امنیت

February 1, 2024
14:16 پنجشنبه، 12ام بهمنماه 1402
کد خبر: 159660

کشف آسیب‌پذیری درSplunk و امکان افشای اطلاعات حساس

منبع: ماهر

آسیب‌پذیری با شناسه CVE-2023-46230 و شدت بالا 8.2 درSplunk امکان افشای اطلاعات حساس فایل‌های لاگ (log files) داخلی را برای مهاجم محلی فراهم می‌آورد. هنگامی که برنامه سفارشی و ویژگی‌های افزونه (add-on) ویرایش می‌شوند، Add-on Builder داده‌های حساس را در فایل‌های لاگ خود می‌نویسد و ثبت می‌کند. این داده‌ها شامل موارد زیر است:
• اعتبار پروکسی (Proxy credentials)
• اعتبار حساب جهانی (Global Account credentials)
• فیلدهای رمز عبور تعریف شده توسط کاربر در قسمت پارامترهای ورودی داده
• فیلدهای رمز عبور تعریف شده توسط کاربر در قسمت پارامترهای تنظیم افزونه (Add-on Setup)
جهت بهره‌برداری از این آسیب‌پذیری مهاجم به دسترسی محلی به فایل‌های لاگ یا دسترسی مدیریتی به نمایه‌های (indexes) داخلی نیاز دارد که به‌طور پیش‌فرض دسترسی مدیریت وجود دارد. این آسیب‌پذیری تاثیر زیادی بر محرمانگی دارد و یکپارچگی و دسترس‌پذیری را تا حدودی تحت تاثیر قرار می‌دهد.

این آسیب‌پذیری محصول Splunk Add-on Builder نسخه‌های قبل از 4.1.4 را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

توصیه می‌شود کاربران در اسرع وقت نسبت به ارتقاء Splunk Add-on Builder به نسخه 4.1.4 و بالاتر اقدام کرده و اقدامات زیر را انجام دهید:
– حذف تمام فایل‌های لاگ Splunk Add-on Builder در مسیر $SPLUNK_HOME/var/log/splunk/ شامل:
• splunk_app_addon-builder_default_metric_events.log
• splunk_app_addon-builder_ta_builder_validation.log
• splunk_app_addon-builder_ta_builder.log
• splunk_app_addon-builder_validation_engine.log
– حذف تمام رویدادهای فایل لاگ Splunk Add-on Builder با دستور زیر:
index=_* sourcetype=”splunk:tabuilder:log” | delete
– راه‌اندازی مجدد Splunk Enterprise
– تغییر و جابجایی تمام اعتبارنامه‌ها (credentials)، توکن‌ها و اطلاعات حساس ذخیره شده در پارامترهای ورودی داده و پارامترهای تنظیم افزونه برای ورودی‌های Modular، از جمله موارد زیر:
اعتبار پروکسی (Proxy credentials)
اعتبار حساب جهانی (Global Account credentials)
فیلدهای رمز عبور تعریف شده توسط کاربر در قسمت پارامترهای ورودی داده
فیلدهای رمز عبور تعریف شده توسط کاربر در قسمت پارامترهای تنظیم افزونه (Add-on Setup)
• دستور delete به نقش can_delete نیاز دارد که مدیران به طور پیش‌فرض آن را ندارند.
* راهکارهای ارائه شده فقط برای Splunk Add-on Builder اعمال ‌شود. بنابراین افزونه‌هایی که Splunk Add-on Builder را ایجاد می‌کنند مستقیماً تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند و نیازی به ویرایش یا به‌روزرسانی ندارند.

  • مشترک شوید!

    برای عضویت در خبرنامه روزانه ایستنا؛ نشانی پست الکترونیکی خود را در فرم زیر وارد نمایید. پس از آن به صورت خودکار ایمیلی به نشانی شما ارسال میشود، برای تکمیل عضویت خود و تایید صحت نشانی پست الکترونیک وارد شده، می بایست بر روی لینکی که در این ایمیل برایتان ارسال شده کلیک نمایید. پس از آن پیامی مبنی بر تکمیل عضویت شما در خبرنامه روزانه ایستنا نمایش داده میشود.

    با عضویت در خبرنامه پیامکی آژانس خبری فناوری اطلاعات و ارتباطات (ایستنا) به طور روزانه آخرین اخبار، گزارشها و تحلیل های حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات را در هر لحظه و هر کجا از طریق پیام کوتاه دریافت خواهید کرد. برای عضویت در این خبرنامه، مشترکین سیمکارت های همراه اول لازم است عبارت 150 را به شماره 201464 و مشترکین سیمکارت های ایرانسل عبارت ozv ictn را به شماره ۸۲۸۲ ارسال کنند. دریافت موفق هر بسته خبری که محتوی پیامکی با حجم ۵پیامک بوده و ۴ تا ۶ عنوان خبری را شامل میشود، ۳۵۰ ریال برای مشترک هزینه در بردارد که در صورتحساب ارسالی از سوی اپراتور مربوطه محاسبه و از اعتبار موجود در حساب مشترکین سیمکارت های دائمی کسر میشود. بخشی از این درآمد این سرویس از سوی اپراتور میزبان شما به ایستنا پرداخت میشود. مشترکین در هر لحظه براساس دستورالعمل اعلامی در پایان هر بسته خبری قادر خواهند بود اشتراک خود را در این سرویس لغو کنند. هزینه دریافت هر بسته خبری برای مشترکین صرفا ۳۵۰ ریال خواهد بود و این هزینه برای مشترکین در حال استفاده از خدمات رومینگ بین الملل اپراتورهای همراه اول و ایرانسل هم هزینه اضافه ای در بر نخواهد داشت.