اینترنت و شبکه

فناوری اطلاعات

September 3, 2023
15:39 یکشنبه، 12ام شهریورماه 1402
کد خبر: 149337

حمایت ستاد هوش مصنوعی از طرح‌های توسعه فناوری‌های نوظهور

ستاد هوشمندسازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت از طرح های توسعه فناوری های نوظهور و تحول آفرین اولویت دار را از برنامه های خود اعلام کرد.

به گزارش معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری، امروزه هوش مصنوعی یکی از علوم و فناوری هایی است که از ویژگی مفید بودن برخوردار بوده و به دلیل اثرگذاری بالای آن در شئون مختلف فردی و اجتماعی از سوی دولت ها، بخش خصوصی و حتی مردم عادی به شدت مورد توجه قرار گرفته است.

با توجه به اهمیت فراوان موضوع، معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری اقدام به راه اندازی ستاد توسعه فناوری های هوش مصنوعی و رباتیک کرده است.

رصد و شناسایی ظرفیت ها و چالش های توسعه فناوری در داخل کشور و جایگاه آن در آینده در تعامل با بازیگران مختلف این حوزه، بهره گیری از نتایج مطالعات آینده نگری فناوری با هدف تعیین اولویت های کاری ستاد و مشارکت فعال در تدوین نقشه راه توسعه فناوری با هدف ارتقای همه ابعاد کارکردی نظام نوآوری و فناوری از اهم ماموریت های محول شده به ستاد توسعه فناوری های هوش مصنوعی و رباتیک است.

همچنین توسعه فناوری های نوظهور و تحول آفرین اولویت دار به منظور پاسخ به نیازمندی های آینده کشور، سرعت بخشیدن به حمایت هدفمند از توسعه زیرساخت های تحقیق و توسعه فناوری های اولویت دار، برگزاری رویدادها و اجرای فعالیت های ترویجی مؤثر با هدف شبکه سازی میان بازیگران مختلف این حوزه و ایجاد مشروعیت در نهادهای سیاست گذار، از دیگر ماموریت های این ستاد است.

از دیگر ماموریت محول شده به ستاد هوش مصنوعی، در دستور کار قراردادن بازارسازی برای محصولات و دستاوردهای فناورانه اولویت دار باتوجه به ضرورت ها در مراحل مختلف توسعه و مشارکت حداکثری در اجرای برنامه های ملی و چند حوزه ای با همکاری سایر ستادهای توسعه فناوری، است.

سه فاکتور دانش و مهارت، زیرساخت داده و زیرساخت محاسباتی اضلاع تشکیل دهنده توسعه فناوری هوش مصنوعی هستند. رشد سریع در این حوزه با ظهور کارت های گرافیکی قدرتمند برای پردازش سریع اطلاعات و جمع شدن حجم زیاد داده و کشف توانایی ابزار یادگیری عمیق در حل مسائل هوش مصنوعی در سال ۲۰۱۲ آغاز شد. با موفقیت های چشمگیر به دست آمده در جامعه تحقیقاتی، شرکت های بزرگ متوجه پتانسیل بالای هوش مصنوعی شدند که باعث رشد و توسعه این فناوری با نرخ بالایی شده است.

خوشبختانه در کشور ما نیز دانشگاه ها به خوبی متوجه اهمیت این فناوری شده و از ابتدای امر به این عرصه ورود کرده اند به طوری که طبق پژوهش های انجام شده سهم ایران از نظر پژوهش و ایجاد علوم هوش مصنوعی و رباتیک در وضعیت بسیار خوبی است. ضلع دانش و مهارت فناوری هوش مصنوعی در ایران از وضعیت قابل قبولی برخوردار است. در همین حال باید دولت وظیفه سرمایه گذاری های مناسب در اضلاع زیرساخت داده و زیرساخت محاسباتی و بخش خصوصی هم وظیفه توسعه و به کارگیری چابک این فناوری ها را به خوبی انجام دهند. اگر این موضوع محقق شود، این هدف که کشور از نظر توسعه فناوری پیشرفته از کشورهای پیشرفته و رقیب تمدنی عقب نیفتاده و طبق فرموده مقام معظم رهبری ایران جزو ۱۰ کشور برتر صاحب این فناوری قرار بگیرد، هدفی قابل تحقق خواهد بود.

