خبر اول

لبه تکنولوژی

هوش مصنوعی

December 14, 2023
21:30 پنجشنبه، 23ام آذرماه 1402
کد خبر: 154357

کلاهی که ذهن را می‌خواند!

پژوهشگران «دانشگاه فناوری سیدنی»، اولین کلاه ذهن‌خوان جهان را ساخته‌اند که امواج مغزی را به متن تبدیل می‌کند.

به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، اولین هوش مصنوعی ذهن‌خوان در جهان، امواج مغزی را به متن قابل خواندن تبدیل می‌کند. این فناوری شامل یک کلاه مجهز به حسگر است که فعالیت الکتریکی مغز کاربر را در حال فکر کردن مورد بررسی قرار می‌دهد و آن را به واژه تبدیل می‌کند.

این فناوری متحول‌کننده توسط گروهی از پژوهشگران «دانشگاه فناوری سیدنی»(UTS) ابداع شده است. آنها می‌گویند این فناوری می‌تواند مراقبت کردن از بیمارانی که قدرت تکلم خود را به دلیل سکته یا فلج شدن از دست داده‌اند، متحول کند.

ویدیوی منتشرشده از این فناوری نشان می‌دهد که یک سوژه انسانی در حال فکر کردن به جمله‌ای است که روی صفحه نمایش نشان داده می‌شود. سپس مدل هوش مصنوعی، آن را رمزگشایی می‌کند و نتایج تقریبا به طور کامل مطابقت کامل دارند.

این گروه پژوهشی معتقدند که نوآوری آنها امکان کنترل یکپارچه دستگاه‌هایی مانند اندام‌های بیونیک و ربات‌ها را فراهم می‌آورد و به انسان‌ها امکان می‌دهد تا فقط با فکر کردن به فعالیت‌های مورد نظر، آنها را هدایت کنند.

پروفسور «سی‌تی لین»(CT Lin) پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: این پژوهش نشان‌دهنده یک تلاش پیشگام در تبدیل مستقیم امواج مغزی خام به زبان است که پیشرفت قابل‌توجهی را در این زمینه نشان می‌دهد. این اولین فناوری است که روش‌های رمزگذاری گسسته را در فرآیند تبدیل امواج مغزی به متن گنجانده است و یک روش نوآورانه را برای رمزگشایی عصبی ارائه می‌دهد. ادغام این فناوری با مدل‌های زبانی بزرگ نیز مرزهای جدیدی را در علوم اعصاب و هوش مصنوعی باز می‌کند.

فناوری‌های پیشین برای تبدیل کردن سیگنال‌های مغز به زبان، یا مانند «نورالینک»(Neuralink) ایلان ماسک به جراحی برای کاشت الکترود در مغز نیاز داشتند یا نیازمند اسکن در دستگاه ام‌آرآی بودند که هزینه قابل توجهی دارد و استفاده کردن از آن در زندگی روزمره دشوار است. این در حالی است که فناوری جدید دانشگاه فناوری سیدنی از یک کلاه ساده روی سر استفاده می‌کند تا فکر کاربر را بخواند.

لین و گروهش برای بررسی کردن این فناوری، آزمایش‌هایی را روی ۲۹ شرکت‌کننده انجام دادند که به جمله مورد نظر خود فکر می‌کردند. سپس، مدل هوش مصنوعی آنچه را که از امواج مغزی کاربر دریافت می‌کرد، روی صفحه نمایش نشان می‌داد.

در یک آزمایش از شرکت‌کننده خواسته شد تا فکر کند: بعد از ظهر بخیر! امیدوارم حالتان خوب باشد. من با یک کاپوچینو شروع می‌کنم لطفا با یک شات اضافی اسپرسو.

صفحه نمایش، متن را به این صورت نشان داد: بعد از ظهر! خوبی؟ کاپوچینو، شات اضافه، اسپرسو.

کلاهی که ذهن را می‌خواند!

این گروه پژوهشی خاطرنشان کردند که امتیاز دقت تبدیل فکر به متن در حال حاضر حدود ۴۰ درصد است اما آنها کار خود را برای افزایش دادن امتیاز به ۹۰ درصد ادامه می‌دهند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.