بانکداری و پرداخت الکترونیک

تجارت الکترونیک

رگولاتوری

فناوری اطلاعات

December 9, 2023
11:49 شنبه، 18ام آذرماه 1402
کد خبر: 153752

گزارش اقتصادی آبان ۱۴۰۲ شاپرک

منبع: way2pay

جدول زیر آمار تعداد و ارزش تراکنش‌های شاپرک در آبان‌ماه ۱۴۰۲ و درصد تغییرات آن نسبت به ماه گذشته را نشان می‌دهد.

ارزش اسمی تراکنش‌های آبان‌ماه ۱۴۰۲ نسبت به ماه گذشته ۰.۶۸ درصد افزایش و ارزش حقیقی تراکنش‌ها ۱.۴۲ درصد کاهش داشته است.

تعداد ابزارهای شاپرکی در مجموع نسبت به ماه گذشته ۰.۴۸ درصد افزایش داشته که شاپرک علت این تغییر را افزایش ۰.۱۶درصدی تعداد ابزارهای کارت‌خوان‌ فروشگاهی اعلام کرده است. ابزارهای پذیرش اینترنتی در آبان‌ماه ۱۴۰۲ نسبت به ماه قبل رشد ۳.۸۸درصدی داشته است.

در این ماه، کارت‌خوان فروشگاهی با ۹۱.۸۶ درصد سهم بازار بیشترین تعداد ابزار پذیرش فعال سیستمی در شبکه پرداخت را داشته و ابزار پذیرش اینترنتی با ۵.۷۷ درصد و ابزار پذیرش موبایلی با ۲.۳۷ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

در آبان‌ماه حدود ۱.۸۲۰ ابزار شاپرکی به ازای هر ۱۰ هزار نفر جمعیت بالای ۱۸ سال کشور وجود داشته که از این تعداد، بیشترین میزان با رقمی معادل ۱.۶۵۵ متعلق به ابزار کارت‌خوان فروشگاهی است. تعداد ابزار پذیرش اینترنتی و موبایلی هم به ازای هر ۱۰ هزار نفر بالای ۱۸ سال در کشور به ترتیب ۱۶۳ و ۱ است.

آمارهای آبان‌ماه ۱۴۰۲ نشان می‌دهد که در این ماه ۹۳.۲۶ درصد از تراکنش‌ها موفق و ۶.۷۴ درصد از آنها ناموفق و خطادار بوده است.

۹۱.۴۸ درصد از کل خطاهای این ماه به خطای کاربری نظیر کمبود موجودی یا فراموشی رمز ارتباط دارد. شاپرک اعلام کرده که این نوع خطا به عملکرد شبکه پرداخت الکترونیک ارتباط ندارد و علت را باید از سمت کاربر و در دو حالت فراموشی رمز عبور و کمبود موجودی جویا شد. با این حال ۷.۵۵ درصد از خطا‌ها، خطای صادرکنندگی بوده و ۰.۵۸ درصد از خطا‌ها به پذیرندگان مربوط است. خطای کسب‌وکار با ۰.۲۷ درصد و خطای شاپرکی با ۰.۱۳ درصد هم در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

اعداد تراکنش‌های ناتمام این ماه نسبت به مهرماه ۶.۷۲ درصد افزایش و تعداد کل تراکنش‌ها ۰.۷۱ درصد کاهش داشته است. همچنین نسبت تراکنش‌های ناتمام به کل تراکنش‌های موفق در این ماه نسبت به ماه گذشته ۰.۰۰۰۶ درصد بیشتر شده است.


عملکرد ماهانه شرکت‌های پرداختی


این بخش از گزارش اقتصادی شاپرک همواره با مطالعه شاخص‌های عملکرد تعدادی و مبلغی شرکت‌ها در کل، با تفکیک هر یک از ابزار‌های پذیرش و نوع سرویس، تصویری کلی از وضعیت آنها در صنعت پرداخت الکترونیکی کارت ترسیم می‌کرده که شاپرک از دی‌ماه ۱۴۰۱ با نظرسنجی از شرکت‌های پرداختی از اعلام تعداد تراکنش‌های شرکت‌های پرداختی سر باز می‌زند.

