امنیت

December 31, 2023
21:08 یکشنبه، 10ام دیماه 1402
کد خبر: 156280

کشف دو آسیب‌پذیری در نرم‌افزار آپاچی OFBiz

منبع: ماهر

آپاچی OFBiz مجموعه‌ای جامع از ابزارها را برای خودکارسازی فرآیندهای سازمان و تجارت الکترونیک را ارائه می‌دهد. OFBiz یک نرم‌افزار منبع باز و بخشی از بنیاد نرم‌افزاری آپاچی است و یک انتخاب برتر برای شرکت‌هایی است که به دنبال راه‌حل‌های قابل اعتماد و مقیاس‌پذیر هستند. با این حال، اخیراً دو آسیب‌پذیری امنیتی در این نرم‌افزار شناسایی شده است.
نقص اول با شناسه CVE-2023-50968، یک آسیب‌پذیری خواندن ویژگی‌های فایل و حمله SSRF است که با شدت «مهم» ارزیابی شده و امکان خواندن ویژگی‌های فایل یا امکان دسترسی غیرمجاز به جزئیات فایل را برای مهاجم فراهم می‌کند. همچنین، راه‌هایی را برای حملات SSRF باز می‌کند، به طوری‌که مهاجمان ممکن است سرور را با ارسال درخواست‌های تقلبی فریب دهند.
آسیب‌پذیری دوم با شناسه CVE-2023-51467، یک نقص اجرای کد از راه دور (RCE) است که با شدت «بحرانی» ارزیابی شده و به مهاجم اجازه اجرای کد از راه دور و بدون احراز هویت را می‌دهد و مهاجم می‌تواند کنترل سیستم را به‌ دست آورد.

محصولات آسیب‌پذیر
تمام نسخه‌های آپاچی OFBiz تا قبل از نسخه 18.12.11 در برابر نقص‌های امنیتی مذکور، آسیب‌پذیر هستند.

توصیه‌های امنیتی
آسیب‌پذیری‌های فوق در نسخه 18.12.11 از نرم‌افزار OFBiz وصله شده‌اند و کاربران می‌توانند سیستم‌های خود را به این نسخه به‌روزرسانی کنند.
برای جلوگیری از خطرات احتمالی ناشی از آسیب‌پذیری‌های مطرح شده در آپاچی OFBiz، می‌توانید اقدامات امنیتی زیر را انجام دهید:
• به‌روزرسانی نرم‌افزار به نسخه وصله‌شده
• پیکربندی صحیح
• کنترل دسترسی
• پیکربندی دیواره آتش به‌ نحوی که دسترسی به سرویس‌ها و پورت‌های غیرضروری محدود شود.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.