لبه تکنولوژی

September 2, 2023
19:50 شنبه، 11ام شهریورماه 1402
کد خبر: 149291

رییس مایکروسافت: هوش مصنوعی خطر تکرار اشتباهات رسانه‌های اجتماعی را دارد

رئیس شرکت مایکروسافت در یک مجمع تجاری در دهلی نو گفت که توسعه سریع هوش مصنوعی این خطر را به همراه دارد که شرکت‌های بزرگ فناوری اشتباهاتی مشابه آغاز دوران رسانه‌های اجتماعی را تکرار کنند.

پیشرفت‌های سریع در حوزه هوش مصنوعی به بروز نگرانی‌های جهانی در باره پتانسیل این فناوریبرای گسترش اطلاعات نادرست، سوء استفاده و ایجادآشوب در بازار کار دامن زده است؛ اما «براد اسمیت»رئیس مایکروسافت خاطرنشان کرد که این هراس‌ها در مواضع توسعه‌دهندگان فناوری هوش مصنوعیبازتابی ندارد و خوشبینی آنها یادآور سال‌هایاولیه پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی است.

وی گفت: در آن زمان نیز صنایع فناوری درباره چیزهای خوبی که رسانه‌های اجتماعی برای دنیا به ارمغان خواهند آورد، هیجان زده بودند بدون اینکه درباره ریسک‌های آن فکر کنند. ما باید نگاه روشنی داشته باشیم؛ می‌توانیم درباره فرصت‌ها هیجان زده باشیماما باید درباره جوانب منفی نیز مراقب و حتی نگران باشیم و باید از آغاز کار اقدام به تهیه موانع محافظتی (گاردریل) کنیم.

سازمان ملل هفته گذشته در گزارشی خاطرنشان کرد که هوش مصنوعی بیشتر محتمل است که مشاغل را تقویت کند تا اینکه آنها را نابود سازد. این گزارش همچنین خاطرنشان کرد تاثیرات فناوری بسته به حرفه‌ها و مناطق دنیا تفاوت‌های بزرگی خواهد داشت.

مدیر مایکروسافت خاطرنشان کرد که روشن است که جامعه خواستار اطمینان از این مساله است که اینفناوری جدید زیر کنترل انسان باقی خواهد ماند.

«مایکل میباک» مدیر اجرایی «مسترکارت» نیز گفت که لازم است شرکت‌ها درباره استفاده از این فناوریاعتمادسازی کنند و برای پرداختن به موضوعاتی مانند تعصب هوش مصنوعی اقدام کنند.

وی در عین حال گفت که به اعتقاد او ، ریسک‌هایپیرامون هوش مصنوعی «خیلی جدید» نیستند و نباید مانعی برای توسعه بیشتر این فناوری باشند. وی گفت: بطور طبیعی تعیین قوانین و مقررات در پشت سر قرار دارد اما این نباید باعث کاهش سرعت ما شود.

این دو کارشناسان در کنار سایر رهبران صنایع جهان در نشستی در دهلی نو به عنوان مقدمه‌ای بر اجلاس ماه آینده گروه بیست (جی 20) در پایتخت هندوستان صحبت کردند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.