امینت

تلفن همراه

سیستم‌عامل

December 9, 2023
12:22 شنبه، 18ام آذرماه 1402
کد خبر: 153778

رفع چند آسیب‌پذیری بحرانی در سیستم‌عامل اندروید

منبع: ماهر

گوگل در آخرین به‌روزرسانی‌ امنیتی خود، چند آسیب‌پذیری‏ بحرانی را در اندروید رفع کرده است. این آسیب‌پذیری‌ها می‌توانند توسط مهاجمان برای اهدافی چون اجرای کد از راه دور، دسترسی به اطلاعات حساس و اقدامات مشکوک بر روی دستگاه‌های کاربران مورد بهره‌برداری قرار گیرند.
یکی از این آسیب‌پذیری‌ها با شناسه CVE-2023-40088 و شدت 9.8، در مؤلفه System اندروید وجود دارد و به مهاجم اجازه می‌دهد که بدون نیاز به کلیک و تعامل کاربر، کد دلخواه خود را از راه دور اجرا کند.
سه آسیب‌پذیری بحرانی دیگر با شناسه‌های CVE-2023-40077 ،CVE-2023-40076 و CVE-2023-45866 نیز در مؤلفه‌های Framework و System رفع شده‌اند. با بهره‌برداری از این آسیب‌پذیری‌ها مهاجم قادر خواهد بود به اطلاعات حساس دسترسی پیدا کند، اقدامات مشکوک را بر روی دستگاه‌های کاربران انجام دهد و یا از طریق ارسال پیام‌های مخرب، دستگاه‌های آسیب‌پذیر را مورد بهره‌برداری قرار دهد. این آسیب‌پذیری‌ها به ترتیب دارای شدت ۹.۱، ۹.۱ و ۸.۴ در مقیاس CVSS ارزیابی شده‌اند.
همچنین، یک آسیب‌پذیری بحرانی با شناسه CVE-2022-40507 در مؤلفه Qualcomm نیز رفع شده است. این آسیب‌پذیری می‌تواند موجب شود که مهاجمان بتوانند به حافظه دستگاه‌های مجهز به Qualcomm دسترسی پیدا کنند و کدهای دلخواه را در آن اجرا کنند. شدت این آسیب‌پذیری نیز ۷.۸ گزارش شده است.

توصیه‌های امنیتی
گوگل توصیه می‌کند که کاربران اندروید برای حفاظت از دستگاه‌های خود در برابر این آسیب‌پذیری‌ها، دستگاه‌های خود را به‌روزرسانی کنند. برای بررسی وضعیت به‌روزرسانی دستگاه خود، می‌توانید به تنظیمات، درباره دستگاه و به‌روزرسانی سیستم مراجعه کنید.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.