رسانه‌های اجتماعی

December 1, 2023
20:14 جمعه، 10ام آذرماه 1402
کد خبر: 153223

فرمان ممنوعیت عمومی تیک تاک در مونتانای آمریکا توسط یک قاضی مسدود شد

فرمان ممنوعیت استفاده عمومی از اپلیکیشن ویدئویی چینی تیک‌تاک در ایالت مونتانای آمریکا، توسط یک قاضی فدرال مسدود شد.

به گزارش ایسنا، تیک‌تاک استدلال کرده که این ممنوعیت، که با هدف جلوگیری از دانلود اپلیکیشن تیک‌تاک توسط ساکنان مونتانا از ابتدای سال میلادی آینده صورت می‌گیرد، حقوق آزادی بیان را پایمال می‌کند.

با قانونی که در ماه مه تصویب شد، مونتانا اولین ایالتی شد که پس از ممنوعیت استفاده از تیک‌تاک در دستگاه ها و شبکه های دولتی سراسر آمریکا در سال گذشته، به طور کامل فعالیت های تیک‌تاک را ممنوع کرد. اتحادیه اروپا، انگلیس، کانادا و تعداد دیگری از کشورها، محدودیت های مشابهی را اعمال کرده اند.

این ممنوعیت ها، نگرانی های مربوط به حریم خصوصی و امنیت ملی را در برابر آزادی های شخصی قرار می دهد. نظرسنجی مرکز تحقیقاتی پیو در سال ۲۰۲۲ نشان داد که دو سوم نوجوانان آمریکایی هر روز از تیک‌تاک استفاده می‌کنند و ۱۶ درصد گفته‌اند که تقریبا دائما در این پلتفرم هستند.

حکم روز پنجشنبه، لایحه قانون مونتانا که به SB ۴۱۹ معروف است و از اول ژانویه قرار بود اجرایی شود را متوقف می‌کند.

دونالد مولوی، قاضی منطقه ای آمریکا اعلام کرد با وجود تلاش ایالت مونتانا برای دفاع از قانون SB ۴۱۹ به عنوان یک لایحه حمایت از مصرف کننده، سوابق فعلی تردید چندانی باقی نمی گذارد که قانونگذار و دادستان کل مونتانا بیشتر به هدف قرار دادن نقش ظاهری چین در تیک‌تاک علاقه مند بودند تا حمایت از مصرف کنندگان مونتانا.

سخنگوی تیک تاک در ایمیلی اعلام کرد: خوشحالیم که قاضی این قانون غیرقانونی را رد کرد و صدها هزار مونتانایی می‌توانند به ابراز نظر، کسب درآمد و یافتن گروه در تیک‌تاک ادامه دهند.

وکیل نماینده دادستان کل مونتانا، طی جلسه ای در اکتبر گفت که این ایالت شواهد زیادی مبنی بر لزوم ممنوعیت تیک‌تاک ارائه کرده است. دفتر دادستان کل مونتانا استدلال کرد که غیرمنطقی است که تیک‌تاک ادعا کند که مونتانا مدرکی دال بر ارتباط خود با چین ندارد و ادعا کند که ممنوعیت اعلام شده توسط این ایالت، بازدارنده بوده است و این شرکت در حال مذاکره با دولت فدرال بر سر نگرانی های امنیت ملی مربوط به چین بوده است.

بر اساس گزارش بلومبرگ، اعتراض حقوقی این شرکت به این ممنوعیت به دنبال شکایتی بود که توسط گروهی از تولیدکنندگان محتوای تیک‌تاک مطرح شد که اعلام کرده بودند قانون مونتانا، متمم اول قانون اساسی را نقض کرده و معیشت آنها را مختل می‌کند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.