رسانه‌های اجتماعی

December 10, 2023
12:21 یکشنبه، 19ام آذرماه 1402
کد خبر: 153874

توییتر؛آسیب‌پذیر در برابر بایکوت تبلیغاتی

دنیای اقتصاد: برای کسی که از صنعت تبلیغات گریزان است، ایلان ماسک راهی دارد مملو از شعارهای فراگیر. در رویدادی به میزبانی نیویورک‌تایمز که در روز بیست‌‌ونهم نوامبر برگزار شد، از ثروتمندترین مرد جهان درباره احساسش نسبت به شرکت‌هایی پرسیده شد که تبلیغات‌شان را از ایکس بیرون کشیده‌اند؛ همان شبکه اجتماعی که او یک سال پیش و زمانی خرید که هنوز با نام توییتر شناخته می‌شد. او در پاسخ گفت: «اگر کسی می‌خواهد سعی کند که من را تهدید کند، برود به جهنم!» رویکرد «برو به جهنم» با لحنی که ماسک ادا کرد، احتمالا به وِرد زبان میلیاردرها تبدیل خواهد شد. با این حال این عبارت برای شرکتی که در سال گذشته میلادی بیش از ۹۰ درصد درآمدش از محل تبلیغات و آگهی‌ها آمده بود، برجسته و مهم است. شرکت‌هایی از جمله اپل و دیزنی که تبلیغات‌شان را از پلتفرم ایکس بیرون کشیده‌اند، همان‌هایی هستند که پیش‌تر ایلان ماسک حضورشان در ایکس را شاهدی مبنی بر فضای امن این پلتفرم برای برندها خوانده بود.

تبلیغ‌دهندگان نگرانی جدی درباره انتشار محتوای ناخوشایند روی این پلتفرم دارند. از زمانی که ایلان ماسک ۸۰ درصد از کارمندان ایکس، از جمله بسیاری از مدیران میانی و سرپرستان بخش‌های نظارتی را اخراج کرد؛ نگرانی‌های مربوط به عدم نظارت درست بر محتوا و عملکرد ضعیف فیلترهای هوشمند در این زمینه بیشتر و بیشتر شدند. در ماه گذشته یک گروه مستقل ناظر با نام «مدیا مترز فور آمریکا» (Media Matters for America) گزارش کرد که تبلیغات برندهایی از قبیل IBM در کنار پست‌هایی در ستایش و پرستش آدولف هیتلر منتشر شده است. پلتفرم ایکس بر سر این گزارش با مدیا مترز مشاجره و از این نهاد شکایت کرده است.

شبکه‌های اجتماعی برای گفتن «بروید به جهنم» نسبت به رسانه‌های جریان اصلی آزادی عمل بیشتری دارند. در حالی که یک شبکه تلویزیونی بیشترین درآمد تبلیغاتی‌اش را از کمتر از صد مشتری بزرگ به دست می‌آورد، شبکه‌های اجتماعی می‌توانند میلیون‌ها مشتری کوچک داشته باشند. شرکت تحقیقاتی Sensor Tower اعلام کرده است که یک سال پیش فیس‌بوک به عنوان شبکه اجتماعی بزرگ‌تر، ۴۵ درصد از فروش داخلی‌اش را از ۱۰۰تبلیغ‌دهنده بزرگ خود به دست آورده است. بایکوت تبلیغاتی فیس‌بوک در سال ۲۰۲۰ توسط بیش از ۶۰۰ شرکت از جمله غول‌هایی مانند Unilever و Starbucks، تاثیر ناچیزی بر فروش این پلتفرم داشت. با این حال ایکس، ساختار پیچیده تبلیغات هدفمند فیس‌بوک را ندارد و به کمپین‌های متعلق به برندهای بزرگی متکی است. در ماه اکتبر سال ۲۰۲۲ و زمانی که ایلان ماسک توییتر را خرید، ۱۰۰ مشتری برتر آن ۷۰ درصد از فروش تبلیغات آمریکایی را در اختیار داشتند.

طبق اعلام شرکت تحقیقاتی Sensor Tower، از آن زمان اما نیمی از آنها پلتفرم ایکس را ترک کرده‌اند. در اول دسامبر وال‌مارت اعلام کرد که به دنبال نتایج ضعیف تبلیغاتش روی ایکس، این پلتفرم را ترک کرده است. این اتفاق تاثیر شدیدی بر جریان درآمدی ایکس داشته است. در ماه سپتامبر ایلان ماسک گفت که تجارت تبلیغات ایکس در آمریکا تا ۶۰ درصد کاهش یافته است. تبلیغ‌دهندگان در دیگر مناطق احتمالا تحت‌تاثیر جنگ‌های فرهنگی ماسک قرار گرفته‌اند. با این حال ایکس به طرز غیرمعمولی به بازار آمریکا وابسته و متکی است. در حالی که متا، شرکت مادر فیس‌بوک، بیشترین درآمد خود را از خارج از مرزهای آمریکا به دست می‌آورد، تا پیش از خرید توییتر توسط ایلان ماسک ۵۶ درصد از درآمد آن از بازار آمریکا به دست می‌آمد. حتی پیش از آنکه ایلان ماسک جمله «برود به جهنم» را بگوید، شرکت تحقیقاتی اینسایدر اینتلیجنس (Insider Intelligence) پیش‌بینی کرده بود که در سال جاری میلادی فروش جهانی تبلیغات تا بیش از نصف کاهش یابد.

