تلفن همراه

ضربه سهمگین تراشه هواوی کرین ۹۰۰۰s به کوالکام

منبع: رسانه علاالدین
گزارش‌ها نشان می‌دهد هواوی با تولید تراشه کرین ۹۰۰۰s می‌تواند سفارش حدود ۶۰ میلیون تراشه را از کوالکام بگیرد و ضرر مالی جبران‌ناپذیری برای این کمپانی به‌همراه داشته باشد.
 
 
طی سال‌های اخیر، کمپانی‌های چینی نظیر هواوی و شیائومی پیشرفت‌های چشمگیری در تولید گوشی‌های هوشمند داشتند که باعث شگفتی در دنیا فناوری شد. برهمین‌اساس، ایالات متحده آمریکا با اتهام جاسوسی به هواوی توانست این شرکت را در سال ۲۰۱۹ با تحریم‌های متعددی روبه‌رو کند و اجازه دسترسی به فناوری ۵G و بهره‌مندی از خدمات سرویس گوگل از آن بگیرد. باوجوداین، هواوی به فعالیت‌ در تولید گوشی‌های هوشمند ادامه داد و توانست سیستم‌عامل هارمونی او اس را برای دستگاه‌هایش ارائه کند. جالب است بدانید به‌تازگی این نرم‌افزار به‌عنوان سومین سیستم‌عامل بزرگ دنیا معرفی شده است.
 
همان‌طور که اشاره کردیم تحریم‌های آمریکا اثری روی فعالیت‌های گسترده هواوی نگذاشت و این کمپانی توانست به دستاوردهای عظیمی برسد. اخیرا غول چینی اعلام کرد تراشه کرین ۹۰۰۰S برپایه معماری ۷ نانومتری با پشتیبانی از فناوری ۵G و ارتباط ماهواره‌ای تولید شده و می‌‌‌تواند تاثیر به‌سزایی روی فروش کمپانی کوالکام بگذارد. همچنین باید یادآوری کنیم که تراشه موردبحث برای اولین‌بار در گوشی‌های سری میت ۶۰ و گوشی تاشدنی میت X5 مورد استفاده قرار گرفت و احتمالا در دستگاه‌های پرچمدار آینده هواوی به‌کار برده شود.
 
طبق تست‌ها در بنچ‌مارک‌های مختلف، تراشه کرین ۹۰۰۰S از عملکرد و توانایی سایر پردازنده‌های موجود در بازار برخوردار نیست، اما این می‌تواند نشانه‌ای برای هواوی و سایر کمپانی‌های بزرگ چینی باشد تا به خودکفایی کامل در دنیای گوشی‌های هوشمند برسند. یک تحلیل‌گر حوزه فناوری بیان کرد قطع همکاری هواوی با کوالکام برای خرید تراشه می‌تواند سالانه میلیاردها ضرر به این کمپانی آمریکایی وارد کند که قطعا برای آن‌ها نگران‌کننده خواهد بود، چراکه اگر سایر سازندگان چینی به فناوری تولید تراشه برسند آسیب‌های جبران‌ناپذیری به بدنه کوالکام وارد می‌شود.
 
 
علی‌رغم تحریم‌های تجاری اعمال شده علیه هواوی، این کمپانی همچنان یکی از بزرگ‌ترین مشتریان کوالکام برای خرید تراشه‌های موبایل بود. آمار سال‌های اخیر نشان می‌دهد در سال ۲۰۲۲ هواوی حدود ۲۳ تا ۲۵ تراشه خریداری کرد و همین رقم در سال ۲۰۲۳ به ۴۰ تا ۴۲ میلیون رسید. مینگ-‌چی کو می‌گوید باتوجه‌به اینکه کمپانی چینی هواوی درسال ۲۰۲۴ به‌طور کامل از تراشه کرین استفاده می‌‌کند، احتمالا شاهد کاهش تولیدات کوالکام تا ۶۰ میلیون تراشه درسال خواهیم بود که می‌تواند چند میلیارد دلار ضررهای مالی برای آن‌ها داشته باشد.
 
به‌عبارتی دقیق‌تر، محاسبات نشان می‌دهد که تراشه اسنپدراگون ۸ نسل ۳ حدود ۱۸۰ تا ۲۰۰ دلار برای سازندگان گوشی‌های هوشمند هزینه دارد؛ برهمین‌اساس می‌توان گفت کوالکام سال ۲۰۲۴ با حداقل ۱۲ میلیارد دلار ضرر مواجه می‌شود؛ اگر هواوی تراشه جدیدش را به سایر برندهای چینی بفروشد ضررهای مالی کوالکام می‌تواند به مرز ۳۰ میلیارد دلار در سال‌های آتی برسد.
 
برای مبارزه با کاهش فروش و ضرر مالی، به‌نظر می‌رسد کوالکام در سه‌ماهه چهارم سال ۲۰۲۳ قیمت تراشه‌هایش را کم می‌کند تا سایر سازندگان چینی و سامسونگ تشویق به‌خرید تراشه از این کمپانی شوند، اما باید گفت این کاهش قیمت می‌تواند باعث کاهش سود سالانه شود. ازسوی‌دیگر، سامسونگ با توسعه تراشه‌‌های اگزینوس قصد دارد استفاده از تراشه‌های اسنپدراگون را کاهش دهد و سعی می‌کند از سال ۲۰۲۵ به تولید سری گلکسی S با پردازنده‌های اگزینوس ۲۵۰۰ روی بیاورد. علاو‌ه‌براین، شایعات تایید می‌کند اپل می‌خواهد تولید مودم‌های ۵G را در دستور کار خود قرار دهد که باعث می‌شود فروش تراشه‌های کوالکام درایت بخش نیز با کاهش شدید مواجه شود.

​​