اینترنت و شبکه

خدمات ابری و مجازی‌سازی

January 25, 2024
21:56 پنجشنبه، 5ام بهمنماه 1402
کد خبر: 159053

تقاضای برق دیتاسنترها ۲ برابر می‌شود

آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) در جدیدترین گزارش خود پیش‌بینی کرد که تقاضای جهانی برای برق از سوی دیتاسنترها، ارزهای دیجیتال و هوش مصنوعی می‌تواند در سه سال آینده بیش از دو برابر شود و معادل کل نیازهای برقی آلمان را اضافه کند.

به گزارش ایسنا، بیش از ۸۰۰۰ دیتاسنتر در سراسر جهان وجود دارد که حدود ۳۳ درصد در آمریکا، ۱۶ درصد در اروپا و نزدیک به ۱۰ درصد در چین هستند و تعداد بیشتری هم برنامه ریزی شده اند.

آژانس بین‌المللی انرژی انتظار دارد در ایرلند که دیتاسنترها به سرعت در حال ساخت هستند، این بخش تا سال ۲۰۲۶، حدود ۳۲ درصد از کل برق کشور را در مقایسه با ۱۷ درصد در سال ۲۰۲۲، مصرف کند. ایرلند در حال حاضر ۸۲ دیتاسنتر دارد که ۱۴ دیتاسنتر در دست ساخت و ۴۰ دیتاسنتر دیگر تائید شده است.

طبق این گزارش، انتظار می‌رود تقاضای جهانی برای برق تا سال ۲۰۲۶ به میزان ۳.۴ درصد افزایش پیدا کند. با این حال، انرژی‌های تجدیدپذیر مانند بادی، خورشیدی و آبی و انرژی هسته ای، این افزایش بیش از حد تقاضا را به طور کامل تحت پوشش قرار خواهند داد.

آژانس بین‌المللی انرژی انتظار دارد منابع انرژی کم آلاینده، منبع تقریبا نیمی از تولید برق جهان تا سال ۲۰۲۶ باشند، در حالی که در سال ۲۰۲۳، سهم آنها کمتر از ۴۰ درصد بود. این شامل ۹ میلیون وسیله نقلیه برقی با باتری و ۱۱ میلیون پمپ حرارتی در اروپا است.

فاتح بیرول، مدیر اجرایی آژانس بین‌المللی انرژی اظهار کرد: بخش برق در حال حاضر بیش از هر بخش دیگری در اقتصاد جهانی، دی اکسید کربن تولید می‌کند. بنابراین، مایه دلگرمی است که رشد سریع انرژی‌های تجدیدپذیر و گسترش مداوم انرژی هسته‌ای در مسیری قرار دارند که پاسخگوی کل رشد تقاضای جهانی برای برق در سه سال آینده خواهند بود.

بر اساس گزارش بلومبرگ، آژانس بین‌المللی انرژی پیش بینی کرد که شدت جهانی انتشار گازهای گلخانه‌ای از تولید برق یا میزان دی اکسید کربن تولید شده در هر واحد انرژی، تا سال ۲۰۲۶، به طور متوسط حدود ۳.۵ درصد در سال کاهش یابد. برای اروپا، اقدامات جدی‌تر برای کربن زدایی، به معنای آن است که انتظار می‌رود این کاهش، ۱۳ درصد در سال باشد.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.