تلفن همراه

دویچه تلکام سهامش در شعبه آمریکای T-Mobile را کاهش می‌دهد

Deutsche-Telekom-T-Mobile-Systems-Logo-1-770x285.jpg
 
ICTna.ir - شرکت آلمانی دویچه تلکام قصد دارد مالکیت خود بر T-Mobile آمریکا را کاهش دهد. این شرکت مخابراتی آلمانی، هنوز تصمیم نگرفته که چه تعداد سهام را می خواهد واگذار کند، اما اصرار دارد که این اقدام، موقعیت مدیریتی اکثریتیش را به خطر نمی اندازد. این روند قرار است سال آینده آغاز شود.
 
به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، زمانی T-Mobile یکی از شرکت‌های تابعه دویچه تلکام بود، اما خرید MetroPCS و به دنبال آن ادغام با اسپرینت، سهام DT را به 43 درصد کاهش داد.
 
در اواخر سال 2021، دویچه تلکام اعلام کرد که قصد دارد کنترل اکثریت T-Mobile را مجدداً به دست آورد و با یک قرارداد مبادله سهام با Softbank، شرکت مادر اسپرینت موافقت کرد که بخشی از آن از طریق فروش 5 میلیارد یورو درآمد ناشی از اوپرییشن T-Mobile هلند تأمین شود. T-Mobile تقریبا سودساز ترین شرکت در گروه دویچه تلکام است و این شرکت مخابراتی خواهان سهم بزرگتری از کیک برای کمک به پرداخت هزینه استقرار FTTH خود در آلمان می باشد.
 
در آوریل، تیم هوتگس، مدیر اجرایی DT تأیید کرد که به هدف خود دست یافته است و شرکت او اکنون 50.2 درصد از شرکت تابعه خود را در ایالات متحده کنترل می کند.
 
از آن زمان، سهام DT اندکی افزایش یافته و تا اواسط ژوئیه به 51.4 درصد رسیده است. دلیل این امر این است که T-Mobile که در فهرست عمومی قرار گرفته است در میانه یک برنامه خرید 14 میلیارد دلاری سهام قرار دارد و DT هیچ سهامی از خود را نفروخته است.
 
علاوه بر این، T-Mobile این هفته اعلام کرد که 19 میلیارد دلار دیگر سهام را بین سه ماهه چهارم سال 2023 تا پایان سال 2024 بازخرید خواهد کرد.
 
به این ترتیب، دویچه تلکام همچنان در مسیر کسب اکثریت پایدار و باثبات در شرکت تابعه خود در ایالات متحده است و به دویچه تلکام اجازه می دهد تا در صورت انتشار سهام جدید T-Mobile US برای سافت بانک ژاپن، سهام اکثریت خود را در T-Mobile US را حفظ کند.
 
T-Mobile علاوه بر بازخرید، سود 3.75 میلیارد یورویی را نیز اعلام کرده است که از ابتدای اکتبر تا پایان سال آینده به صورت سه ماهه پرداخت می شود. طی پنج سه ماهه آینده، DT انتظار دارد تقریباً 1.8 میلیارد دلار پس از کسر مالیات دریافت کند.
 
این شرکت هنوز به سختی تلاش می کند تا سال 2030 از 25 تا 30 میلیون خانوار مشترک FTTH عبور کند. از جنبه تلفن همراه، شبکه 5G DT اکنون 95 درصد جمعیت آلمان را پوشش می دهد و اخیراً بیش از 10هزار سایت 5G پیادهسازی کرده است. 
 
در تمام مدتی که این اتفاق می افتد، DT مشتاق است تا سلامت مالی خوبی را حفظ کند. هدف آن این است که بدهی خالص به نسبت EBITDA تعدیل شده 2.25 به 2.75 تا پایان سال 2024 داشته باشد، آنهم در بحبوحه استقرار تهاجمی فیبر و 5G، این موفقیت چندان دست نیافتنی نیست.
 
 

​​