اینترنت و شبکه

تجارت الکترونیک

فناوری اطلاعات

January 22, 2024
13:23 دوشنبه، 2ام بهمنماه 1402
کد خبر: 158818

اعلام آمادگی ایران برای حضور شرکت‌های ICT ایرانی در کوبا

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دیدار با معاون اول وزارت ارتیاطات کوبا بر آمادگی شرکت های ایرانی برای حضور در بازار کوبا و انتقال تجربیات و توانمندی های کشورمان در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات به ویژه در زمینه هایی همچون توسعه زیرساخت های ارتباطی، توسعه دولت الکترونیک و ایجاد دیتا سنترهای بزرگ در این کشور تاکید کرد.
به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، صبح امروز (دوشنبه 2 بهمن 1402)، عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با کنزالس ویدال معاون اول وزارت ارتباطات کوبا و هیات همراه دیدار و گفت و گو کرد.
زارع پور با تاکید بر اهمیت توسعه روابط با جمهوری کوبا به اشتراکات ایران و کوبا به ویژه قرار گرفتن دو کشور تحت تحریم های ظالمانه اشاره کرد و گفت: این تحریم ها برای کشورمان و شرکت های ایرانی فرصتی برای افزایش دانش بومی به ویژه در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات بوده است.
وی با اشاره به توانمندی شرکت های ایرانی در بخش های مختلف حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد شرکت های فناوری ایرانی این آمادگی را دارند که در حوزه های مختلفی مانند توسعه زیرساخت های ارتباطی، راه اندازی سکوهای مختلف، اجرای پروژه فیبر نوری و همچنین کمک به جهش شبکه ارتباطی کوبا از نسل دوم و سوم به نسل چهارم و فراهم کردن زمینه ورود به نسل پنجم ارتباطی با دولت این کشور همکاری کنند.
وزیر ارتباطات با تشریح بزرگترین پروژه ارتباطی کشورمان یعنی توسعه شبکه ثابت ارتباطی مبتنی بر فیبر نوری، تاکید کرد: پروژه فیبر نوری منازل و کسب و کارها با هدف ایجاد 20 میلیون پوشش از یکسال پیش با فعال کردن 9 اپراتور درحالی در ایران کلید خورده است که این پروژه در کشورهایی با گسترده جغرافیایی ایران، حدود ۱۰ سال به طول انجامیده است اما برنامه‌ریزی شده تا این پروژه ظرف حدود سه و نیم سال به سرانجام برسد.
وزیر ارتباطات با اشاره به تجربیات کشورمان در زمینه دولت الکترونیک از طریق ایجاد پنجره ملی خدمات دولت هوشمند تصریح کرد: این تجربه برای توسعه دولت الکترونیک کوبا می تواند مفید باشد و در این زمینه دو کشور می توانند همکاری های مشترکی داشته باشند.
کنزالس ویدال معاون وزیر ارتباطات کوبا نیز در این دیدار با بیان اینکه برای هاوانا توسعه روابط راهبردی با جمهوری اسلامی ایران در همه زمینه‌ها حائز اهمیت است تاکید کرد که با توجه به تجربیات و توانمندی های تهران در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، توسعه روابط دو کشور در این حوزه از اهمیت بیشتری برخوردار بوده و کشور کوبا مشتاقانه منتظرحضور شرکت های ایرانی برای توسعه حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در این کشور است.
وی با تقدیر از توانمندی های کشورمان در زمینه های مختلف حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات علی رغم تحریم ها تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران در حوزه ای دارای تجربیات و توانمندی هایی است که اکنون در کوبا به اولویت اصلی تبدیل شده است.
وزیر ارتباطات کوبا با بیان اینکه بر اساس سند توسعه سال 2030 این کشور صنعت ارتباطات و فناوری اطلاعات جایگاه ویژه ای دارد، تاکید کرد که برای تمام زمینه های مورد اشاره به ویژه توسعه شبکه ارتباطی و دولت الکترونیک این آمادگی وجود دارد که دو کشور به سرعت وارد همکاری های مشترک شوند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.