طرفداران ایلان ماسک همچنان از تندخویی او با تبلیغ‌دهندگان سربه‌هوا حمایت می‌کنند و معتقدند که با همین روال لذت بهره بردن از هر کاربر ایکس برای برندها یادآوری می‌شود. پلتفرم ایکس همچنان حدود پنج برابر بیشتر از تردز، رقیب تازه‌وارد آن که از سوی متا راه‌اندازی شده است، از محل تبلیغات درآمد دارد. با این وجود Sensor Tower گزارش داده است که میزان دانلود اپلیکیشن ایکس به کمتر از سال گذشته رسیده و تخمین می‌زند که این پلتفرم 15 درصد از کاربران فعال ماهانه‌اش را از دست داده است.

بعضی از ناظران، دیگر از صرافت پاک‌سازی این پلتفرم از بات‌ها و کاربران جعلی افتاده‌اند. با این همه ایکس مجبور است که از کاربرانش به شیوه‌های جدیدی درآمدزایی کند تا جلوی ریزش درآمدهای دلاری حاصل از تبلیغات را بگیرد. یک ایده ارائه نسخه ایکس پریمیوم است که قابلیت‌ها و امکانات اضافه‌ای را در اختیار کاربرانش قرار داده و تبلیغات کمتری را برای آنها نمایش می‌دهد. حق اشتراک این نسخه بین 3 تا 16 دلار برای یک ماه است. تا حالا به نظر می‌رسید که تعداد کمی از کاربران ایکس به استفاده از این نسخه تمایل داشته‌اند. Sensor Tower تخمین زده است که ایکس در سال گذشته 60 میلیون دلار از فروش حق اشتراک‌‌هایش به دست آورده که این رقم برابر با یک درصد از فروش سالانه تبلیغات این پلتفرم تا پیش از خرید آن توسط ماسک است. علاوه بر این‌ها، ایلان ماسک درباره تبدیل ایکس به یک «اپلیکیشن همه‌چیز» هم صحبت کرده است که امکانات بیشتری مانند پرداخت‌، ارسال پیام و برقراری تماس را هم در اختیار کاربرانش می‌گذارد. با این حال تعداد کمی نسبت به تحقق این اتفاق خوش‌بین بوده و معتقدند که انجام این کار سال‌ها طول خواهد کشید.

تا آن زمان، هدف این پلتفرم جایگزینی تبلیغ‌دهندگان بزرگ با ارتشی از مشتریان کوچک است. ایکس اعلام کرده است که در حال کار روی تکنولوژی تبلیغاتش برای شرکت‌های کوچک‌تر است و در این مسیر گوشه‌چشمی به مشتریان قدیمی فیس‌بوک هم دارد. زمانی برای شکست وجود ندارد. کاهش بیشتر فروش تبلیغات می‌تواند مستلزم کمک مالی بیشتر از سوی سرمایه‌گذاران یا خود ایلان ماسک باشد. کارمندان ایکس از وظایف معمول خود زده‌اند تا بتوانند با سرعت بیشتری تبلیغ‌دهندگانی را جذب کنند که رئیس‌شان آنها را فراری داده است.

۱۰ میلیون کاربر جدید برای ایکس نامحبوب
ایسنا: شبکه اجتماعی ایکس (توییتر سابق) بیش از ۱۰ میلیون کاربر در دسامبر اضافه کرد. لیندا یاکارینو، مدیرعامل شرکت ایکس در بحبوحه مهاجرت تبلیغ‌دهندگان از شبکه اجتماعی ایکس، این خبر را اعلام کرد. یاکارینو درباره اینکه چه تعداد از این کاربران مشترک پولی هستند و چگونه این تعداد با میانگین ماهانه مقایسه می‌شوند، توضیحی نداد. برندهای بزرگی مانند اپل، دیزنی، آی‌بی‌ام و لاینز گیت اینترتینمنت، در ماه‌های اخیر به دلیل ادعاها در خصوص حمایت ایلان ماسک از یهودی‌ستیزی، پلتفرم ایکس را ترک کرده‌اند. ایلان ماسک که مالک شبکه اجتماعی ایکس است، پس از تایید پستی که یهودیان را به نفرت‌پراکنی علیه سفیدپوستان و حمایت از مهاجرت انبوهی از اقلیت‌ها متهم می‌کرد، توفانی از انتقادها را برانگیخت. ایکس، دامن زدن به یهودی ستیزی را رد کرده و ماه گذشته علیه یک گروه فعال لیبرال مدیا مترز، بر سر گزارشی که مدعی شده بود تبلیغات برندهای بزرگی مانند اپل در کنار محتوایی منتشر شده است که آدولف هیتلر و حزب نازی او را تبلیغ می‌کند، شکایت کرد. گروه مدیا مترز این شکایت را بی‌ارزش و با هدف ساکت کردن منتقدان شبکه اجتماعی ایکس، توصیف کرد. ماسک که سال میلادی گذشته، توییتر را ۴۴ میلیارد دلار خریداری کرده است، هفته گذشته شرکت‌هایی را که از این پلتفرم می‌روند، متهم کرد از او اخاذی می‌کنند و به تبلیغات‌کنندگان گفت که به جهنم بروند. بر اساس گزارش رویترز، روزنامه نیویورک‌تایمز ماه گذشته هشدار داده بود اسناد داخلی شرکت ایکس نشان می‌دهد که این شرکت ممکن است تاپایان سال به دلیل کاهش درآمدهای تبلیغاتی، ۷۵ میلیون دلار درآمد تبلیغاتی را از دست بدهد.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.