امنیت

فناوری اطلاعات

February 1, 2024
0:15 پنجشنبه، 12ام بهمنماه 1402
کد خبر: 159657

کشف آسیب‌پذیری در Zyxel NAS326 و NAS542 Zyxel

 Zyxel NAS یک دستگاه ذخیره‌سازی متصل به شبکه (NAS) است که توسط شرکت ارتباطات Zyxel تولید شده است. یک دستگاه NAS اساسأ یک سیستم ذخیره‌سازی متمرکز است که به یک شبکه متصل می‌شود و به چندین کاربر و دستگاه اجازه می‌دهد تا به فایل‌ها دسترسی داشته باشند و به اشتراک بگذارند. یک آسیب‌پذیری با شناسه CVE-2023-5372 با شدت بالا (7.2) در Zyxel NAS326 و Zyxel NAS542 کشف شده که منجر به تزریق فرمان پس از احراز هویت (POCI)  در سیستم عامل Zyxel NAS326 (V5.21(AAZF.15)C0) و سیستم عاملNAS542 (V5.21(ABAG.12)C0) خواهد شد. اگر مهاجم احرازهویت شده بتواند با سطح دسترسی مدیر وارد سیستم‌عامل دستگاه شود، می‌تواند با افزودن یک پارامتر خاص به URL در رابط مدیریت وب، دستورات خاصی را روی دستگاه اجرا کند.

بر اساس بردار حمله این آسیب‌پذیری(CVSS:3.1/AV:N/AC:L/PR:H/UI:N/S:U/C:H/I:H/A:H) بهره‌برداری از طریق شبکه مجاور امکان‌پذیر نیست (AV:N)، نیازمند هیچ پیش‌زمینه‌ای نبوده و به‌راحتی قابل تکرار است و چندان به شرایط خاصی نیاز  نیست (AC:L)، مهاجم برای انجام حمله نیاز به حساب‌کاربری با سطح دسترسی بالا دارد (PR:H)، به تعامل با کاربر نیز نیاز نیست (UI:N)، بهره‌برداری از نقص امنیتی مذکور بر سایر منابع امنیتی تأثیر نمی‌گذارد (S:U) و با بهره‌برداری از این آسیب‌پذیری، هر سه ضلع امنیت با شدت بالایی تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

محصولات تحت تأثیر
•    این آسیب‌پذیری برای NAS326 نسخه V5.21(AAZF.15)C0 و نسخه‌های قدیمی‌تر را تحت تأثیر قرارمی‌دهد.
•    این آسیب‌پذیری برای NAS542 نسخه V5.21(ABAG.12)C0 و نسخه‌های قدیمی‌تر را تحت تأثیر قرارمی‌دهد.

توصیه‌های امنیتی
•    NAS326 به نسخه V5.21(AAZF.16)C0 یا بالاتر به‌روزرسانی کنید.
•    NAS542 به نسخه V5.21(ABAG.12)C0 یا بالاتر به‌روزرسانی کنید.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.