بانکداری و پرداخت الکترونیک

January 18, 2024
21:25 پنجشنبه، 28ام دیماه 1402
کد خبر: 158446

داتین دوازده ساله شد؛ توسعه‌گرایی و مقیاس‌‌پذیری در مسیر فراگیری مالی

امروز ۱۲ سال از تاسیس داتین می‌گذرد؛ شرکتی که از دل واحد راهکارهای بانکی فناپ با فلسفه وجودی فراگیری مالی متولد شد و در این سال‌ها توانسته با رویکرد توسعه‌گرایی و نگرش مقیاس‌‌پذیری، ۴۲ محصول و خدمت را درجهت حل مسائل فناورانه بانکی و بیمه طراحی کند.

داتین اکنون درحالی وارد سیزدهمین سال فعالیت خود می‌شود که می‌خواهد در مسیر جدیدش یعنی ارائه محصولات مالی فناورانه به مصرف‌کننده قدم‌های جدی‌تری بردارد. گذر از پردازش ۲۰ میلیارد تراکنش بانکی در روزهای پایانی دوازدهمین سال از داتین، مهاجرت بانک کارآفرین به راهکار جامع بانکی داتین به سرانجام رسید و اکنون، راهکار جامع بانکی داتین در هفت بانک کشور پیاده‌سازی شده است.

همچنین، راهکار جامع بانکی داتین تاکنون توانسته ۲۰ میلیارد تراکنش بانکی پردازش کند. درخواست‌های بیش از ۱۰۰ میلیون کارت بانکی فعال، ۱۴میلیون و ۸۰۰ هزار کاربر موبایل‌بانک و همین‌طور ۸ میلیون کاربر اینترنت‌بانک توسط سامانه‌های بانکی داتین پشتیبانی می‌شود. گذر از مرز اعطای ۹ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی داتین در ۱۲ سال فعالیت خود، توانسته زیرساختی مناسب عموم کاربران را با نام ویپاد، ترابانک پاسارگاد آماده کند تا افراد درلحظه، در فرایندی شفاف و بدون دخالت عامل انسانی پرونده تسهیلاتی خود را آنلاین شکل بدهند و تسهیلات مستقیم دریافت کنند. این زیرساخت تاکنون توانسته ۹ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی را در اختیار مشتریان بانک پاسارگاد در سراسر کشور قرار بدهد.

توسعه و سرمایه‌گذاری‌های جدید برای پاسخگویی به نیازهای فناورانه صنعت مالی و بیمه در دوازدهمین سالگرد داتین با ترسیم اهداف جسورانه و چشم‌انداز جذب‌کننده برای خطوط کسب‌وکاری شروع خواهد شد. هدف از این مهم این است که با پیروی از توسعه‌گرایی و به‌کاربردن مکانیزم‌هایی چون ساختار ترکیبی، تعریف خطوط کسب‌وکاری متعدد و تاسیس یا مشارکت در شرکت‌های زیرمجموعه نزدیک به خط کسب‌وکار اصلی، همچنان توسعه‌گرایی و مقیاس‌پذیری در دستور کار جاری داتین بماند.

تصمیم بر سرمایه‌گذاری جدی در حوزه راهکارهای تحلیلی هوشمند متمرکز بر شفافیت در تراکنش یکی از اهداف توسعه‌ای است که داتین گرفته تا بتواند پاسخی نرم‌افزارانه به دو حوزه کشف تخلف و تقلب و مبارزه با پولشویی بدهد.

همچنین راهکار جامع بیمه‌گری داتین با وجود اینکه صدور ۲ میلیون معرفی‌نامه و ۱۸ میلیون بیمه‌نامه گروهی و انفرادی، ۱۷.۵میلیون پرونده خسارت بیمه‌ای و ۷ میلیون شخص بیمه‌شده را در رشته‌های بیمه‌ای اشخاص در کارنامه خود به ثبت رسانده،‌ مسیر جدیدی را برای توسعه در پیش خواهد گرفت. راهکار جامع سازمانی داتین با هدف تجمیع و نگهداری اطلاعات سازمانی و خودکارسازی فرایندهای داخلی برای تحقق تحول دیجیتال بانک‌ها و سازمان‌ها در دل داتین شکل گرفته تا بتواند خدمات خود را برای انواع سازمان‌ها ارائه بدهد.

هدف‌گذاری برای آینده سرمایه انسانی در دوازده سالگی داتین در حالی رقم می‌خورد که تعداد سرمایه‌های انسانی داتین، ۱۷۰۰ نفر است که ۸۲ درصد از آنها در بخش فنی و ۱۸ درصد در بخش غیر فنی قرار دارند. تیم ۱۷۰۰نفره داتین با رویکرد حفظ تنوع، از ۴۸ درصد خانم‌ و ۵۲ درصد آقا و با میانگین سنی ۳۲ سال تشکیل شده است. هدف‌گذاری داتین برای سال ۱۴۰۵، رسیدن به تعداد ۲۵۰۰ نفر همکار است. همراستا با افزایش سرمایه‌‌های انسانی داتین در سال‌های آتی، مسیر مدرسه داتین با هدف آموزش تولید نرم‌افزار به ۱۰ هزار نفر در سه سال آینده می‌رسد. داتین به واسطه «مدرسه داتین» درپی آن است که بتواند دانش تخصصی تولید نرم‌افزار در کشور را ارتقا بدهد.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.