باندپهن

فیبرنوری

November 6, 2023
13:53 دوشنبه، 15ام آبانماه 1402
کد خبر: 151350

وزیر ارتباطات: پروژه فیبرنوری یک بازار بزرگ برای تولید و اشتغال ایجاد می‌کند

وزیر ارتباطات با بیان اینکه بر اساس برنامه هفتم توسعه، باید ۲۰ میلیون «اتصال» به فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها ایجاد شود، گفت: پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کارها یک بازار بزرگ برای تولید و اشتغال ایجاد می‌کند که قرار گرفتن منابع صندوق نوآوری و شکوفایی کنار این پروژه می‌تواند باعث شتاب‌بخشی به آن شود.
 
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌عنوان عضو هیأت‌ امنای صندوق نوآوری و شکوفایی با محمدصادق خیاطیان یزدی، رئیس و عضو هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی و جمعی از اعضای هیأت عامل و معاونان صندوق دیدار کرد.
 
عیسی زارع پور در این دیدار با تقدیر از رویکرد جدید و خلاقانه هیأت عامل جدید صندوق نوآوری و شکوفایی که منجر به افزایش حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان شده، گفت: یکی از جهت‌گیری‌های اساسی دولت سیزدهم حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان است که این حمایت را در عمل و از طریق تأمین مالی توسط صندوق نوآوری و شکوفایی شاهد هستیم که این حمایت و ارائه تسهیلات در دو سال گذشته، بر اساس آمارهای موجود به‌اندازه کل دو دولت گذشته است.
 
وی با بیان اینکه جای خوشحالی دارد که صندوق نوآوری و شکوفایی خود را با رویکردها و جهت‌گیری‌های دولت در حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان تطبیق داده است، افزود: بر اساس اعلام صندوق ۳۰ درصد و بر اساس اعتقاد ما ۵۰ درصد شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات فعال هستند که در این حوزه نیز خلاقیت، نوآوری و سرمایه انسانی حرف نخست را می‌زند و می‌تواند خیلی زود ارزش‌افزوده ایجاد کند.
 
وزیر ارتباطات با تأکید بر اینکه حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات برای ما حائز اهمیت است گفت: بر این اساس ضروری است یک سازوکار ویژه برای همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق نوآفرین وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایجاد شود. حتی اگر بشود یک کمیته مشترک دائمی تشکل شود تا به‌صورت مداوم و منظم وضعیت حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات را بررسی کرد.
 
وی افزود: دو طرف ظرفیت‌هایی خوبی دارند و اگر سازوکارهای اجرایی طراحی شود، حتماً موضوع حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان حوزه ارتباطات و فناوری اطاعات دچار تحول خواهد شد به‌خصوص که بر اساس برنامه هفتم توسعه تکالیف زیادی برای دستگاه‌های دولتی ایجادشده است که باید حداکثر استفاده از هوش مصنوعی و فناوری‌های جدید را در جهت هوشمندسازی داشته باشند؛ این تکالیف نیز جز با استفاده از ظرفیت بخش خصوصی و شرکت‌های دانش‌بنیان محقق نخواهد شد.
 
زارع پور ادامه داد: بر اساس برنامه هفتم توسعه وزارت ارتباطات نیز برای هوشمندسازی، مکلف به تأمین زیرساخت‌ها هم در بخش ارتباطی، هم در بخش پردازشی و هم در بخش تجهیزاتی شده است. بر این اساس ضروری است که صندوق نوآوری و شکوفایی نگاه ویژه‌ای به این حوزه داشته باشد.
 
وی تصریح کرد: در حال حاضر در چارچوب این تکلیف قانونی، وزارت ارتباطات و فناوری پروژه راهبردی و کلیدی فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها را تعریف کرده است تا بر اساس برنامه هفتم توسعه، باید ۲۰ میلیون «اتصال» به فیبر نوری منازل و کسب‌وکارها ایجاد شود؛ این در حالی است که ما در ابتدا ۲۰ میلیون «پوشش» را تا پایان دولت سیزدهم هدف‌گذاری کرده بودیم؛ بنابراین این پروژه یک بازار بزرگ برای تولید و اشتغال ایجاد می‌کند که اگر منابع صندوق نوآوری و شکوفایی هم کنار آن قرار گیرد می‌تواند باعث شتاب بخشی به این پروژه شود.
 
وزیر ارتباطات در ادامه با ابراز خشنودی از ورود صندوق نوآوری و شکوفایی به موضوع حمایت از کسب‌وکارهای حوزه فضایی گفت: توسعه صنعت فضایی از جمله نیازهای کشور است. اعتقاد داریم که بخش خصوصی و شرکت‌های دانش‌بنیان خیلی زودتر از این باید به این حوزه ورود می‌کردند؛ چراکه در این حوزه نیز نوآوری و خلاقیت حرف نخست را می‌زند و باید در این رابطه از ظرفیت دانش‌بنیان‌ها نهایت استفاده را بکنیم.
 
وی افزود: بر این اساس اعتقاد داریم ظرفیت‌های همکاری زیادی میان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و صندوق نوآوری و شکوفایی وجود دارد و باید با ایجاد کمیته‌های مشترک کاری این ظرفیت‌های بالقوه را بالفعل کنیم.
 
رئیس هیأت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی نیز در این جلسه گفت: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به‌عنوان یکی از وزارتخانه‌های مهم زیرساختی نقش مهمی در مسیر توسعه کشور دارد و بر همین اساس این آمادگی وجود دارد صندوق نوآوری و شکوفایی به بازوی وزارت ارتباطات در حوزه توسعه فناوری و نوآوری تبدیل شود.
 
طبق اعلام وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وی در ادامه با تأکید بر اینکه در این دولت شاهد یک همگرایی واقعی و عملی میان دستگاه‌های دولتی در حوزه حمایت‌ها از شرکت‌های دانش‌بنیان هستیم گفت: همه اعضای دولت تمام‌قد پای‌کار دانش‌بنیان‌ها هستند که این جای خشنودی دارد اما ضروری است که همگرایی شکل‌گرفته به هم‌افزایی هم تبدیل شود تا کارهای جزیره‌ای در این حوزه متوقف و از اتلاف منابع و زمان جلوگیری شود.
 
خیاطیان در خاتمه گفت: در صندوق نوآوری و شکوفایی برای ایجاد هم‌افزایی و تجمیع ارائه خدمت به شرکت‌های دانش‌بنیان این آمادگی وجود دارد و اعتقاد داریم از ظرفیت‌های موجود باید نهایت استفاده را بکنیم تا شاهد رونق و شکوفایی شرکت‌های دانش‌بنیان باشیم.
  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.