بازار سرمایه

رسانه‌های اجتماعی

December 3, 2023
18:28 یکشنبه، 12ام آذرماه 1402
کد خبر: 153374

بررسی نقش و آثار مثبت شبکه‌های اجتماعی بر شفافیت و رشد بازار سرمایه در گفتگو با مدیرعامل کارگزاری بانک آینده

منبع: بورس نیوز

نقش و آثار مثبت شبکه‌های اجتماعی بر شفافیت و رشد بازار سرمایه

سال‌هاست مسئولین ما به دنبال شورای ثبات مالی هستند، اما چون نرخ ارز تابع روابط سیاسی است و به شدت دستکاری می‌شود بر تورم هم اثر می‌گذارد و بلافاصله در بورس اثر منفی مشاهده می‌شود.

مدیرعامل کارگزاری بانک آینده به نقش مثبت شبکه‌های اجتماعی بر بازار سرمایه و نقش و آثار مثبت شبکه‌های اجتماعی بر شفافیت و رشد بازار سرمایه پرداخته است که  مشروح این گفتگو در ادامه آمده است.

حسین خزلی در مورد راه‌کار‌ها جدید برای پیشرفت بازار مالی بیان کرد:سوشال تریدینگ یعنی معاملات متکی بر شبکه‌های اجتماعی، از جمله راه‌کار‌های جدیدی است که در بازار‌های مالی وجود دارد. در گذشته با گسترش اینترنت ساختار‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی تغییر پیدا کرد و اکنون با ورود شبکه‌های اجتماعی به زندگی مردم و دسترسی آزادانه و آسان به اطلاعات در جریان، شاهد تغییر ساختار‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی هستیم که بازار‌های مالی هم شامل این تاثیرپذیری است.

اجازه حضور افراد با نفوذ جهت ارائه نظرات یا سفارشاتشان در بازار سرمایه، برای همگرا کردن دیگران در معاملاتشان بحث روز دنیا است. در همین راستا در سوشال تریدینگ دو پدیده کپی تریدینگ و میرور تریدینگ (Mirror Trading) یا تریدینگ آینه‌ای بوجود آمده است.

وی در این رابطه ادامه داد: امروزه در بازار‌های فارکس، کریپتو و سهام، کارگزار‌ها و نهاد‌های مالی سعی می‌کنند با تشکیل شبکه‌های اجتماعی معاملاتی، بستری را برای تبادل نظر و اطلاعات میان متخصصان و سرمایه‌گذاران ایجاد کنند. سرمایه‌گذاران می‌توانند در همین شبکه‌های اجتماعی سفارشات خود را به کارگزار ارسال کنند که این امر سبب افزایش سرعت معاملات می‌شود. البته در این خصوص باید راه‌کار‌هایی جهت نظارت بر فعالیت اینفلوئنسر‌های حوزه مالی اتخاذ شود.

مدیرعامل کارگزاری بانک آینده درمورد  کپی تریدینگ و میرور تریدینگ تشریح کرد: میرور تریدینگ یعنی فردی با نفوذ و متخصص در معاملات بازار سرمایه، اجازه افشای معاملاتش را در کانال یا گروه‌های شبکه‌های اجتماعی داشته باشد و عده‌ای از سرمایه‌گذاران که تخصص کافی در این زمینه را ندارند، بتوانند درخواست‌های مشابه معاملات آن فرد را به کارگزار خود بدهند. در صورتی که این معاملات یک به یک انجام شود معاملات آینه‌ای یا معاملات انعکاسی به حساب می‌آید.

در کپی تریدینگ، سرمایه‌گذاران انتخاب می‌کنند پس از افشای معاملات یک معامله‌گر حرفه‌ای، دقیقا تمامی معاملاتشان را مشابه آن فرد انجام دهد؛ بنابراین می‌توان از شبکه‌های اجتماعی به نفع بازار استفاده کرد و کارگزار‌ها اجازه پیدا کنند پس از احراز هویت اشخاص و شرکت‌ها، معاملاتشان را افشا کنند.

وی در ادامه افزود: متاسفانه یکی از روش‌های دستکاری بازار ارائه سیگنال‌های اشتباه از سوی اشخاص یا شرکت‌ها است یعنی پیشنهاد به خرید سهمی می‌دهند که خودشان می‌خواهند آن‌را بفروش برسانند. در صورتی که احراز هویت صورت گیرد و نظارت نهاد‌های مالی وجود داشته باشد از چنین سواستفاده‌هایی جلوگیری می‌شود. البته با توجه عمق کم بازار سرمایه ایران، در بازار‌ها و سهم‌های خیلی بزرگ کسی نمی‌تواند با ارائه سیگنال قیمت را بالا یا پایین ببرد، اما این پدیده درباره شرکت‌های کوچک، بازار‌های پایه و بازار‌های جانبی می‌تواند باعث دستکاری شود؛ بنابراین با ایجاد دستوالعمل‌هایی، می‌توان اجازه کپی و میرور تریدینگ را مثلا در ۵۰ سهام اول بازار آزاد اعلام کرد. از آنجایی که نمی‌توان با سلیقه جدید مردم که دوست دارند در شبکه‌های اجتماعی فعال باشند، مقابله کرد باید فرآیند‌ها را با این سلیقه جدید تطبیق داد.

ریز ساختار بازار سرمایه ایران با استاندارد‌های جهانی متفاوت است؛ در هیچ بورسی حجم مبنا و محدوده نوسان آن هم با دو درصد وجود ندارد. باید بطور کلی ریز ساختار‌های بازار سرمایه را براساس استاندارد‌های جهانی تنظیم کرد و فرهنگ و تکنولوژی معاملاتی را مطابق استاندار‌های بین المللی به روزرسانی کرد تا ازدستکاری‌ها جلوگیری شود.

نرخ ارز، نرخ بهره و آمار اشتغال سه آماری است که مهمترین اثر را در بورس‌های دنیا می‌گذارد؛ اگر نرخ بهره بالا رود، نرخ تامین مالی بالا می‌رود و نرخ سهام پایین می‌آید. سال‌هاست مسئولین ما به دنبال شورای ثبات مالی هستند، اما چون نرخ ارز تابع روابط سیاسی است و به شدت دستکاری می‌شود بر تورم هم اثر می‌گذارد و بلافاصله در بورس اثر منفی مشاهده می‌شود.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.