بر اساس شاخص سهم مبلغی تراکنش‌ها در این ماه، به‌پرداخت ملت با سهم ۲۰.۴۶درصدی از مبلغ‌ تراکنش‌ها، رتبه اول این شاخص را از آن خود کرده است. در این ماه اختلاف سهم مبلغی شرکت پرداخت الکترونیک سامان (دومین شرکت بازار ) حدود دو واحد درصد است. لازم به ذکر است که در شاپرک این اختلاف حدود یک درصد نوشته شده اما این اختلاف ۱.۸۹ واحد درصد است که گردشده آن دو واحد درصد می‌شود.

مقایسه جایگاه شرکت‌های پی‌اس‌پی نسبت به ماه قبل نشان می‌دهد که جایگاه شرکت آسان‌پرداخت پرشین و پرداخت الکترونیک سپهر با یکدیگر جابه‌جا شده است.

مانند مهرماه، به‌پرداخت ملت این ماه هم با پوشش ۱۸.۵۶درصدی از مبالغ بازار کارت‌خوان فروشگاهی، بالاترین سهم را در اختیار خود دارد. همچنین این شرکت در آبان‌ماه از مبالغ ابزار پذیرش اینترنتی و موبایلی نیز به ترتیب با پوشش ۲۸.۸۴ و ۴۴.۳۲درصدی دارای بالاترین سهم است.

بیشترین اختلاف بین سهم مبلغی تراکنش‌های ابزار پذیرش کارت‌خوان فروشگاهی نسبت به ماه گذشته با افزایش ۰.۲۸درصدی به پرداخت نوین آرین تعلق دارد. همچنین شرکت پرداخت الکترونیک سپهر در ابزار پذیرش اینترنتی با افزایش ۲.۴۳درصدی، بالاترین تفاضل را نشان می‌دهد. شرکت به‌پرداخت ملت نیز با ۰.۴۶ درصد کاهش دارای بیشترین اختلاف سهم در مبلغ تراکنش‌های ابزار پذیرش موبایلی است.

شرکت تجارت الکترونیک پارسیان (تاپ)، در این ماه توانسته با کسب ۰.۴۲ درصد رشد در تراکنش‌های موبایلی سهم خود در این حوزه را به ۲۵.۴۶ برساند.

مشابه ماه گذشته، عملکرد دو شرکت‌ الکترونیک کارت دماوند و فراپردازان آروند امید به‌‌ گونه‌ای است که کمترین مبلغ و تعداد تراکنش‌های ابزارهای پذیرش مختلف را به خود اختصاص داده‌اند.


سهم بازار بانک‌های پذیرنده


این بخش شاخص گستره فعالیت هر یک از بانک‌ها در پذیرش تعداد و مبلغ تراکنش‌های پشتیبانی‌شده در شبکه شاپرک را نشان می‌دهد. در نمودارهای مربوطه ۱۰ بانک نخست با بالاترین سهم تعدادی و مبلغی در شبکه پرداخت آورده شده و سایر بانک‌ها در نمودار تحت عنوان «سایر» آمده‌اند.

بانک سپه با سهم ۱۸.‍۳۶درصدی از تعداد تراکنش‌ها و بانک ملت با سهم ۱۶.۸۴درصدی از مبلغ تراکنش‌ها، با اختلاف، بالاترین سهم از پذیرش تراکنش‌های بازار را به خود اختصاص داده‌ و در جایگاه نخست بین تمام بانک‌های پذیرنده قرار گرفته‌‌اند.

برای دانلود این گزارش اینجا را کلیک کنید. برای مشاهده این گزارش در فرمت دانلود شده به نرم افزاری برای خواندن فایل های با فرمت PDF نیاز دارید.

 

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.