وزارت ارتباطات از سرمایه گذاری مستقیم در تامین زیرساخت ها به تخصیص بودجه برای خرید خدمات ابری در حال تغییر است، تصریح کرد: نمایندگان بخش خصوصی از سازمان نظام صنفی رایانه ای کشور و شرکت های فعال در این حوزه درباره چالش های حوزه خدمات ابری، اعتماد سازی و فرهنگ سازی و کمبود منابع انسانی و لزوم برگزاری آموزش در این حوزه مطالبی را ارائه کردند و نمایندگان بخش دولتی این حوزه نیز درباره نیازمندی های این حوزه و کمبود بودجه و نیروی انسانی در این حوزه با توجه به نیازمندی های روز افزون کشور نکاتی را مطرح کردند.
 
رییس کمیته مراکز داده و مدیریت محتوای شورای راهبری توسعه شبکه ملی اطلاعات، خاطرنشان کرد: همچنین در این نشست وضعیت بازار و فرصت های سرمایه گذاری در پروژه های ابری و چالش های پیش رو در ارائه خدمات ابری توسط فعالان حوزه خدمات ابری ارائه شد.
 
وی با اشاره به اینکه اهداف ما از برگزاری این کنفرانس محقق شده است، افزود: در این کنفرانس اسنادی که در حوزه شبکه ملی اطلاعات تدوین شده برای هم رسانی به ذینفعان ارائه شد تا سیاست های وزارت ارتباطات در این حوزه مشخص و بخش خصوصی نیز از نقش خود در این حوزه مطلع شود.
 
رئیس پژوهشکده فناوری اطلاعات پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات به نشست ممیزی و نظام رتبه بندی مراکز داده و خدمات ابری به عنوان یکی دیگر از نشست های این کنفرانس اشاره کرد و گفت: در این نشست برنامه نظام رتبه بندی توسط سازمان فناوری اطلاعات ایران به صورت کامل تشریح شد و سازمان نظام صنفی رایانه ای نیز به رتبه بندی خدمات ابری اشاره کرد که شامل رتبه بندی مراکز داده بخش دولتی مانند بانک ها، مراکز صنعتی و تجاری در کل کشور می شود.
 
وی درباره نشست تامین و پشتیبانی پایدار نیز افزود: این نشست با نگاه اینکه فقط بومی سازی هدف نیست و به دنبال استقلال مدیریت هستیم برگزار شد و در این نشست نظام بومی سازی در پژوهشگاه ارتباطات توسط مجری این نظام تشریح و درباره روال و شاخص های ارزیابی خدمات ابری توضیح ارائه شد.
بنابه این گزارش، کنفرانس زیرساخت اطلاعاتی کشور از صبح دیروز (سه شنبه) برای دو روز با حضور و مشارکت بخش های خصوصی و دولتی در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد.
 
علاوه بر نشست‌های تخصصی و سخنرانی‌ها، یک نمایشگاه جانبی نیز با حضور شرکت‌های فعال این حوزه در حاشیه این کنفرانس برپا شد و ظرفیت های داخلی تولید کنندگان این حوزه در بخش های مختلف سخت افزاری و نرم افزاری به نمایش درآمد.
  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.