اپراتورها

امینت

خبر اول

January 13, 2024
13:13 شنبه، 23ام دیماه 1402
کد خبر: 157873

فقط پنج شرکت مخابراتی آمریکا با هواوی به طور کامل قطع رابطه کرده‌اند!

ICTna.ir – رگولاتور آمریکا، FCC، گزارش داده است که پنج اپراتور مخابراتی ایالات متحده برنامه تحت حمایت دولت را برای جایگزینی تجهیزات ساخت چین در شبکه های خود تکمیل کرده اند. در حالی که رگولاتور تمام تلاش خود را می کند تا آخرین به روز رسانی برنامه موسوم به Rip and Replace خود را مثبت کند، نمی تواند این واقعیت را پنهان کند که وقتی فکر می کنید بودجه برای 112 متقاضی تأیید شده است، این نتیجه، خروجی ضعیفی است.

به گزارش گروه اخبار خارجی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا)، FCC در گزارشی که در اوایل این ماه به کنگره ارائه شد اعلام داشت: دفتر با خوشحالی گزارش می دهد که دریافت کنندگان برنامه بازپرداخت، برنامه های خود برای حذف، جایگزینی و دفع دائمی تجهیزات و خدمات ارتباطی تحت پوشش به پیشرفت خود ادامه می دهند.

این گزارش سومین گزارشی است که توسط رگولاتور مخابراتی آمریکا جمع‌آوری شده است زیرا پیشرفت برنامه بازپرداخت شبکه‌های ارتباطی امن و قابل اعتماد، معروف به Rip and Replace را پس از اینکه این دو شرکت در سال 2020 رسما به عنوان تهدیدی برای امنیت ملی نامگذاری شدند، به طور غیر رسمی، برای کمک به اپراتورهای مخابراتی در جایگزینی تجهیزات در شبکه‌های خود که توسط هواوی و ZTE ارائه شده بود طراحی شده است.

این طرح که از شرکت‌های مخابراتی آمریکا دعوت می‌کرد تا برای تامین هزینه‌های جایگزینی تجهیزات چینی خود در اواخر سال 2021 درخواست کمک مالی بدهند، از همان ابتدا با مشکلاتی مواجه شد. بزرگترین مشکل مازاد تقاضا بوده است. FCC یک میلیارد و 900 میلیون دلار برای تأمین مالی این برنامه اختصاص داد، اما درخواست هایی به ارزش تقریباً سه برابر این مبلغ دریافت کرد و تا به امروز نتوانسته است پول نقد اضافی مورد نیاز را از خزانه دولت استخراج کند، بنابراین تعجبی ندارد که شرکت ها قادر به ادامه پروژه جایگزینی شبکه نیستند.

FCC در اواخر سال گذشته به تعدادی از شرکت‌های شرکت کننده در این برنامه به دلیل کمبود بودجه تمدید مهلت داد و همانطور که Light Reading اخیرا گزارش کرده است، جزئیات تجربه SI Wireless به طور خاص، کمبود بودجه، مهلت‌های زمانی کوتاه و در دسترس نبودن تجهیزات به این معنی است که این طرح با مشکل مواجه است.

رگولاتور نامی از پنج شرکتی که از حلقه‌های مورد نیاز عبور کرده‌اند و امضای آن را داشته‌اند، نیاورده اما تاکید کرده که این شرکتها تمام تجهیزات و خدمات ذکر شده در درخواست خود را «به‌طور دائم حذف، جایگزین و دور انداخته‌اند».

آخرین ارقام نشان می دهد که دریافت کنندگان بودجه تا پایان ژوئن سال گذشته نزدیک به 205 میلیون دلار در این طرح هزینه کرده اند. گزارش‌های هزینه‌های بعدی آنها قرار است در اواسط فوریه ارائه شود و دوره تا پایان سال 2023 را پوشش می‌دهد. اتفاقاً، این برنامه برای اپراتورهایی با 10 میلیون مشتری یا کمتر باز است.

FCC اعلام داشته این دفتر تخمین می زند که تقریباً 90 درصد از گیرندگان در برنامه حذف، جایگزینی و دفع کلی پیشرفت هایی داشته اند اما این کار را تکمیل نکرده اند. این رقم در سال گذشته 83 درصد بود که در واقع نشان دهنده پیشرفت است. اما بدون دانستن دقیق این که آن شرکت ها در چه مرحله ای هستند، تعیین میزان پیشرفت در واقع غیرممکن است.

FCC در به روز رسانی خود در ژانویه گذشته خاطرنشان کرد که 2 درصد از شرکت کنندگان تمام کارهای مورد نیاز را تکمیل کرده اند. تا به امروز، FCC بودجه 112 متقاضی را تایید کرده است، اما این تعداد یک سال پیش کمتر بود. اساساً، آن 2 درصد حداکثر معادل دو شرکت است.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.