بانکداری و پرداخت الکترونیک

هوش مصنوعی

January 6, 2024
14:53 شنبه، 16ام دیماه 1402
کد خبر: 156872

استفاده از هوش مصنوعی در صنعت بانکداری اجتناب‌ناپذیر است

مدیر برنامه‌ریزی و پایش عملکرد شرکت ملی انفورماتیک با بیان اینکه در تمام بخش‌های صنعت بانکداری با داده سروکار داریم و بانک‌ها به دلیل سرعت بالا در عملیات بانکی امکان انجام امور را با اپراتور انسانی ندارند، گفت: استفاده از هوش مصنوعی در صنعت بانکداری اجتناب‌ناپذیر است.

به گزارش روابط عمومی شرکت ملی انفورماتیک، کمال‌الدین یعقوبی رفیع در نشست تخصصی نقش هوش مصنوعی در بانکداری الکترونیک پنجمین کنفرانس ملی انفورماتیک ایران درباره «پیش‌نیازهای حرکت به سمت بانکداری هوشمند» با بیان این مطلب افزود: دیگر بانک‌ها به طور سنتی به مشتریان خود خدمات ارائه نمی‌دهند و امروزه با وجود بانکداری مجازی و فعالیت‌های مردم در بازارهای مالی و معاملات الگوریتمی، نمی‌توانیم جز از طریق هوش مصنوعی بر فعالیت‌های بانکی نظارت داشته باشیم.

وی افزود: حتی در سطح بلوغ کنونی هم نمی‌توانیم بگوییم که هوش مصنوعی در صنعت بانکداری وجود ندارد زیرا در بسیاری از امور از الگوریتم‌های یادگیری ماشین و سایر ابزارهای هوش مصنوعی استفاده می‌شود. از سوی دیگر صنعت بانکی خود محرک تحول دیجیتال در عمده کسب و کارها ست. چرا که هر کسب و کاری داشته باشیم در نهایت به تسهیل درآمد و پرداخت هزینه‌ها منجر می‌شود. هر چه نوآوری در ارائه خدمات بانکی و اتصال آن به سامانه‌ها وجود داشته باشد، کسب و کارها می‌توانند تجربه بهتری برای مشتریانشان فراهم کنند و خدمات هوشمند را نیز روی همین بستر توسعه دهند.

یعقوبی با تاکید بر اینکه برای ملموس شدن کاربردهای هوش مصنوعی نیازمند زیرساخت‌های مناسب هستیم، گفت: ما استفاده از هوش مصنوعی در فرایندهای بانکی را داریم اما هنوز بانکداری هوشمند را نداریم زیرا در تمامی فرایندهای کسب‌وکار نیازمند تراکنش و پرداخت هستیم ولی هرجایی که این فرایند سنتی باشد، هوشمندسازی با کُندی مواجه خواهد شد.

وی با اشاره به کاربرد هوش مصنوعی در تغییر تجربه مشتری بانک‌ها، به مفهوم نئوبانک‌ها تاکید کرد که در واقع بانک‌هایی هستند که موجودیت فیزیکی خود را کلاً از دست میدهند و تمرکزشان بر خدمات بانکداری دیجیتال است و در واقع کاربر چیزی به جز واسط کاربری دیجیتال از بانک نمی‌بیند. در چنین محیطی زمینه برای اینکه تجربه کاربر را کلاً تغییر بدهیم فراهم است. آن چیزی که در بانکداری هوشمند و به کمک هوش مصنوعی در این محیط مطرح می‌شود بحث بانکداری شخصیست که البته در گذشته نیز به شکل سنتی به نوعی در جریان داشت ولی هیچ وقت برای عموم مردم قابل عرضه نبود. ولی امروز به کمک هوش مصنوعی این امکان فراهم شده که هر کاربر احساس کند دارای بانک شخصی خودش است.

یعقوبی رفیع خاطرنشان کرد: با توجه به مدل‌های بلوغ بانکداری هوشمند باید رویکردهای مرحله‌ای را مد نظر داشته باشیم و با توجه به سطح بلوغ خود برنامه‌ریزی کنیم. چرا که ممکن است در جایی تمامی امور سنتی باشد اما می‌توانیم سرویس‌هایی را مبتنی بر هوش مصنوعی داشته باشیم ولی تایید نهایی با کاربر انسانی باشد البته در نهایت سیستم باید بتواند بدون دخالت انسان، یکسری از اقدامات را انجام دهد.

مدیر برنامه‌ریزی و پایش عملکرد شرکت ملی انفورماتیک در این نشست، چالش‌های دستیابی به بانکداری هوشمند را موانع قانونی، دسترسی به داده‌ها، آمادگی برای مخاطرات امنیتی، تحریم‌های بین المللی، سطح بلوغ دیجیتال پایین در برخی از موارد و فرایندهای سنتی عنوان کرد.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.