اپراتورها

تلفن همراه

رگولاتوری

January 30, 2024
11:31 سه شنبه، 10ام بهمنماه 1402
کد خبر: 159537

کدام نهادها در جلوگیری از کلاهبرداری تلفنی مسئول هستند؟

منبع: فارس

روز گذشته دستورالعمل ساماندهی واگذاری شناسه ارتباطی برای جلوگیری از سوء استفاده­ از شناسه­‌های ارتباطی و امکان پیگیری جرایم و کلاهبرداری­‌های صورت گرفته از این طریق در سکوها و درگاه‌های ارائه دهنده خدمات فضای مجازی به دستگاه‌های متولی ابلاغ شد.

روز گذشته دستورالعمل ساماندهی واگذاری شناسه ارتباطی برای جلوگیری از سوء استفاده­ از شناسه­‌های ارتباطی و امکان پیگیری جرایم و کلاهبرداری­‌های صورت گرفته از این طریق در سکوها و درگاه‌های ارائه دهنده خدمات فضای مجازی توسط محمدامین آقامیری دبیر شورایعالی فضای مجازی کشور ابلاغ شد.

این دستورالعمل که بر احراز هویت کاربران در فضای مجازی با انجام مراحل قانونی در واگذاری شماره های تلفن های همراه تاکید دارد، به دنبال ایجاد فضایی سالم، امن و شفاف برای انجام فعالیت های اقتصادی و در صورت لزوم پیگیری متخلفان و احقاق حق مالباختگان در این فضاست.

دستورالعمل ساماندهی واگذاری شناسه ارتباطی که در راستای سند نظام هویت معتبر در فضای مجازی مصوب در شورایعالی فضای مجازی کشور، تصویب و ابلاغ شده است، دستگاه های اجرایی، کسب و کارها و سکوهای فضای مجازی را موظف به بررسی، اعلام و در نهایت اعمال محدودیت بر شناسه های نامعتبر کرده است.

براساس این دستورالعمل دستگاه‌های اجرایی، کسب وکارها و سکوهای فضای مجازی مشمول این دستورالعمل به شرح زیر شناسایی شده و موظف شدند که ظرف مدت سه ماه ضوابط اجرایی مرتبط را اعلام و در نهایت اعمال کنند:

پلیس فتا به عنوان متولی بررسی و اعلام شماره های غیرمجاز به سازمان های مربوطه و اعلام ضوابط اجرایی با همکاری سایر دستگاه ها
سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی به عنوان متولی اعمال محدودیت بر اساس کدملی در سبد خدمات ارتباطی
کارگروه تعامل پذیری دولت به عنوان مسئول اعلام ضوابط اجرایی با همکاری سایر دستگاه ها
وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به عنوان مسئول اعلام ضوابط اجرایی با همکاری سایر دستگاه ها
دادستانی کل کشور به عنوان مسئول اعلام ضوابط اجرایی با همکاری سایر دستگاه ها
وزارت اطلاعات به عنوان مسئول اعلام ضوابط اجرایی با همکاری سایر دستگاه ها
مراجع قضایی و ضابطان دادگستری جهت اعمال محدودیت برای شناسه های نامعتبر از طریق دادستانی کل کشور
سکوها و سامانه های فعال در کشور جهت ایجاد درگاه ثبت شکایات، بررسی و تهیه گزارش و ارایه به پلیس فتا

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.