امنیت

February 1, 2024
7:15 پنجشنبه، 12ام بهمنماه 1402
کد خبر: 159658

کشف آسیب‌پذیری در آنتی‌ویروس Vba32

یک آسیب‌پذیری با شناسه CVE-2024-23441 و شدت متوسط (5.5) در آنتی‌ویروس Vba32 کشف شده است. طبق بررسی‌های انجام‌شده، نسخه 3.36.0 این آنتی‌ویروس در معرض آسیب‌پذیری Denial of Service (DoS) قرار دارد. مهاجمان می‌توانند با فراخوانی کد 0x2220A7 IOCTL درایور Vba32m64.sys از این آسیب‌پذیری بهره‌برداری کنند.
بر اساس بردار حمله این آسیب‌پذیری( CVSS:3.1/AV:L/AC:L/PR:L/UI:N/S:U/C:N/I:N/A:H) بهره‌برداری از طریق شبکه محلی امکان‌پذیر است (AV:L)، نیازمند هیچ پیش‌زمینه‌ای نبوده و به‌راحتی قابل تکرار است و چندان به شرایط خاصی نیاز نیست (AC:L)، مهاجم برای انجام حمله نیاز به حساب‌کاربری با سطح دسترسی پایین دارد (PR:L)، به تعامل با کاربر نیز نیاز ندارد (UI:N)، بهره‌برداری از نقص امنیتی مذکور بر سایر منابع امنیتی تأثیر نمی‌گذارد (S:U) و با بهره‌برداری از این آسیب‌پذیری، یک ضلع از سه ضلع امنیت با شدت زیاد تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

نسخه 3.36.0 این آنتی‌ویروس تحت تأثیر این نقص امنیتی قرار دارد.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.