گفتنی است در افق ۱۴۱۲ کشور ایران دارای فناوری هوش مصنوعی تثبیت شده، پیشرفته و نوآور و در حال گسترش خواهد بود که به طور پایدار از این فناوری به عنوان یک ابزار مؤثر در حکمرانی و موضوعات کلان اقتصادی، فرهنگی و سیاسی کشور بهره می گیرد؛ به گونه ای که منجر به افزایش امنیت ملی، افزایش بهره وری در سطوح مختلف، ایجاد ثروت ملی و ارتقای رفاه عمومی شود.

برای سال اول فعالیت ستاد محورهای اولویت دار برنامه های حمایتی تعیین شده که راه اندازی زیست بوم داده و زیرساخت های موردنیاز آن، توسعه زیرساخت محاسباتی و سکوهای ابری، اجرای مطالعات شناسایی و ارزیابی زیست بوم هوش مصنوعی و زیست بوم داده کشور و تدوین اسناد استانداردها و ملزومات زیست بوم از جمله آنهاست.

همچنین توسعه ظرفیت های نیروی انسانی زیست بوم، توسعه فناوری های اثرگذار، پیشرفته و نوظهور و حمایت از تجاری سازی و افزایش مقیاس فناوری ها و محصولات هوش مصنوعی در زمینه های اولویت دار و اثرگذار از دیگر برنامه های حمایتی تدوین شده است.

اولویت های حمایتی ستاد هوش مصنوعی، دامنه گسترده ای را در بر می گیرد. حمایت از طرح های توسعه فناوری های نوظهور و تحول آفرین اولویت دار، حمایت از طرح های توسعه فناوری در قالب طرح های همکاری میان دانشگاه ها، شرکت های دانش بنیان و صنعتی، حمایت از پروژه های تحقیق و توسعه صنایع و شرکت های بزرگ با استفاده از ظرفیت اعتبار مالیاتی تحقیق و توسعه در راستای رفع گلوگاه های فناورانه شرکت های صنعتی و تقویت زنجیره های ارزش صنعتی، حمایت از پروژه های تحقیق و توسعه در هسته های نوپا و استارتاپ ها در راستای توسعه زیست بوم فناوری های اولویت دار از جمله این حمایت هاست.

همچنین توسعه و ارتقای هدفمند زیرساخت های تخصصی فناوری های اولویت دار (زیرساخت تحقیق و توسعه، تجهیزات تست و آزمون، تولید نمونه اولیه، آزمایشگاه های مرجع و استانداردسازی و…) با همکاری شبکه آزمایشگاهی راهبردی ملی، طرح های تجاری سازی فناوری متناسب با نیازهای جامعه و اقتصاد، برگزاری دوره های آموزشی و بوت کمپهای تخصصی؛ برگزاری و شرکت در دوره های شتابدهی، رویدادها، چالش ها و مسابقه های نوآوری تخصصی در حوزه های فناورانه از دیگر حمایت های این ستاد برشمرده شده است.

در عین حال حمایت از طرح های تجاری سازی فناوری متناسب با نیازهای جامعه و اقتصاد و حمایت از برگزاری دوره های آموزشی و بوت کمپ های تخصصی، برگزاری و شرکت در دوره های شتابدهی، رویدادها، چالش ها و مسابقه های نوآوری تخصصی در حوزه های فناورانه از دیگر اقدامات ستاد هوش مصنوعی است.

فراخوان شناسایی و حمایت از شرکت های ارائه دهنده خدمات زیرساختی، نشست شورای نخبگان ستاد و اجرای اولین برنامه انتقال تجارب ماندگار(تدکس) از رویدادهای آتی ستاد خواهد بود.

کانال های ارتباطی ستاد هوش مصنوعی پست الکترونیکی به نشانی info@ai.isti.ir و شماره تماس ۸۸۰۶۴۹۴۷ ۰۲۱ است.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.